Anasayfa / Vergi Borcu Nedeniyle Banka Hesabıma Bloke Geldi

Vergi Borcu Nedeniyle Banka Hesabıma Bloke Geldi

Vergi Borcu Nedeniyle Banka Hesabıma Bloke Geldi, Bazı anlarda hiç beklemediğiniz bir anda hesabınıza bloke konulabilir ve kartınız aktif durumdan çıkartılabilir. Vergi borcu yüzünden kaç tane hesabınız varsa devlet tarafından kartlarınıza bloke koyar ve içerideki paranıza da el konulur. Eğer ki hesabınızda borcunuzu ödeyecek miktarda paranız varsa borcunuz kadarı hesabınızdan devlet tarafından temin edilir. Vergi borcu nedeniyle banka hesabıma bloke geldi, çoğunlukla üniversite yıllarında alınan KYK borçları yüzünden hemen hemen %90’nımızın başına gelmiştir. Üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulma konusunda şanslı olmayanlardansanız vergi borcu nedeniyle banka hesabıma bloke geldi cümlesi ağzınızdan çıkmıştır.

Bloke Hangi Durumlarda Konulur?

Uzun zaman ödeyemediğiniz borcunuz (KYK borcu gibi) yüzünden devlet dairelerinden bankaya gönderilen resmi bir yazıyla hesabınıza bloke konulur. Peki, bu durumu nasıl öğrenebilirsiniz? Alışveriş yaparken ya da ATM den para çekme işlemi yapmak isterken kartınızın kullanılamadığını ve kartınıza bloke konulduğu gibi uyarı alırsınız. Böyle bir durumda hemen ilgi en yakın banka şubenize gidip kartınıza hangi kurum tarafından bloke konulduğunu öğrenmelisiniz. Genellikle kartlara vergi borçlarının uzun bir süre ödenmemesi durumunda önce takip süreci ardından tarafınıza dilekçe gönderilebilir ya da bunların hiç biri yapılmadan (tarafınıza haber verilmeden) da direk olarak kartınıza bloke konulabilir.

Vergi Borcu Nedeniyle Banka Hesabıma Bloke Geldi
Vergi Borcu Nedeniyle Banka Hesabıma Bloke Geldi

Bloke Nasıl Kaldırılır?

Vergi dairesine gidip öncelikle görüşme yapıp anlaşma taraftarı olmanız gerekmektedir. Maddi açıdan durumunuz yoksa vergi dairesi borcunuzun bir miktarını peşin yatırmanızı kalan borcunuzu da taksitlendirmenizi isteyecektir. Üzerinize kayıtlı araba, ev gibi mülkünüz varsa ve borcunuzu ödememek için direnirseniz borcunuzu karşılayacak kadar mülkünüze el konulup satışa çıkartılır.

Çalışıyorsanız borcunuzun bir kısmını da peşin yatıramıyor ve yapılandırma hususunda bir anlaşmaya gidemiyorsanız maaşınızın %25’ ine devlet tarafından el konulur ve borcunuz tahsis edilir ve vergi dairesi borçlu hesabınıza her ay sizin adınıza ödemeniz gerçekleştirilir.

Vergi daireleri böyle durumlarda vatandaşlarına ödeme kolaylığı sunmak için yapılandırma kanunu çıkartabilir. Yıllarca ödeyemediğiniz borcunuzu yapılandırmayla peşin ödemek isterseniz de size sadece ana paranız olan meblağ tutarını tahsis edeceğini ve faizlerin peşin ödemeniz hususunda silineceği gibi avantajlar sunmaktadır.

Vergi Borcu Nedeniyle Banka Hesabıma Bloke Geldi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir