Anasayfa / Periyodik Cetvel

Periyodik Cetvel

[adrotate banner=”2″]
Periyodik Cetvel
Periyodik Cetvel

Periyodik Cetvel, Elementlerin periyodik tablosu, bilinen kimyasal elementlerin tümünü bilgilendirici bir dizide düzenler. Öğeler, artan atom sayısına göre soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru düzenlenmiştir. Sipariş genellikle artan atomik kütle ile çakışır.

Satırlara dönem denir. Bir elementin periyot sayısı, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’na göre, bu elementteki bir elektronun en yüksek enerji seviyesini (müsaade edilmemiş durumda) işgal ettiğini gösterir. Bir periyottaki elektron sayısı, periyodik tablodan aşağı doğru hareket ettikçe artar; bu nedenle, atomun enerji seviyesi arttıkça, enerji seviyesi başına enerji alt seviyeleri artar.

Periyodik tabloda (“grup” olarak adlandırılır) aynı sütunu işgal eden elementler aynı valans elektron konfigürasyonlarına sahiptir ve sonuç olarak kimyasal olarak benzer şekilde davranırlar. Örneğin, tüm grup 18 elementleri inert gazlardır.

[adrotate banner=”2″]

Periyodik tablonun ‘Babası’

Bir Rus kimyacı ve mucit olan Dmitri Mendeleev, Royal Society of Chemistry’e göre periyodik tablonun “babası” olarak kabul edilir. 1860’larda Mendeleev, St. Petersburg, Rusya’da bir üniversitede popüler bir öğretim görevlisiydi. O zamanlar Rusça’da modern bir kimya kimya ders kitabı bulunmadığından Mendeleev bir tane yazmaya karar verdi ve aynı zamanda düzensiz elemanların sorununu da çözdü.

Öğeleri herhangi bir düzende koymak oldukça zor olacaktır. Şu anda, öğelerin yarısından azı biliniyordu ve bunlardan bazılarına yanlış veriler verildi. Parçaların sadece yarısı ve parçaların bazı kısımlarıyla gerçekten zor bir bilmecenin üzerinde çalışmak gibiydi.

Haneviç’e göre, Mendeleev en sonunda, “Kimya Prensipleri” (iki cilt, 1868-1870) başlıklı, zamanının kesin kimya ders kitabını yazdı. Üzerinde çalıştığı sırada, mevcut periyodik tablonun gelişimine büyük katkıda bulunacak önemli bir keşif üzerine geldi. Kartların elementlerinin özelliklerini yazdıktan sonra, Royal Society of Chemistry’e göre atom ağırlığını artırarak onlara sipariş vermeye başladı. Bu, düzenli olarak görünen belirli eleman türlerini fark ettiği zamandır. Üç gün boyunca bu “bulmaca” üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra Mendeleev, tüm unsurların gerektiği gibi yerine düştüğü bir rüya gördüğünü söyledi. Uyandığında, hemen bir parça kağıda yazdı – sadece bir yerde bir düzeltme gerekliydi, sonra dedi.

Mendeleev, elementleri hem atom ağırlığına hem de valense göre düzenledi. Henüz keşfedilmemiş olan elementler için de yer bırakmadı, aynı zamanda bu elementlerin beş tanesinin ve bileşiklerinin özelliklerini tahmin etti. 1869’da, bulguları Rus Kimya Derneği’ne sundu. Yeni periyodik sistemi, Alman kimyası periyodik Zeitschrift fϋr Chemie (Kimya Dergisi) dergisinde yayınlandı.

[adrotate banner=”2″]

Periyodik tablo muazzam miktarda önemli bilgi içerir:

Atom numarası: Bir atomdaki proton sayısı, o elementin atom numarası olarak adlandırılır. Proton sayısı, hangi elementin olduğunu tanımlar ve ayrıca elementin kimyasal davranışını belirler. Örneğin, karbon atomları altı protona sahiptir, hidrojen atomları birdir ve oksijen atomları sekizdir.

Atomik sembol: Atomik sembol (veya eleman sembolü), bir elementi (karbon için “C”, hidrojen için “H” ve oksijen için “O”) temsil eden bir kısaltmadır. Bu semboller uluslararası olarak kullanılmaktadır ve bazen beklenmediktir. Örneğin, tungsten için sembol “W” dir, çünkü bu eleman için başka bir isim wolfram’dır. Ayrıca, “Au” kelimesinin altın için atomik sembolü, çünkü Latince altın kelimesi aurum.

Atomik ağırlık: Bir elementin standart atom ağırlığı, atomik kütle birimlerindeki (amu) elementin ortalama kütlesidir. Bireysel atomların her zaman atomik kütle birimlerinin bir tam sayıya sahip olması; Bununla birlikte, periyodik tablodaki atomik kütle bir ondalık sayı olarak belirtilmiştir, çünkü bir elemanın çeşitli izotoplarının ortalamasıdır. Bir element için ortalama nötron sayısı, atom kütlesinden proton sayısını (atom numarası) çıkararak bulunabilir.

93-118 elementleri için atomik ağırlık: Doğal olarak oluşan elementler için, atom ağırlığı, o elementin izotoplarının doğal bolluklarının ağırlıklarının ortalaması alınarak hesaplanır. Bununla birlikte, laboratuar tarafından oluşturulan trans-uranyum elementleri için – atomik sayıları 92’den yüksek olan elementler – “doğal” bolluk yoktur. Kongre periyodik tablodaki en uzun ömürlü izotopun atom ağırlığını listelemektir. Bu atomik ağırlıklar, gelecekte daha uzun bir yarı ömre sahip yeni bir izotop olduğu için geçici olarak değerlendirilmelidir.

Bu kategoride süper-hızlı elemanlar ya da 104’ün üzerinde atomik sayıları olanlar vardır. Atomun çekirdeği ne kadar büyüktür ki – içindeki proton sayısıyla o kadar artar – bu genellikle elemanın daha kararsızdır. Bu nedenle, bu dışadönük unsurlar, Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği’ne (IUPAC) göre, daha hafif elementlere çürümeden önce sadece milisaniye süren uçucu niteliktedir. Örneğin, 113, 115, 117 ve 118 no’lu superheavy elemanları Aralık 2015’te IUPAC tarafından doğrulandı ve tabloda yedinci satırı veya dönemi tamamladı. Birçok farklı laboratuvar süper kasvetli elemanları üretti.

 

Periyodik Cetvel sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir