Anasayfa / Yıllık İzin Süreleri Nasıl Hesaplanır?

Yıllık İzin Süreleri Nasıl Hesaplanır?

Yıllık İzin Süreleri Nasıl Hesaplanır?, Yıllık izin hesaplama oldukça basit bir işlemdir. Yıllık izin kullanmayı hak eden kişilerin, istedikleri dönemde izin haklarını kolayca kullanabilirler. Yıllık izninizin ne kadar olacağını hesaplarken, hazırlanmış robotlardan faydalanabileceğiniz gibi kendinizce de hesaplayabilirsiniz. Senelik izin süreleri, işteki kıdeminize ve yaşınıza göre değişmektedir. İşçinin izin kullanması, İş Kanunuyla ve işçi haklarıyla korunmuştur. İşçilerin yıllık izin haklarından vazgeçmek gibi bir isteği olamaz. Bu konuda yazılı bir anlaşma akdedilse bile, söz konusu hüküm geçerli olmayacaktır. Yıllık izin hesaplanırken öncelikle bilinmesi gereken nokta, işçinin 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerektiğidir.

Yıllık İzin Nedir?

Yıllık izin, en az 1 sene boyunca çalışmış kişilerin ücretli olarak izni çıkma haklarıdır. Yıllık izin hesaplanırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Toplam yıllık izin hesaplama gibi konularda bilinmesi gereken en önemli nokta, 2 aylık deneme süresidir. Deneme süresi yıllık izinde hesaba katılacaktır. Deneme süresinin bitimi değil, başlangıcı hesapta esastır.

Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır?

Yıllık iznin hesaplanmasında kullanılacak parametreler, doğru hesaplama için önem taşır. Örnek olarak, deneme sürenizin ne zaman bittiği, iş yerinde kaç yıldır çalıştığınız ve kıdeminiz, yıllık iznin hesaplanmasında önem taşıyacaktır. Yıllık izin 2018 yılında tatile çıkacakların merak konusuydu. Ön görü olması amacıyla yıllık iznini hesaplamak isteyenler, bazı hesap robotları kullandı ya da kendisi hesaplama yaptı. Bu hesaplamalardaki en önemli noktalardan bir diğer ise, çalışma yılıydı.

Yıllık İzin Süreleri Nasıl Hesaplanır?
Yıllık İzin Süreleri Nasıl Hesaplanır?

Yıllık izin süreleri hesaplama konusunda kaç yıldır işte olduğunuz da önem taşır. Örnek olarak, 1-5 yıl arasında çalışmış bir kişi 14 gün izin kullanabilirken, 15 yıl ve üstü çalışan kişiler en az 26 gün izin kullanabiliyor. Yıllık izin kullanımındaki en önemli noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  1. En az 1 yıl çalışmış olmak
  2. Kıdemine göre hesaplama yapmak
  3. Yıla göre hesaplama yapmak

Tüm bu etkenler dikkate alınarak hesaplama yapılabileceği gibi, hazır hesaplama robotları da kullanılabilir. Ancak iş yerinizdeki anlaşmada farklı maddeler varsa buna dikkat etmeniz gerekir. Bu bilgiler genel yıllık izin hesaplamaları içindir.

Yıllık İzin Süreleri Nasıl Hesaplanır? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir