Anasayfa / Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar, Krediler, günümüzde pek çok kişi açısından maddi olarak kurtarıcı olmaktadır. Tüm bankalar her yerde çeşitli krediler sunduklarına dair reklam yapmaktadır. Ancak bir bankaya kredi almak için başvuru yapıldığı takdirde öncelikle kişinin kredi sicili incelenmektedir. Kişinin kredi sicilinin bozuk olup olmamasına göre kredi verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir. Kredi sicili, kişinin finansal durumunu göstermektedir. Daha önce bankalardan alınmış olan krediler ve eğer varsa alınmaya devam eden krediler, bu kredilerin düzenli olarak ödenip ödenmediği, geçmiş yıllarda kredi borcunun geciktirilip geciktirilmediği, kişinin ne kadar sık kredi aldığı vs. gibi finansal durumlar kredi sicilini oluşturmaktadır. Bu durumlara bağlı olarak bir puanlama yapılmakta ve kredi notu ortaya çıkarılmaktadır. Bu nota göre de banka, başvuran kişiye kredi verip vermeyeceğine karar vermektedir. Geçmiş yıllarda kredi ödemelerinin düzenli yapılmamış olması, çok sık kredi almak, mevcut kredilerin fazla olması ve ödeme garantisinin bulunmaması durumları kredi sicilinin olumsuz etkileyicileridir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Daha önceki yıllarda kredi sicilinin bozuk olması durumu kredi almaya tamamen engel olurken, günümüzde bankalar çıkan yeni yasaların etkisiyle, bu konuda daha ılımlı davranmaktadır. ING Bank, Denizbank, Finansbank, YapıKredi, TEB, Akbank, Garanti bankası sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Kişinin kredi başvurusunda bulunmasının ardından, kendisinden bir takım belgeler istenir. Maaş bordrosu, tapu vs. gibi belgeler kredi alınıp alınamayacağı ya da kredi limiti konusunda belirleyicidir.

Kredi Notu Düşük Olanların Kredi Alabilmesi İçin Gerekenler

Kredi notu düşük olanların kredi alabilmeleri için, az önce belirtildiği gibi maaş bordrosu ya da tapu gibi bir gelir belgesinin beyan edilmesi gerekmektedir. Genellikle kredi sicili bozuk olanlar ve kredi notu düşün olanlar, kredi başvurusu yaptıklarında gelir belgelerine ek olarak bir de kefile ihtiyaç duyulmaktadır. Kefile ihtiyaç duyulup duyulmaması kredi notuna ve kredi limitine bağlı olarak, ayrıca bankadan bankaya da değişebilmektedir. Bu noktada kefilin de belirli özelliklere sahip olması durumunda kredi almak kolaylaşmaktadır. Örneğin, kamu kuruluşlarında memur olarak çalışanlar, bağ-kur üyeliği bulunanlar ve ticaret odasına kayıtlı esnaflar, banka çalışanları kefil olarak gösterildiğinde, bankalar daha kolay kredi vermektedirler.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar
Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalara kredi başvurusu çeşitli yollarla yapılabilir. İnternet bankacılığı, sms bankacılığı gibi çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Ancak kredi sicili bozuk olanların, bu gibi mecralardan başvurmak yerine, gelir beyanını gösteren belgeleri ve kefilleriyle birlikte bizzat sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar arasından herhangi bir bankaya giderek başvuruda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü kredi başvurusunun yapılması ve ret cevabı alınması, kredi notunu daha da düşürmektedir. Bizzat başvurmak kredi alma imkanını arttırırken, ret cevabı alınsa bile farklı çözüm yolları bulunması adına çözüm sağlar.

Kredi notunun düşük olması kredi almanın ya da istenilen limitte kredi almanın önünde engel teşkil etse de, hiç kredi notuna sahip olmamak da kredi almak için engel oluşturmaktadır. Daha önce kredi kullanmamış biri için, bankalar değerlendirme yapabilecekleri bir veriye ulaşamadıkları için bu kişilere yüksek limitli kredi vermekten kaçınmaktadır. Bunun için düşük limitli bir kredi kartı edinerek, düzenli ödeme yapmak yoluyla iyi bir kredi notu oluşturulabilir. Bu şekilde sadece sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar değil, herhangi bir bankadan kredi çekmek kolaylaşmaktadır.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir