Anasayfa / Vajinal Şişliğin Nedenleri ve Tedavisi

Vajinal Şişliğin Nedenleri ve Tedavisi

[adrotate banner=”2″]
Vajinal Şişliğin Nedenleri ve Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinal Şişliğin Nedenleri ve Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal Şişliğin Nedenleri ve Tedavisi, Vajinal şişlik zaman zaman ortaya çıkabilir ve her zaman endişe nedeni değildir. Hamilelik ve cinsel ilişki vajinal bölgede (labia) şişmeye neden olabilir.

Bazen, vajinal şişme başka bir durumun, hastalığın veya bozukluğun sonucu olabilir. Bu durumlarda, şişmeye neyin neden olduğunu ve bunu tedavi etmek için neler yapılabileceğini anlamak önemlidir.

38 ° C veya daha yüksek bir ateş geçirirseniz, ciddi ağrılara başlar veya ağır kanamaya başlarsanız acil tıbbi tedaviye başvurun.

Vajinal şişmenin en sık nedenlerinden bazılarını ve semptomlarınızı hafifletmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

 1. Vajinayı dolaylı olarak etkileyen şeylerden kaynaklanan tahriş

Çamaşır deterjanı ve köpük banyosu gibi günlük ürünlerdeki kimyasallar, vajina, vulva ve labia’nın hassas ciltlerini tahriş edebilir. Bu durumA parfümlü ürünler ve sert tuvalet kağıdı olabilir.

[adrotate banner=”2″]

Yeni bir ürüne geçtiyseniz veya bir duyarlılık geliştirdiyseniz, vajinanızın çevresinde şişlik, kaşıntı ve yanma ile karşılaşabilirsiniz.

Ne yapabilirsin

Vajinayı etkileyebileceğini düşündüğünüz bir ürünü kullanmayı bırakın. Gelecekteki şişlik ve rahatsızlıklardan kaçınmak için ürünü kullanmaktan kaçınmalısınız. Ancak şişlik devam ederse, doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Şişlik ve diğer semptomları hafifletmek için bir krem reçete edebilirler.

 1. Vajinayı doğrudan etkileyen şeylerden kaynaklanan tahriş

Vajinanızın içinde veya çevresinde doğrudan kullandığınız maddeler ayrıca dokuyu tahriş edebilir ve kaşınmaya, tahrişe ve şişmeye yol açabilir.

Bu, aşağıdaki gibi kadın hijyen ürünlerini içerir:

 • yağlayıcılar
 • lateks prezervatifleri
 • kremler
 • tampon

Ne yapabilirsin

Tahrişten sorumlu olabileceğini düşündüğünüz ürünü kullanmayı bırakın. Emin değilseniz doktorunuza danışın. Ürünü kullanmayı bıraktıktan sonra şişlik durursa, suçlu suçluyu bilirsiniz. Şişlik devam ederse veya kötüleşirse, doktorunuza bakın.

 1. Sert cinsel ilişki veya diğer vajinal travma

Vajina cinsel ilişki sırasında düzgün bir şekilde yağlanmazsa, sürtünme cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olabilir ve sonrasında sorunlara yol açabilir.

Benzer şekilde, cinsel saldırıdan kaynaklanan travma, vajinal şişlik, ağrı ve tahrişe neden olabilir.

[adrotate banner=”2″]

Ne yapabilirsin

Çoğu durumda, tedaviye ihtiyacınız olmaz. Şişlik ve duyarlılık sona erene kadar ağrı kesici kullanın.

Kaba ilişki vajinanın içindeki cildi yırtabilir, bu nedenle deşarj ve ateş gibi enfeksiyon belirtilerini izleyin.

 1. Bakteriyel vajinozis

Vajinal ortamı korumak ve potansiyel olarak kötü bakteriler ve diğer organizmalar üzerinde sekmeleri tutmak için iyi bakterilerin dikkatli bir dengesi vajinayı sağlıklı tutar. Bazen, kötü bakteriler çok hızlı büyür ve iyi bakterilerden sayıca büyür. Bu bakteriyel vajinozis belirtilerine (BV) yol açabilir.

Şişlik ek olarak, yaşayabilirsiniz:

 • kaşıntı
 • yanan
 • balık kokusu veya akıntısı

BV, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, 15 ila 44 yaş arası kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyondur. BV’nin neden geliştiği açık değildir, ancak seks yapanlarda daha yaygındır. Bununla birlikte, hiç seks yapmayanlar da bunu geliştirebilir.

Ne yapabilirsin

Bazı insanlar BV için tedaviye ihtiyaç duymaz. Bakteri dengesi kendini doğal olarak geri yükleyebilir. Semptomlar rahatsız edici ise, bu ev ilaçları yardımcı olabilir.

Bir hafta sonra hala semptomlar yaşıyorsanız, doktorunuzu görmelisiniz. Bir antibakteriyel ilaç reçete edebilirler. Bu ilaçlar ağızdan alınabilir veya vajinaya takılan fitil kullanabilirsiniz.

 1. Vajinal mantar enfeksiyonu

Bir veya daha fazla Candida fungal türü (genellikle Candida albicans) vajinada tipik miktarların ötesine büyürse, bir maya enfeksiyonu oluşur. Dört kadından üçü yaşamlarında en az bir maya enfeksiyonu yaşamaktadır.

Şişmeye ek olarak, bir maya enfeksiyonu neden olabilir:

 • rahatsızlık
 • yanan
 • idrara çıkma sırasında ağrı
 • rahatsız cinsel ilişki
 • kırmızılık
 • süzme peynir benzeri deşarj
 • Neyin normal olduğunu ve doktorunuzu ne zaman görmeniz gerektiğini görmek için vajinal akıntıya renk kılavuzumuza göz atın.

Ne yapabilirsin

Maya enfeksiyonları, OTC veya reçeteli antifungal ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Daha önce bir maya enfeksiyonu geçirdiyseniz, semptomlarınızı gidermek için bir OTC antifungal tedavisi kullanabilirsiniz.

Fakat bu sizin ilk maya enfeksiyonunuzsa, teşhisi için doktorunuzu görmelisiniz. Diğer birçok durum, bir maya enfeksiyonu ile kolayca karışır ve eğer düzgün davranmazsanız, vajinal bir enfeksiyon daha da kötüleşebilir.

 1. Servisit

İltihaplı bir serviks (servisit) genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalığın (STD) sonucudur.

Genellikle STD’lerin neden olduğu:

 • klamidya
 • genital herpes
 • belsoğukluğu

Bununla birlikte, servisit geliştiren herkes STD’ye veya başka tipte bir enfeksiyona sahip değildir.

Bazı kadınlarda servisit olabilir ve hiç semptom göstermez. Ancak şişlik ek olarak, servisit de neden olabilir:

 • Pelvik ağrısı
 • kanlı veya sarı vajinal akıntı
 • dönemler arasında lekelenme

Ne yapabilirsin

Servisit için standart bir tedavi yöntemi yoktur. Doktorunuz, belirtilerinize ve inflamasyonun temel nedenine dayanarak sizin için en iyi seçeneğe karar verecektir.

Doktorunuzun ofisinde, olası bir enfeksiyöz nedenin araştırılması için analiz için serviks alanının üstünde veya yakınında sıvı bir çubuk topladıkları bir pelvik muayeneyi de içeren bir fiziksel muayeneye sahip olacaksınız. Antibiyotik ve antiviral ilaçlar dahil olmak üzere reçeteli ilaçlar, iltihabı temizlemeye yardımcı olabilir ve servisit bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa semptomları sona erdirebilir.

 1. Genital Herpes

Herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu genital herpes, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın STD’lerden biridir. CDC’ye göre, HSV enfeksiyonları 14 ila 49 yaşları arasındaki her 6 kişiden 1’inden fazlasında mevcuttur.

Enfekte olan kişilerde, genital herpes küçük, ağrılı kabarcıkların kümelerine neden olur. Bu kabarcıklar patlamaya eğilimlidir ve açık bir sıvıyı akabilirler. Patladıktan sonra, noktalar iyileşmek için en az bir hafta sürebilecek ağrılı yaralara dönüşürler.

Şişmeye ek olarak, aşağıdakileri de deneyimleyebilirsiniz:

 • ağrı
 • ateş
 • vücut ağrıları

Genital herpes olan herkesin bir salgın patlaması olacaktır. Bazı insanlar hiç bir semptom göstermezler, diğerleri ise tüysüz bir saç veya sivilce için hata yaptılar. Semptomlar olmadan bile, cinsel yolla bulaşan hastayı cinsel bir partnere geçirebilirsiniz.

Ne yapabilirsin

Tedavi genital herpes tedavi edemez, ancak reçete antiviral ilaç salgınları kısaltabilir ve önleyebilir. Her gün alınan anti-herpes ilacı, herpes enfeksiyonunu bir partnerle paylaşma riskini de önleyebilir.

 1. Hamilelik

Hamilelik bir kadının vücudunda çok değişiklik gösterir. Fetüs büyüdükçe, pelvis üzerindeki basınç kanın havuza girmesine neden olabilir ve diğer sıvılar iyi tahliye olmayabilir. Bu vajinada şişlik, ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Hamileliğin vajinal sağlığı etkileyebileceği diğer yolları öğrenin.

Ne yapabilirsin

Yatarken ya da dinlenmek sık sık hamileyken drenaj sorunlarına yardımcı olabilir. Bebek teslim edildikten sonra, şişlik sona ermelidir. Ancak, başka semptomlar ortaya çıkarsa – veya şişlik ve rahatsızlık çok külfetli ise – doktorunuzla konuşun.

 1. Gartner’ın kanal kistleri veya apseleri

Gartner’ın kanalı, bir fetüste oluşan vajinal kanalın kalıntılarını ifade eder. Bu kanal tipik olarak doğumdan sonra gider. Bununla birlikte, bir kalıntı kalırsa, vajina duvarına bağlanabilir ve kistler orada gelişebilir.

Büyüme ve ağrıya neden olmadıkça veya enfekte olmadıkça kist endişe kaynağı değildir. Enfekte bir kist bir apse oluşturabilir. Kist veya apse vajinanın dışında bir kitle olarak hissedilebilir veya görülebilir.

Ne yapabilirsin

Önemli bir Gartner kanal kisti veya abse için birincil tedavi ameliyattır. Kist veya apse kaldırılması semptomları ortadan kaldırmalıdır. Kaldırıldıktan sonra belirtiler ortadan kalkar.

 1. Bartholin’in kistleri veya apseleri

Bartholin’in bezleri vajinal açıklığın her iki tarafında bulunur. Bu bezler vajina için yağlayıcı mukus üretmekten sorumludur. Bazen, bu bezler enfekte olabilir, irinle doludur ve apse oluşturabilir.

Vajinal şişmeye ek olarak, bir kist veya apse neden olabilir:

 • Ağrı
 • yanan
 • rahatsızlık
 • kanama

Ne yapabilirsin

Bartholin’in kistleri veya apseleri için tedavi her zaman gerekli değildir. Küçük bir kist kendi kendine drene olabilir ve semptomlar ortadan kalkacaktır.

Bir sitz banyo – ılık su ile dolu ılık, sığ bir küvet ve bazen eklenen tuz – ağrı ve rahatsızlığı hafifletebilir. Semptomları hafifletmek için bir hafta boyunca günde birkaç kez banyoya girebilirsiniz. Sitz banyo kitlerini çevrimiçi veya yerel eczanenizden satın alabilirsiniz.

Bununla birlikte, belirtiler ve semptomlar çok külfetli hale gelirse, doktorunuz, enfeksiyonu tedavi etmek için sizi antibiyotik tedavisine sokmanızı önerebilir. Ayrıca kistin cerrahi olarak boşaltılmasını önerebilirler. Daha ciddi vakalarda, bir Bartholin bezinin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Ne zaman doktora görünmeniz gerekir.

Zaman zaman vajinada şişlik endişe nedeni olmayabilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu görmelisiniz:

 • ateş veya titreme gibi diğer semptomlar ortaya çıkar
 • belirtileriniz bir haftadan fazla sürüyor
 • şişlik çok acı verici olur

Bir neden aramak için doktorunuz pelvik muayene yapabilir. Aynı zamanda, olası STD’leri tespit etmeye yardımcı olmak için kan testleri veya numune örneklemesi yapabilirler ve bir doku biyopsisi yapılması gerekebilir.

Doktorunuzu görene ve tanı koymadan önce cinsel ilişkiden uzak durun. Bu, bir STD’nin eşinizle paylaşılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Vajinal Şişliğin Nedenleri ve Tedavisi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir