Anasayfa / Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar, Normalde ev kredisi çekerken banka evin %80 kadarını kredi olarak verir ve kalan %20’yi müşterisinden peşin olarak ister. Ancak bu imkânı olmayan veya peşinat vermek istemeyenler için peşinatsız konut kredisi veren bankalar da vardır. Bu noktada bankadan bankaya değişebilecek olmakla birlikte yüksek bir kredi notu ve düzenli bir gelir sahibi olmak bankalar tarafından aranan özelliklerdir. Ayrıca sigortası olan bir işte 3 aydan fazla süredir çalışıyor olmak da gerekmektedir. Bu koşullar sağlandığında evin tamamına kredi çekmek mümkün olur.

Peşinat Vermeden Nasıl Konut Kredisi Alınır?

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar aracılığıyla ya da bazı yöntemlerle bunu yapmak mümkündür. Alacağınız konutun tapusunu bankaya sunmalı ve bankanın eve bir değer biçmesini beklemeniz gerekmektedir. Banka size en fazla 1 hafta içinde olumlu ya da olumsuz yanıt verecektir. Krediyi verip vermemenin kararı bankaya aittir ve siz bütün koşulları sağlamış olsanız bile banka kredinizi onaylamayabilir. Evin tamamına kredi çekebilmek için başvurabileceğiniz birkaç yöntem vardır:

  • İpotek göstermek: Bankaya sahip olduğunuz bir taşınmazı ipotek göstererek kalan kısmı kredi çekmeniz mümkündür. Eğer ipotek ettirilen taşınmaz ev ise ve bahsi geçen evin kira geliri varsa bu kira geliri bankaya sunularak da kredi miktarını arttırabilirsiniz. Peşinatsız konut kredisi veren bankalar arasında faiz oranı size uygun olanı seçip müşteri temsilcileri ile iletişime geçebilirsiniz. Teminat yoluyla konut kredisi alabilmek için kendi üzerinize ya da birinci dereceden bir akrabanızın üzerine olan malı bankaya teminat olarak gösterebilirsiniz. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır ve çoğu bankadan bu şekilde evin değerinin tamamına yakın kredi çekmek mümkündür.
  • Kefil göstermek: Peşinatsız konut kredisi veren bankalar tarafından ikinci şart olarak kefil göstermeniz de istenebilir. Ancak gösterdiğiniz kefilin de güvenilir bir gelir kaynağına sahip olması gerekmektedir. Örneğin emekli ya da memur sıfatındaki kefiller bankalar tarafından daha kolay kabul edilmektedir. Size kefil olacak kişinin kredi sicili ve kredi notunun da iyi olması gerekmektedir.
  • İhtiyaç kredisi kullanmak: Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlayamayan kişiler peşinat ödemek istemiyorlarsa peşinat tutarı kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirler. Aynı bankadan ya da farklı bankalardan peşinat tutarı değerinde ihtiyaç kredisi çekilip konut kredisinin peşinatı olarak kullanmak mümkündür.
  • Evin değerini yüksek göstermek: Kredi yoluyla ev satın almaya karar verdiğinizde ve bankaya başvurduğunuzda banka tarafından belirli bir tutar karşılığında satın almak istediğiniz eve eksper gönderilir. Eksper evin durumu, konumu ve piyasadaki diğer evlerin fiyatlarına göre evin tutarını hesaplar ve krediniz de bu tutara göre verilir. Tabii ki peşinat da eksperin belirlediği bu tutara göre hesaplanır. Bu yüzden bankaya başvurduğunuzda peşinat ödeyip ödeyemeyeceğinizi veya elinizde ne kadar para olduğunu müşteri temsilcisi ile görüşmenizde yarar var. Müşteri temsilciniz sizi en uygun şekilde yönlendirecektir.
Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar
Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası, Finansbank, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, TEB, Garanti Bankası, Akbank, Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Denizbank ve diğer birçok banka peşinatsız konut kredisi veren bankalar arasında bulunmaktadır. Yukarıda bahsi geçen şartları sağlıyorsanız siz de uygun gördüğünüz bir bankaya başvurup müşteri temsilcilerinden detaylı bilgi ve yardım alabilirsiniz. Ev sahibi olmak istiyorsanız ancak peşinatınız hazır değilse veya peşinat ödemek istemiyorsanız bahsettiğimiz yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Kredinizi çekerken dosya ve eksper masrafları, taşınma giderleri, yeni alacağınız evin tadilata ihtiyaç duyup duymadığı gibi noktaları da dikkate almanız yararınıza olacaktır.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir