Anasayfa / Yerleşme (implantasyon) Kanaması Nedir?

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Nedir?

[adrotate banner=”2″]
Yerleşme (implantasyon) Kanaması Nedir?
Yerleşme (implantasyon) Kanaması Nedir?

 6-12 günlük döllenmiş yumurta uterusun iç tabakasına yapıştığı zaman, Yerleşme (implantasyon) kanaması olarak bilinen bir şey ortaya çıkabilir. Yumurtanın bu hareketi, tamamen normal olan ve herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmeyen hafif kanama veya lekelenme ile sonuçlanabilir.

Genel olarak, hamile kadınların yaklaşık üçte biri bunu yaşayacak. Bir kadının adet dönemine zamanlamada benzer olsa da, ikisi de farklılıklar olduğu için karıştırılmamalıdır.

Yerleşme (implantasyon)  Kanaması Belirtileri

İmplantasyon kanaması, gebeliğin erken belirtilerinden biri olarak kabul edilir (bir anne için ilk kolayca tanımlanabilir işaretlerden en az biri).

Tipik olarak, bir sonraki menstürasyon döngüsünden birkaç gün önce başlar. Bununla birlikte, implantasyon kanaması, bir döneminkine benzer bir zamanda meydana geldiği için, birçok kadın olası bir hamilelik mi yoksa bir dönem mi olduğu konusunda kafasını karıştırır. Birisi bir dönem ile implantasyon kanaması arasındaki farkı nasıl açıklayabilir? Akılda tutulması gereken birkaç ek işaret vardır.

[adrotate banner=”2″]

Eşlik Eden Yerleşme Kanaması:

  • Hafif veya soluk kramp (normal dönem krampundan daha az)
  • Ruh hali
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Alt sırtlıklar

(Bunlar ayrıca PMS semptomları veya yumurtlama semptomları olabilir, bu yüzden pembemsi / kahverengimsi lekelenme ile birlikte olmak hamilelikle ilgili olduğunu garanti etmez.)

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Neye benziyor?

İmplantasyon kanaması, ortalama kadın periyodundan biraz farklı görünmektedir. Şimdi, tüm kadınların adet dönemi boyunca aynı tür kan akışına sahip olmadığını hatırlamak önemlidir. Bazıları dönemleri boyunca daha ağır bir akışa sahip olacak, diğerleri ise biraz daha öngörülemeyebilir.

Bunu akılda tutarak bile, adet kanamasını ve implantasyon kanamasını ayıran birkaç fark vardır.

Renk: Ağır veya hafif olsun, çoğu kadın kendi dönemlerinin rengine aşina (genellikle koyu kırmızıya kadar parlak). Bununla birlikte, implantasyon kanaması tipik olarak açık pembe ve koyu kahverengi (pas renginde) renktedir.

[adrotate banner=”2″]

Pıhtılaşma: Bazı kadınlar menstrüasyon sırasında çok fazla pıhtılaşma yaşarlar, bazıları ise hiç görmez. Ancak implantasyon kanaması pıhtı olmamalıdır.

Zaman uzunluğu: Kadın dönemlerinin uzunluğu yaklaşık 3 ila 7 gün arasında değişebilir. Doğum kontrolünde olmayan kadınlar daha uzun süre kanama eğiliminde olurken, doğum kontrolündeki kadınlar daha kısa süre boyunca kan akarlar ya da hiç kanama yapmazlar. İmplantasyon kanaması birkaç saatten 3 tam güne kadar sürmelidir.

Miktar: Çoğu kadın kendi dönemlerinde pedleri ve tamponları doldurabilir, ancak implantasyon kanaması ile farklıdır. “Kanama” tanımlayıcısı yanıltıcı olabilir – implantasyon kanaması genellikle sadece tam akıştan ziyade leke veya hafif bir akıntıdır. Tipik olarak, implantasyon kanaması sadece bir kadın mendil ya da sadece bir pantyliner almak için yeterli zaman biraz pembe veya kahverengi deşarj olduğunu. Aralıklı veya daha sabit bir ışık akışı olabilir.

Bu nedenle, periyodunuzun tam olarak ne zaman parlak veya koyu kırmızı kanı beklediğini düşünüyorsanız, 3 günden fazla sürdüğünüzde, pedleri ve / veya tamponları doldurduğunuzda tam bir akışdır. Yaşadığın implantasyon kanaması.

Ancak, eğer menstruasyonunuz normalden daha kısa ise (<3 gün), pedleri veya tamponları doldurmadınız, kırmızıdan daha pembemsi / kahverengimsi ve normalden daha az kramplandıysanız, implantasyon kanaması geçirmeniz mümkündür. .

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Ne Zaman Oluşur?

Gebelikten yaklaşık 6-12 gün sonra (sperm yumurta ile birleştiğinde), embriyo kendisini uterus duvarına implante edecektir. Bu hareket uterus duvarındaki bazı kan damarlarını parçalayabilir ve biraz kanamaya neden olabilir.

Menstürasyon yumurtlamadan yaklaşık 11-14 gün sonra ortaya çıkar (bir yumurta serbest bırakıldığında ve kavrama mümkün olduğunda), bu da ikisinin birbiriyle karıştırılmasının başka bir sebebidir. Bazı kadınlar sadece kendi dönemlerinin birkaç gün erken olduğuna inanabilirler. İmplantasyon kanaması tipik olarak beklenen periyottan önceki hafta içinde gerçekleşir.

Örneğin, 25 Ocak’ta cinsel olarak aktifseniz ve sürenizi beklerseniz, 18 Ocak – 25 Ocak arasında olası bir implantasyon kanaması olduğunu tespit edebilirsiniz. İmplantasyon kanamasının bu zamandan önce veya bir süre beklendikten veya atlanmasından sonra ortaya çıkması yaygın değildir. Bununla birlikte, doğurganlık penceresinde erkenden yumurtlama görülürse ve implantasyon süreci hızlıysa veya doğurganlık penceresinde geç bir yumurtlama yaşanırsa ve implantasyon süreci yavaşsa, bu mümkündür.

Kadınlar normal adet akışlarının neye benzediğini bilirler ve herhangi bir yeni ilaç (doğum kontrolü ve acil kontraseptifler de dahil olmak üzere) olmadıkları veya stres seviyesinde bir değişim geçirdikleri sürece, adet kan akışı, rengi ve kıvamı değişir. genellikle aynı. Yani, daha açık, pembemsi lekelenme meydana geldiğinde, biraz yer dışı görünecektir.

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Ne Kadar Sürer?

Çoğu durumda, implantasyon kanaması birkaç güne kadar üç güne kadar sürebilir. İlk gebelikleri boyunca giden kadınlar yumurta ekinde kullanılan kadınlardan biraz daha fazla leke veya kanamaya neden olacaktır. (Diş eti dişleri ilk kez diş etlerinin diş ipi çekmesine benzer, kanama daha sonra kanama azalır, daha fazla kanar.)

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Endişeleri

İmplantasyon kanaması endişe nedeni olmamalı ve gelişmekte olan bebek için gerçek bir risk oluşturmamalıdır. Kaçırdığınız süreden sonra bir kaç günden fazla kanama veya lekelenme yaşarsanız, implantasyon kanaması olmayacaktır. Hamilelikle ilgili endişeler nadiren implantasyondan gelir ve genellikle cevapsız dönemden sonra ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında bu implantasyon sonrası ışık kanaması normal kabul edilmemesine rağmen, ortaya çıkmasının birkaç ana nedeni vardır:

  • Rahim ağrısının tahrişi (özellikle OBGYN sınavlarından sonra)
  • İntihar veya ilişkiden küçük gözyaşları
  • Ağır veya aşırı kaldırma veya egzersiz / egzersiz
  • Vajinal enfeksiyon.

Spotting / kanama yaşayan kadınların en az% 50’si (implantasyon kanaması dışında) normal, sağlıklı bir hamileliğe sahip olacaktır.

Uzatılmış kanama, özellikle hamilelik sırasında daha da ciddi bir şeyin belirtisi olabilir. Molar gebelik ya da düşük yapma iki endişe kaynağıdır, bu yüzden OBGYN’yi ya da diğer doktorları ziyaret ettiğinde, güncel ve yeni kanamaları (özellikle ağırsa) ve ayrıca yaşadığınız diğer semptomları bildirmek gerekir.

İlk üç aylık döneminizde, sağlık uzmanınızın herhangi bir lekelenmeyi bilmesini sağlayın.

Sağlık uzmanınızın ikinci veya üçüncü trimesterde herhangi bir lekelenme olup olmadığını hemen bilmesini sağlayın.

Hamileliğiniz sırasında herhangi bir noktada ağır kanama varsa, derhal sağlık uzmanınıza başvurun ya da acil bakım aramayı düşünün.

Bulantı / kusma, baş dönmesi, karın ağrısı (özellikle tek taraflı ağrı) geçiren kadınlar için ektopik gebelik yaşıyorsanız, doktorunuzu hemen bilgilendirin. Hamilelik sırasında kramp normaldir, ancak kramplama sırasında ağrı seviyesi artarsa, bir doktora başvurulması önerilir.

Sonraki adımlar

İmplantasyon kanaması potansiyel bir hamilelik belirtisidir. Döneminizden sonra beklediyseniz ve negatif sonuç veren bir hamilelik testi yaptırmışsanız, hamile olmadığınıza dair iyi bir şansınız olur. Hamile kalmaya çalışırken implantasyon kanaması izlemek iyi bir şeydir, ancak birçok kadın, meydana geldiğinde bile lekelenme görmez ve fark etmez.

 

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Nedir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir