Anasayfa / Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat Hesabı, Günümüzde bankalar sayesinde vadeli mevduat hesaplarını kullanarak para birikimi kolay hale gelmiştir. Para biriktirmekte zorluk çekiyorsanız sizde müşterisi olduğunuz banka üzerinden veya size en yüksek faiz veren banka hangisi ise o bankadan vadeli mevduat hesabı açtırarak para birikimi yapabilirsiniz. Vadeli mevduat hesabını dilediğiniz bankadan yada hali hazırda bulunan bireysel banka hesabınız üzerinden açtırabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir ?

Vadeli mevduat hesabı, Daha önce açtırmış olduğunuz vadeli mevduat hesabınızda bulunan para miktarından dilediğiniz kadarını belirli bir süre almayarak belirlemiş olduğunuz para üzerinden faiz getirisine denir. Açıkçası bankada olan paranızın vadeli hesap ile değer kazanmasını sağlayan bir birikim aracıdır. Vadeli mevduat hesaplarında faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Kredi alırken faizin düşük olmasına dikkat ettiğiniz gibi vadeli mevduat hesaplarında ise tam aksine faiz oranlarının yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizler için daha önce ele aldığımız en yüksek faiz veren banka 2018 başlıklı yazımızda ülkemizde faaliyet gösteren en büyük 10 bankanın vadeli mevduat hesaplarını ve faiz oranlarını sizlerle paylaştık yazımızı takip ederek faiz oranları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca sitemiz üzerinden de vadeli mevduat hesaplaması yapabilir vade süresine göre ne kadar kar ettiğinizi görebilirsiniz. Hesaplama yapabilmek için vadeli mevduat hesabınızın faiz oranını bilmeniz gerekmektedir. Faiz oranıbilgisi alabilmek için ise yukarıda linkle vermiş olduğumuz en yüksek faiz veren banka 2018 başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu bilgiyi de sizinle paylaşmak isteriz. Bankaların en popüler mevduat vade süreleri şu şekildedir yani açıkçası size en yüksek faiz veren bankalar 32 günlük en yüksek faiz veren banka , 61 ve 181 günlük en yüksek faiz veren bankalar olarak değişmektedir. Bunların arasından en yüksek kazanç elde edeceğiniz hesap 32 günlük olanıdır.

Vadeli Mevduat Hesabı
Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat Hesaplaması

Vadeli mevduat hesaplaması, Bir formül üzerinden hesaplanır formülü ise şu şekildedir. “anapara x faiz oranı x vade (gün)/36500” bu formül ile paranız brüt olarak hesaplanır. Bu hesaplamaya örnek verecek olursak örneğin; %14 faiz oranı ile 32 günlük vade süresine  25 bin TL para yatırılması durumunda hesaplaması ” 25.000 x %14 x 32/36500 ” olarak hesaplanır. Vadeli mevduat hesaplaması yukarıda vermiş olduğumuz formül ile hesaplanmaktadır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açabilirim ?

Vadeli mevduat hesabını yine bankaların İnternet sitelerinden veya şubelerinden başvuru yaparak açabilirsiniz. Size en yüksek faiz veren banka hangisi ise o bankanın sitesi üzerinden vadeli mevduat hesabı başvuru yapabilir yada şubesine gidebilirsiniz. Vadeli hesabınıza para yatırmak için banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Para yatırma işlemi sırasında banka sizden hesap işletim ücreti yada ek masraflar için para talep edebilirler. Vadeli mevduat hesabı faiz oranı e-vadeli hesap faiz oranına göre daha düşüktür. Vadeli hesaplar hakkında bilinmesi gerekenler aşağı yukarı yazımızda anlattığımız gibidir. Ancak hangi bankadan vadeli mevduat hesabı açtırma konusunda tereddütleriniz varsa yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi en yüksek faiz veren banka 2018 başlıklı yazımızdan araştırma yaparak vadeli mevduat hesaplaması yapabilir ve vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir