Anasayfa / Yaban Mersini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yaban Mersini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

[adrotate banner=”2″]
Yaban Mersini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Yaban Mersini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Taze yaban mersini popüler bir yaz meyvesidir. Tatlı bir lezzete sahiptirler ve lezzetli ve besleyicidirler.

Yaban mersini taze alınabilir veya çeşitli tarifler içine dahil edilebilir. Ayrıca dondurulmuş olarak da satın alınabilirler. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruma sağladıkları ve ayrıca kemik gücünün, zihinsel sağlığın ve sağlıklı kan basıncının korunmasına yardımcı oldukları gösterilmiştir.

Yaban mersini antosiyanin adı verilen bir bitki bileşiği içerir. Bu, yaban mersini hem mavi renklerini hem de sağlık olmalırını salar.

Yaban mersini, kalp sağlığı, kemik gücü, cilt sağlığı, kan basıncı, diyabet yönetimi, kanser önleme ve zihinsel sağlığa yardımcı olabilir.

Bir fincan yaban mersini, bir kişinin günlük C vitamini miktarının yüzde 24’ünü karşılamaktadır.

Waffle, krep, yoğurt, yulaf ezmesi veya tahıl gevrekleri için yaban mersini kullanın,

Varfarin gibi kan ilaçları kullanan kişiler, yüksek K vitamini içeriğinin kan pıhtılaşmasını etkileyebileceğinden, yaban mersini alımını arttırmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdırlar.

Antosiyanin adı verilen flavonoid türü, yaban mersini sağlık yararlarının birçoğuna içerir. Flavonoidler, genellikle güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan bitki bileşikleridir.

Yaban mersininin karakteristik mavi renginden antosiyanin sorumludur. Ayrıca yaban mersini sayısız avantajlara katkıda bulunur.

[adrotate banner=”2″]

Pek çok meyve ve sebzeyi tüketmek, yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık durumunun azaltılmış riskini beraberinde getirmiştir.

Birçok çalışma, yaban mersini gibi bitki besinlerinin tüketiminin artırılmasının, obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel mortalite riskini azalttığını göstermiştir. Bitki besinleri ayrıca saç ve cilt sağlığını, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı da teşvik edebilir.

Donmuş yaban mersini sık sık uzmanlar tarafından tartışılmaktadır. Sık sık donma sürecinin yabanmersini sağlık yararlarının gücünü azaltabileceği söylenir. Bir çalışma, 6 aylık depolama süresince antosiyaninin yüzde 59 oranında azaldığını gösterdi.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına rağmen, yaban mersini sağlıklı yaşamın çeşitli farklı unsurlarıyla güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

1) Sağlıklı kemikleri korumak

Yaban mersini demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitamini içerir. Bunların her biri bir kemik bileşenidir. Bu minerallerin ve vitaminlerin yeterli miktarda alınması kemik yapısını ve gücünü oluşturmaya ve korumaya katkıda bulunur.

Demir ve çinko, kemiklerin ve eklemlerin sağlamlığını ve elastikiyetini korumak için önemli rolleri yerine getirir.

Düşük K vitamini alımları, daha yüksek kemik kırığı riskine bağlanmıştır. Bununla birlikte, yeterli K vitamini alımı kalsiyum emilimini artırır ve kalsiyum kaybını azaltabilir.

2) Cilt sağlığı

Kollajen, cildin destek sistemidir. Temel bir besin olarak C vitamini kullanır ve güneşin, kirlenmenin ve dumana bağlı cilt hasarının önlenmesine yardımcı olur. C vitamini, kolajenin kırışıklıkları pürüzsüzleştirme ve genel cilt dokusunu artırma yeteneğini de geliştirebilir.

Bir bardak yaban mersini, önerilen günlük C vitamini miktarının yüzde 24’ünü sağlar.

[adrotate banner=”2″]

3) Kan basıncını düşürmek

Düşük sodyum seviyelerini korumak, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmak için çok önemlidir. Yaban mersini sodyum içermez.

Potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerirler. Bazı çalışmalar bu minerallerde düşük diyetin daha yüksek tansiyonla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu minerallerin yeterli besin alımının kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar bu bulguları ortadan kaldırmıştır. Örneğin, metabolik sendromu olan bir 2015 araştırması, 6 hafta boyunca günlük yabanmersini tüketiminin kan basıncı seviyelerini etkilemediğini bulundu.

4) Diyabet yönetimi

Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin kan şekeri düzeylerinin düşük olduğunu ve bunları tüketen tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri, lipit ve insülin seviyelerini iyileştirdiğini bulmuşlardır. Bir bardak yaban mersini 3.6 gram (g) lif katkısı yapar.

BMJ’de yayınlanan büyük bir 2013 kohort çalışması, bazı meyvelerin yetişkinlerde tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini öne sürmüştür.

Çalışma süresince, katılımcıların yüzde 6,5’i diyabet geliştirdi. Bununla birlikte, araştırmacılar, haftada üç porsiyonun yaban mersini, üzüm, kuru üzüm, elma veya armut tüketilmesinin, tip 2 diyabet riskini yüzde 7 azalttığını buldu.

5) Kalp hastalığına karşı koruma

Yaban mersini içindeki lif, potasyum, folat, C vitamini, B6 vitamini ve filokütri içeriği kalp sağlığını destekler. Yaban mersini gelen kolesterol yokluğu da kalbe yararlıdır. Elyaf içeriği, kandaki toplam kolesterol miktarını azaltmaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Vitamin B6 ve folat, homosistein olarak bilinen bir bileşiğin oluşumunu engeller. Vücutta aşırı derecede homosistein birikmesi kan damarlarına zarar verebilir ve kalp problemlerine yol açabilir.

Harvard Halk Sağlığı Okulu ve Doğu Anglia Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, Birleşik Krallık’ta (BK) düzenli olarak antosiyanin tüketimi genç ve orta yaşlı kadınlarda kalp krizi riskini yüzde 32 oranında azaltabilir.

Çalışmada, haftada en az üç porsiyon yaban mersini veya çilek tüketen kadınların en iyi sonuçları gösterdi.

6) Kanser önleme

Yaban midyelerindeki C vitamini, A vitamini ve çeşitli filokütinler, hastalıklara bağlı serbest radikallerin zarar görmesine karşı hücrelerin korunmasına yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar olarak işlev görür.

Araştırmalar, antioksidanların tümör büyümesini inhibe edebileceğini, vücuttaki iltihabı azaltabileceğini ve özofagus, akciğer, ağız, farinks, endometriyal, pankreatik, prostat ve kolon kanserlerini önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yaban mersini ayrıca DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan folat içerir. Bu, DNA’daki mutasyonlardan dolayı kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyebilir.

7) Ruh sağlığının iyileştirilmesi

Nüfus temelli çalışmalar, yaban mersini tüketiminin yaşlı kadınlarda daha yavaş bilişsel gerileme ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Çalışmalar ayrıca, bilişsel hasar riskini azaltmanın yanı sıra, yaban mersini bir kişinin kısa süreli belleğini ve motor koordinasyonunu da geliştirebileceğini bulmuştur.

8) Sağlıklı sindirim, kilo kaybı ve duygu dolu

Yaban mersini, lif içeriğinden dolayı kabızlığı önlemeye ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğini korumaya yardımcı olur.

Diyet lifi aynı zamanda, kilo verme ve kilo yönetiminde sindirim sistemindeki bir “hacim arttırıcı madde” olarak işlev görerek önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Yüksek lifli gıdalar, tokluk veya dolgunluk hissini arttırır ve iştahı azaltır.

Beslenme

Bir bardak taze yaban mersini aşağıdakileri içerir:

84 kalori
0 g kolesterol
1.1 g protein
0,49 g yağ
21.45 gr karbonhidrat
3.6 g diyet lifi
Toplam şekerlerin 14.74 g

Aynı tek fincanlık servis şunları sağlar:

Günlük C vitamininin yüzde 24’ü
Günlük vitamin B6’nın yüzde 5’i
Günlük K vitaminin yüzde 36’sı
Yaban mersini ayrıca sağlar:

9 miligram (mg) kalsiyum
0.41 mg demir
114 mg potasyum
9 mg magnezyum
18 mg fosfor
1 mg sodyum
0.24 mg çinko
9 mg folat

Yaban mersini ayrıca bakır, beta-karoten, folat, kolin, A ve E vitaminleri ve manganez içerir.

Antosiyaninler, vitaminler ve minerallerin yanı sıra yaban mersini, quercetin, kaempferol, mirisetin ve klorojenik asit gibi çeşitli fenolik bileşikler içerir. Bunlar yaban mersini antioksidan kapasitesine katkıda bulunur.

Büyük miktarlarda biyoaktif bileşik, Yaban Mersini Agrega Besin Yoğunluğu İndeksine (ANDI) yüksek yerleştirir. Bu indeks, vitamin ve mineral içeriğine, fitokimyasal bileşime ve antioksidan kapasitesine göre gıdaları derecelendirir.

Kalori başına en fazla gıdaya sahip gıdalar en yüksek sıralamaya sahiptir ve yaban mersini besin değeri bakımından en iyi meyve ve sebzeler arasında yer alır ve 132’lik bir ANDI skoru vardır.

ANDI, gıdaların beslenmesi için çeşitli derecelendirme sistemlerinden biridir, ancak hastalıkların önlenmesinde spesifik gıdaların rolünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Yaban Mersini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir