Anasayfa / Nasıl Banka Müdürü Olunur?

Nasıl Banka Müdürü Olunur?

Nasıl Banka Müdürü Olunur?, Bankada işe başlayan çoğu memur, nasıl banka müdürü olunur sorusunu kendilerine soracaktır. Birçok işte olduğu gibi, banka müdürü olmak için de deneyim, işe hâkim olma, girişkenlik ve performans önemli olacaktır.  Bankacılar öncelikle gişede işe başlarlar. Daha sonra bireysel bankacılık hizmetlerinde görev alabilirler. Daha sonra banka içinde daha üst pozisyonlara yükselip müdürlüğe kadar ilerleyebilirler.  Her çalışanın yetenekleri doğrultusunda, müdür olma şansı vardır. Bu süreç 5- 10 yıl arasında bir süreyi kapsayabilir. Elbette her kurumun kendi içindeki işleyişi ve genel şartları farklıdır.

Kimler banka müdürü olabilir sorusuna, genel hatlarıyla yanıt vermeye çalışalım. Öncelikle bankacı olabilmek için Bankacılık, Sigortacılık gibi ön lisans veya iktisadi ve İdari bilimler fakültesinde lisans eğitimi almak şarttır. İşletme, İktisat, Ekonomi gibi bölümleri örnek verebiliriz. Lisans mezunu olmanın daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı bankalar lisans mezunu gişe görevlisi arayışına girebilirler. Kendi içlerinde açtıkları sınavlar ile başka bölümlerden mezun olan çalışanları da aralarına katabilirler. İyi bir lisans eğitiminin yanında yüksek öğrenim görmüş olmak, birkaç yabancı dil bilmek, insan ilişkilerinizin iyi olması sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Gişe bölümünde çalışmış ve belli bir tecrübe edinmiş memurlar işin satış kısmında kendilerini gösterdikleri takdirde, müdür olma yolunda ilerleyebilirler. Bazı pozisyonların şansı, tahmin edildiği gibi müdür olma yolunda daha yüksektir. Müfettiş ve müfettiş yardımcıları, bu görevlerdendir.

Banka Müfettiş ve Müfettiş Yardımcısı Olmak

Banka müfettiş ve müfettiş yardımcılarının temelde yaptıkları şey, gün sonunda bankayı olası risklerden korumak, bu riskleri ortadan kaldırmak, çözüme yönelik öneriler getirmektir. Banka şubelerinin denetimlerini gerçekleştirirler.  Müfettişler, kendi içlerinde gruba ayrılırlar ve gerekli incelemeleri bu şekilde yaparlar. Bilgi sistemleri grubu, inceleme soruşturma grubu, şube inceleme grubu gibi isimler alırlar.

Peki müfettiş olmak için hangi şartlar gereklidir?  Bu kişiler lisans eğitimlerini Bankacılık, İşletme, Ekonomi, Maliye, Matematik gibi finans ile ilgili bölümlerde tamamlamış olmalıdırlar. Bildiğiniz gibi bankalar kamu ve kredi bankaları olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kamu kurumları çeşitli kriterlere göre alım yaparlar. Yazılı ve sözlü sınav düzenlerler. Yine özel bankalar da adayları, kendi içinde yapacağı sınav ve mülakat sonrası işe alırlar. Müfettiş olmak için adayların şu niteliklere sahip olması önemlidir:

Nasıl Banka Müdürü Olunur?
Nasıl Banka Müdürü Olunur?

-Finansal verileri tahlil edip doğru yorumlama

-Raporlama becerisine sahip olma

-Ekip çalışmasına uyum sağlayabilme

-İnsan ilişkilerinin kuvvetli olması

-Yurt içi ve yurt dışına seyahat edebilmesi

-Yasal prosedürler hakkında bilgi sahibi olması

-Alanındaki gelişmeleri takip edebilmek

Bankalar, kendi çalışanları arasından müdür çıkartabileceği gibi, başka bankalardan da transfer edebilirler. Elbette bu kişinin mesleğinde deneyimli ve başarılı olması önemlisidir. Başka bankadan gişe yetkilisi olarak gelmiş bir bankacının, aynı bankada daha üst pozisyonda görev yapan birinin karşısında şansı daha az olacaktır. Gişe memurlarının müdür olmasını engelleyen herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu imkânsız değildir ama azim ve istikrarlı çalışma gerektirir. Şans yaratmak ve fırsatları değerlendirmek de önemlidir.

Banka Müdürü Maaşları

Banka müdürü maaşları konusunda bir standart yoktur. Bu, şubeye ve bankaya göre değişkenlik gösterecektir. Bu kişiler bazı yan haklara da sahip olacaklardır.  Müfettiş yardımcılığı maaşları yaklaşık 5.000’ dir. Bu rakam elbette 2019 yılı için, net olarak belirlenecektir. Banka şube müdürlerinin maaşları konusunda, net bir şey söylenemese de, 10.000 ile 15.000 arası bir sayı verebiliriz.  Fakat genel müdürlerin, bölge müdürlerinin maaşı daha yüksektir. Ayrıca, tanınan bazı yan haklar da, sosyal yaşamlarında avantaj sağlayacaktır.

Nasıl Banka Müdürü Olunur? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir