Anasayfa / Otizm Nedenleri, Riskleri ve Tedavisi

Otizm Nedenleri, Riskleri ve Tedavisi

[adrotate banner=”2″]
Otizm Nedenleri, Riskleri ve Tedavisi
Otizm Nedenleri, Riskleri ve Tedavisi

Otizm Nedenleri, Otizm genellikle yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan gelişimsel bir sakatlıktır. Beynin normal gelişimini sosyal etkileşim ve iletişim becerileri alanlarında etkileyen nörolojik bir bozukluktur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 2010, otizm, yaygın olarak 68 doğumda 1’i etkileyen Yaygın Gelişim Bozuklukları arasındadır. Bu, bugün 1.5 milyondan fazla Amerikalının bir tür otizm olduğuna inanılıyor.

Otizm nedir?
Otizm, bir kişinin iletişim kurma, akıl yürütme ve başkalarıyla etkileşim kurma yeteneğini etkileyen bir beyin bozukluğudur. Bireyleri farklı ve değişken derecelerde etkileyen bir spektrum bozukluğudur ve sıklıkla diğer engellerle birlikte bulunur.

Otizme neden olan nedir?
Araştırmacılar henüz tek bir otizmin nedenini belirlemediler. Bununla birlikte, çalışmalar anormal beyin yapısı ve / veya işlevi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Beyin taramaları otizmli çocuklarda yapıldığında, beyin yapısındaki otistik olmayan çocuklardan fark edilir farklılıklar vardır.

Otizmin nedeni ile ilgili bir takım teoriler var. Bilim adamları genetik ve tıbbi konular arasındaki bağlantıları araştırıyorlar. Hamilelik ve çevresel faktörler gibi diğer faktörler de, gelişmekte olan bebek üzerinde otizm açısından etkili olabilir.

[adrotate banner=”2″]

Bazı araştırmacılar kalıtım, genetik ve tıbbi problemler arasındaki bağlantıyı içeren bir takım teorileri araştırıyorlar. Diğer araştırmacılar hamilelik ya da doğum sırasında ortaya çıkan sorunları, viral enfeksiyonlar, metabolik dengesizlikler ve çevresel kimyasallara maruz kalma gibi çevresel faktörleri araştırmaktadır.

Otizm için kimler risk altındadır?
Otizm, Fragile X sendromu, tüberoz skleroz, konjenital kızamıkçık sendromu ve tedavi edilmemiş fenilketonüri (PKU) gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde beklenenden daha sık ortaya çıkma eğilimindedir. Otizm erkeklerde kızlara göre dört kat daha yaygındır ancak diğer tüm popülasyonlarda eşit olarak bulunur.

Otizm için tedavi var mı?
Otizmin tedavisi yoktur, ancak bozukluğun daha zorlu yönlerini iyileştiren birçok tedavi mevcuttur. Eğitim, ebeveynlerin çocuklarının davranışsal ve duygusal endişeleriyle başa çıkmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir ve çocuklarını daha bağımsız bir yaşam tarzı yaşamaları için eğitmelerini sağlayabilir. Ancak, tüm otistik çocukların farklı olduğunu ve tüm çocuklar için tek bir tedaviye izin vermeyeceğini hatırlamak önemlidir.

 

Otizm Nedenleri, Riskleri ve Tedavisi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir