Anasayfa / Tansiyon Normal Değerleri ve Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon Normal Değerleri ve Tansiyon Nasıl Ölçülür?

[adrotate banner=”2″]
Tansiyon Normal Değerleri ve Tansiyon Nasıl Ölçülür?
Tansiyon Normal Değerleri ve Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon, doktorların genel sağlığı değerlendirmek için ölçtüğü yaşamsal işaretlerden biridir. Hipertansiyon olarak da adlandırılan yüksek tansiyona sahip olmak, kontrol altında olmayan kalp sorunlarına, felce ve diğer tıbbi durumlara neden olabilir.

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, ABD’li yetişkinlerin neredeyse yarısı – yüzde 46 – yüksek tansiyona sahiptir. Yüksek tansiyon bazen “sessiz katil” olarak adlandırılır, çünkü çoğunlukla yüksek tansiyon belirtileri yoktur.

Diyet ve sigara içme alışkanlıkları gibi belirli yaşam tarzı faktörleri, kişinin yüksek tansiyon geliştirme riskini büyük ölçüde etkileyebilir.

Normal Tansiyon Nedir? Normal Tansiyon Değerleri Nedir?

Kan basıncı nedir?

Kalp, vücudun organlarına ve dokularına kan pompalayan bir kastır. Kan, kalbin sol tarafındaki arterlerden – kanın oksijen ve besinlerini vücudunuza taşıyan kan damarlarına – pompalanır. Kan, kalpten ve atardamardan dışarı çıktıkça, arter duvarlarına doğru itilir. Kan basıncı, arterdeki kan basıncının ölçülmesidir.

[adrotate banner=”2″]

Kan basıncı, kanın arterlerin duvarlarına çarparken kanın gücünü yansıtır. Kalp kanı dışarı iterken, kan damarlarının duvarlarına doğru itilir. Damarlarımız esnektir. Çok çabuk genişleyebilir veya daralabilir. Kan basıncının durumuna göre şekil alır.

Yaşlandıkça, kan damarlarının içinde plak birikimi olur ve damarların esnek duvarları sertleşir. Artık eskisi gibi, kalp kan pompalarken, kan damarlara daha fazla baskı yapamazlar. Buda tansiyona neden olur.

Kan basıncı iki sayı olarak kaydedilir ve bir oran olarak yazılır: sistolik basınç olarak adlandırılan en üstteki sayı, kalp atımının baskısıdır. Diyastolik basınç olarak adlandırılan alt sayı, kalp ritimler arasında rahatladığında ölçümdür.

[adrotate banner=”2″]

Normal Tansiyon Değerleri Nedir?

Optimal bir kan basıncı seviyesi 120/80 mmHg altında bir okumadır. 120 / 80mmHg ve 139 / 89mmHg’ye kadar olan değerler normalden yüksekliğe kadardır. Doktorunuz ideal kan basıncınızın sizin durumunuza göre ne olması gerektiğini önerecektir.

 • Normal: Sistolik ve diyastolik için 80 mm Hg için 120 milimetreden az cıva (mm Hg).
 • Yükseltilmiş: Sistolik için 120-129 arasında ve diyastolik için 80’den az.
 • Evre 1 hipertansiyon : Sistolik için 130-139 arasında veya diyastolik için 80-89 arası.
 • Evre 2 hipertansiyon: Sistolik veya diyastolik için en az 90 mm Hg için en az 140.
Büyük tansiyon Küçük Tansiyon
Düşük tansiyon <90 <60
En İdeal tansiyon 120 80
Sağlıklı bir tansiyon <140 <90
Yüksek Tansiyon 140 – 160 90 – 100

Stres, sigara, kafein, alkollü içecekler, belirli reçetesiz ve reçeteli ilaçlar ve hatta soğuk hava sıcaklıkları gibi bir dizi faktör kan basıncını artırabilir.

Düzenli olarak egzersiz yapan ve profesyonel sporcular da dahil olmak üzere – uygun olanlar, sigara içmeyen ve sağlıklı bir kiloda olduğu gibi, daha düşük kan basıncı ve kalp hızına sahip olma eğilimindedirler.

Yüksek Tansiyon Nedir?

140/90 mmHg üzerindeki kan basıncı genellikle yüksek olarak kabul edilir. Kan basıncınız yüksek olduğunda, kalbiniz ve arterleriniz aşırı yüklenebilir. Yüksek tansiyon, kalp duvarındaki (ateroskleroz) plak birikimini hızlandırır, kalp kasına kan akışını tıkar ve sizi kalp krizine kadar sürükleyebilir. Ayrıca beyninizde kanamaya neden olabilecek arter duvarlarını da zayıflatır. Arterleri vücudunuzun diğer bölümlerine de (göz, böbrek ve bacak gibi) etkileyebilir. Uzun süreli yüksek tansiyon, hipertansiyon olarak bilinir ve kalp hastalığı için ana risk faktörlerinden biridir .

Yüksek tansiyona ne sebep olur?

Kan basıncı gün boyunca yukarı ve aşağı gider. Gününüze, vücudunuzdaki sıvı miktarına, kullandığınız ilaçlara ve gün içerisinde ne yaptığınıza bağlıdır. Kan basıncınız ayrıca nefes alma, duygularınız, egzersiz ve uyku gibi şeylerden de etkilenebilir. Bu geçici artışlar tamamen doğaldır ve dinlendiğinizde kan basıncınız genellikle normale döner.

Yüksek tansiyonun kesin nedeni genellikle net değildir. Bununla birlikte, çeşitli yaşam tarzı koşulları ve davranışlarının yüksek tansiyona önemli ölçüde katkıda bulunduğu bilinmektedir:

 • Aşırı kilolu olmak
 • Yeterli fiziksel aktivite
 • Alkol Kullanmak
 • Stres
 • İhtiyarlık
 • Sigara içmek
 • Yüksek tansiyonun ailede olması (genetik)

Uzun süreli yüksek tansiyon, hipertansiyon olarak bilinir. Tanısı konmamış hipertansiyon, birkaç sağlık sorununa,  bunların arasında koroner kalp hastalığına (KKH) yol açabilir  .

Yüksek tansiyon nasıl kontrol edilir

İyi haber, sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini yaparak yüksek tansiyonu kontrol edebilir (hatta önleyebilirsizniz). Bunlar şunları içerir:

 • Sağlıklı beslenmenin ardından; Tuzve yağ alımını azaltma, bol meyve ve sebze yeme
 • Düzenli fiziksel aktivite
 • Sağlıklı bir kiloyukorumak
 • Alkol alımınızı sınırlandırın
 • Sigarayı bırakmak

Bazen yaşam tarzınızda sadece değişiklikler yeterli olmayabilir. Birçok insan tansiyonlarını azaltmaya yardımcı olmak için ilaca ihtiyaç duyacaktır. Kan basıncınızı düşürmek için ilaç almanız gerekiyorsa, doktorunuzdan tavsiye alın.

Yüksek Tansiyon Risk faktörleri

Yüksek tansiyon için risk faktörleri, diyette fazla tuz, fazla kilo, hareketsizlik ve sigara içmeyi içerir.

Yüksek tansiyonun tehlikeleri, arterlerin veya aterosklerozun sertleşmesine, böbrek hastalığının ve kalp hastalığına sebep olabilir. Yüksek kan basıncı da ya bir tıkanık arterler ya da bir kan damarındaki bir patlama nedeniyle inme ile sonuçlanabilir.

Hipotansiyon olarak bilinen düşük tansiyon da bayılma ve baş dönmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kan basıncındaki hızlı, dramatik düşüşler beyne yeterli kan akışını azaltabilir. Çoğu zaman, hipotansiyon fark edilmeden geçer tipik olarak tehlikeli değildir.

Yüksek tansiyon tedavisi

Yüksek kan basıncını tedavi etmek, 140/90 veya daha yüksek değerdeki hastalar için yaşam tarzı değişiklikleri ve reçeteli ilaçları içerir .

İnsanların kan basıncı ön hipertansiyonda olduğu zaman yapmaları gereken ilk şey, kilo vermek, daha fazla egzersiz yapmak ve diyette tuz azaltmaktır. Daha yüksek seviyelere ulaşırlarsa, ilaç ile tedavi şarttır.

Tansiyonu Kontrol Etmek

20 yaşında başlayarak, düzenli olarak sağlık muayenenizde veya tansiyonunuz 120/80 mm Hg’den azsa her 2 yılda bir kan basıncı taraması yapılmasını öneririz.

Yüksek tansiyona sahip kişilerin tansiyonlarını haftada en az üç kez kontrol ettirmelidirler. İnsanlar kan basıncını kendileri kontrol edebilirler. Aslında, evde tansiyonunuzu ölçmek, doktorun ofisinde bunu yapmaktan daha iyi olabilir, çünkü kısmen bazı kişiler, bir doktoru ziyaret ettiğinde tansiyonlarındaki ani yükselmeye özellikle duyarlıdır, bu durum beyaz önlük hipertansiyonu olarak bilinir.

Manuel veya dijital tansiyon aleti genellikle en doğru sonuçları elde etmek için dikkatle takip edilmesi gereken talimatlarla birlikte gelir.

Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır? Tansiyon Nasıl Ölçülür?

İlk adım, dirseğinizin kıvrımındaki brakiyal artere işaret parmağınızı hafifçe iç ortama bastırarak nabzınızı bulmaktır Ardından, stetoskopun başını o alana koyun.

Manuel bir tansiyon aleti için, basınç göstergesini bir elinizde (daha zayıf elinizle) ve diğer elinizde pompa cihazını almalısınız. Tansiyon cihazını, normal sistolik basıncın yaklaşık 30 puan üzerinde okuyana kadar şişirin. Bu noktada, nabzınızı steroitte duymamalısınız. İlk kalp atışını duyduğunuzda, bu sistolik basınçtır. Manşonu indirirken kalp atışlarını dinlemeye devam edin. Artık bunu duyamayacağınız zaman, bu sizin diyastolik baskınızdır.

Dijital bir tansiyon aleti, sistolik ve diyastolik kalp basıncını, aletin şişirilmesini ve rakam kaydını kendi otomatik yapar. Yapmanız gereken düğmeye basmak..

 

Tansiyon Normal Değerleri ve Tansiyon Nasıl Ölçülür? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir