Anasayfa / Hamilelik İçin Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Hamilelik İçin Yumurtlama Dönemi Hesaplama

[adrotate banner=”2″]
Yumurtlama Dönemi Hesaplama
Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Hamilelik İçin Yumurtlama Dönemi Hesaplama, Ne zaman yumurtlayacağınızı veya yumurtalıklarınızdan bir yumurtayı çıkaracağınızı tahmin etmek için kusursuz bir yöntem yoktur. Ancak, en olası olduğu zaman tahmin edebileceğiniz birkaç yöntem vardır, bu nedenle, cinsel veya rahim içi tohumlama (IUI) yöntemini buna göre yapmaya çalışın ve hamile kalma şansınızı artırın.

Yumurta bir spermle döllenir ve rahmindeki implantlar varsa, hamilesin!

Takvim yöntemini deneyin

Adet döngününüz düzenliyse her seferinde aynı döngüde adet görüyorsanız takvim yöntemini (Standart Günler Yöntemi olarak da bilinir) deneyebilirsiniz.

Ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin etmek için, sonraki döneminizi beklediğinizden 14 gün geriye doğru sayın. Verimli döneminiz, yumurtlama yaptığınız günü ve önceki beş günü içerir.

Örneğin, 1. gün, dönemin ilk günü ve 28. gün bir sonraki dönemin bekleyeceği gün ise, 10 ile 15 arasındaki günlerde verimli olursunuz, bu dönemin son üç günü boyunca.

[adrotate banner=”2″]

Bu yöntem, verimli günlerinizi tahmin etmenin en kolay yoludur, ancak bir sonraki dönemin ne zaman başlayacağı konusunda iyi bir fikriniz olsa bile, çok doğru değildir. Bu nedenle yumurtlama nadiren tam olarak 14 gün önce gerçekleşir.

28 günlük sikluslara sahip kadınlardan oluşan büyük bir çalışmada, yumurtlama günü, menstürasyondan yedi ila 19 gün önce değişmiştir. Yumurtlama, zamanın sadece yüzde 10’undan 14 gün önce gerçekleşti.

Böylece, bu yöntemi kullanarak verimli döneminizi nasıl kaçırmanızın mümkün olduğunu görebilirsiniz. Öte yandan, özellikle gebe kalmak için aceleniz yoksa, kolay ve ücretsiz ve denemeye değer.

Bir yumurtlama yordamı seti kullanın

Hormon seviyenizi bir ovulasyon öngörücü kiti (OPK) ile test etmek, tüm kadınlar için mükemmel çalışmadığı halde, verimli döneminizi tanımlamak için daha güvenilir bir yoldur.

İki çeşit kit vardır: En sık görülen tip idrarınızı test eder ve diğer tükürüklerinizi test eder. Her ikisi de, yumurtlamadan önceki günlerde pozitif bir sonuç gösterir ve size bebek yapma konusunda önceden plan yapmak için zaman verir.

[adrotate banner=”2″]

Çiş-işeme testi, lüteinleştirici hormonunuzun (LH) ne zaman yükseldiğini gösterir, bu da genellikle yumurtalıklarınızdan birinin bir yumurta bırakacağını gösterir.

Adet döngünüzü çizin

Ayrıca, yumurtladığınız zamanı belirlemeye çalışmak için bazal vücut sıcaklığınız (BBT), servikal mukus ve servikal sıkılığınızdaki ince değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Bu ipuçlarına dikkat ederseniz ve bunları bir grafikte veya uygulamada not ederseniz, daha sonra ne zaman harcayacağınızı tahmin etmenize yardımcı olabilecek bir model görebilirsiniz. (Dönemleriniz düzensiz ise, bir desen fark etmeyebilirsiniz.)

BBT’niz 24 saat içinde en düşük vücut ısınızdır. Uyandığında, her gün ölçmek için özel bir termometre kullanırsın. Yumurtlamadan sonra, BBT’niz 0.5 ila 1.0 derece (37 derecenin üstüne) yükselecek ve döneminize ulaşıncaya kadar bu şekilde kalacaktır.

Servikal mukus, bazen iç çamaşırında bulabileceğiniz vajinal akıntıdır. Yumurtanızdan birkaç gün önce ve yumurtlamadan hemen sonra, servikal mukusda bir artış ve dokusunda bir değişiklik fark edebilirsiniz. Çiğ yumurta akı gibi açık, kaygan ve esnek olacak.

Yumurtlarken, serviksin daha yumuşak, daha yüksek, daha ıslak ve daha açık. Vajinanın içine parmağınızla ulaşırsanız bu değişiklikleri hissedebilirsiniz.

 Bazal vücut ısısını ve servikal mukusunuzu listeleyerek ovulasyon nasıl tahmin edilir

Gebe kalmaya çalışıyorsanız, ne zaman ovulacağınızı tahmin etmenize yardımcı olur, böylece seks yapmak için en uygun günleri belirleyebilirsiniz. Bazal vücut sıcaklığınızı izleyerek veya servikal mukusunuzdaki değişiklikleri veya her ikisini de izleyerek bunu yapabilirsiniz.

Bazal vücut ısısı nedir (BBT)?

Bazal vücut sıcaklığınız (BBT) 24 saat içinde en düşük vücut ısınızdır. Ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin etmenize olanak tanıyacak, döngünüze tahmin edilebilir bir model olup olmadığını görmek için her gün birkaç ay boyunca ölçmeniz gerekir.

Doğru bir okuma elde etmek için, vücut ısısında dakika değişikliklerini ölçmek için yeterince hassas olan bir bazal termometre kullanmanız gerekir. (Bazı uzmanlar cam BBT termometrelerinin dijital olanlardan daha doğru olduğunu düşünüyor.)

İlk sabah uyandığınızda sıcaklığınızı alın – yemek yemeden, içmeden, seks yapmadan, hatta yatağa oturmadan veya yere bir ayak atmadan önce bir BBT grafiğine kaydedin. Her sabah aynı saatte bir okumaya çalışın. Uyandıktan hemen sonra sıcaklığınızı almayacaksanız, BBT grafiğiniz doğru olmayacaktır.

Yumurtlamadan önce BBT’niz yaklaşık 36.2 ila 36.5 derece arasında değişebilir. Ama yumurtlamadan sonraki gün, BBT’nizde bir sonraki periyoda kadar devam etmesi gereken 0.5 ila 1.0 derecelik bir artış görmelisiniz. (Sıcaklığın diğer günlerde zaman zaman yükseldiğini fark edebilirsiniz, ama eğer kalmazsa, muhtemelen henüz yumurtlamadıysanız.) Hamileyseniz, sıcaklığınız hamileliğiniz boyunca yükselecektir.

BBT’nizi birkaç ay boyunca listeledikten sonra, döngüsünüzde bir düzen olup olmadığını görebilirsiniz. Varsa, sonraki yumurtlamayı ne zaman yapacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Servikal Mukus nedir?

Servikal mukus serviks tarafından üretilen vajinal akıntıdır. Menstrüel siklusunuz boyunca, dalgalı hormon düzeylerine bağlı olarak, servikal mukusun miktarı, rengi ve dokusu değişir. Servikal mukusunuzu kontrol etmek ve bu değişiklikleri takip etmek, en verimli olduğunuzda size yardımcı olabilir. İzlemek için gerekenler:

Sonra birkaç gün bulutlu, yapışkan akıntı fark edebilirsiniz.

Ovulasyona yol açan birkaç gün içinde, akıntı miktarı artar ve ince, kaygan ve sıkılaşır (yumurta akı gibi). Bu kıvam, spermin serviksten yumurtaya geçmesini kolaylaştırır. Bunlar senin en bereketli günlerin.

Ovulasyondan hemen sonra, mukus miktarı azalır ve daha kalınlaşır.

Sonra bir sonraki gününüzden birkaç gün önce kuru olabilirsiniz.

Servikal mukusu kontrol etmek için iyi bir zaman sabah ilk şey banyoya gitmek, ama günün herhangi bir saatinde kontrol edebilirsiniz. Bazen sildikten sonra tuvalet kağıdı üzerinde servikal mukus görebilirsiniz. Diğer zamanlarda vajinaya temiz bir parmak sokmanız gerekebilir (serviksinize doğru) ve incelemek için yeterli miktarda mukus elde edin.

Bazı ilaçları almanın, seks yapmanın, bir yağlayıcıyı kullanmanın ya da şevlendirmenin servikal mukusun görünümünü değiştirebileceğini unutmayın.

Yumurtlamayı tahmin etmek için bazal vücut ısısını ve servikal mukusu nasıl kullanırım?

En iyi bahsiniz, bazal vücut sıcaklığınızı ve servikal mukusunuzu grafiğinizde birkaç ay boyunca izlemek. BBT’nizde bir uyanıklık fark etmeden önce birkaç gün boyunca verimli kalitede yumurta beyazı mukusu içeren bir model görebilmeniz gerekir.

Gebe kalma olasılığınız için, en az her gün yumurta beyazı mukus iken seks yapmayı planlayın. Döngününüz öngörülebilir ise, BBT’nizde size uptik olmasını beklemeden birkaç gün önce cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Ya benim için grafik çalışmazsa?

Tablolama fikri stresli geliyorsa veya işe yaramazsa, yumurtlayacağınız zaman tahmin etmenin başka yolları da vardır. Örneğin, hormon seviyenizi ölçen ve yumurtlamaya ne zaman başladığınızı gösteren bir yumurtlama yordamı kiti kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ve daha düşük anahtarlı bir yaklaşımı benimseme esnekliğiniz varsa, döngünüzün orta iki haftası boyunca her iki günde bir seks yapabilirsiniz.

Diğer yumurtlama belirtilerinden haberdar olun

Bazı kadınlar yumurtlama sırasında lekelenme veya kramp gibi belirli semptomları bildirirler. Bu, ne zaman yumurtladığınızı belirlemenin kesin bir yolu olmamasına rağmen, takvimi, OPK’yi veya grafik yöntemlerini kullanırken bu belirtilerden haberdar olmanız yararlı olabilir.

 

Yumurtlama Dönemi Hesaplama sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir