Anasayfa / Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

[adrotate banner=”2″]
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, yazımızda ilaç kullanmadan rahatça ulaşabilecek baharatları, meyveleri ve yöntemleri paylaşacağız. Bulantı çoğu insanın aşina olduğu bir şeydir. Bu asla hoş değildir. Hamilelik ve seyahat de dahil olmak üzere çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir.

Bulantı giderici ilaçlar, rahatlatmak için yaygın olarak kullanılır. Ne yazık ki, bu gibi ilaçların uyuşukluk da dahil olmak üzere kendi olumsuz yan etkileri olabilir.

Burada ilaç kullanmadan bulantıdan kurtulmanıza yardımcı olacak Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, doğal yöntemlere göz atabilirsiniz..

Zencefili.

Zencefil, bulantı tedavisinde yaygın olarak kullanılan popüler bir doğal tedavidir.

İşleyiş şekli henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak uzmanlar, zencefildeki bileşiklerin, bulantı-karşıtı ilaçlara benzer şekilde çalışabileceğine inanırlar (1, 2). Aslında, çeşitli çalışmalar zencefilin çeşitli durumlarda mide bulantısını azaltmada etkili olduğu konusunda hemfikirdir.

[adrotate banner=”2″]

Örneğin, zencefil tüketmek gebelik sırasında mide bulantısını azaltmada etkili bir yol olabilir.

Zencefil ayrıca kemoterapi tedavisi veya ameliyattan sonra yaygın olarak görülen mide bulantısını azaltmada da etkili olabilir.

Hatta bazı çalışmalar zencefilin bazı reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğunu ve daha az olumsuz yan etki olduğunu bildirmiştir.

En etkili dozla ilgili bir fikir birliği yoktur, ancak yukarıdaki çalışmaların çoğu günde 0.5 ila 1.5 gram kurutulmuş zencefil kökü katılımı sağlamıştır.

Zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir. Ancak, düşük tansiyona veya düşük kan şekerine yatkınsanız veya kan inceltici alıyorsanız zencefil alımınızı sınırlandırmanız gerekebilir.

Bazı uzmanlar ayrıca hamilelik sırasında kurutulmuş zencefil yemenin güvenliğini de sorgulamaktadır.

Zencefil üzerinde az sayıda çalışma olmasına rağmen, sağlıklı gebe kadınlar üzerinde yapılanlar düşük yan etki riski olduğunu bildirmektedir. Bu nedenle, çoğu uzman zencefilin hamilelik sırasında güvenli ve etkili bir ilaç olduğunu düşünmektedir.

Kraker

Nişasta gibi yüksek besinler – örneğin, tuz, ekmek ve tost gibi – mide asidi emmeye ve mide bulandırıcı bir mide yerleşmesine yardımcı olur. Palinski-Wade, “Bir krakerin yumuşak doğası, açlığı tatmin etmede (aşırı açlıktan ötürü mide bulantısını artırabilir), bulantıyı artırabilecek güçlü koku veya tatlar olmadan yardımcı olur” diyor. “Nişastalı gıdalar ayrıca mide asitlerini emmeye ve karnınızı dindirmeye yardımcı olabilir.” Eğer mide bulandırıcı hissettiğinizde yavaş yavaş yemelisiniz, çünkü zaten mide bulandırıcı bir mideden fazla vermemek akıllıca. Ayrıca komodinin üzerinde bir avuç kraker tutmak için iyi bir fikirdir; Yataktan kalkmadan önce birkaç yemek yemek, bulantıları sabahları hafifletmeye yardımcı olabilir.

[adrotate banner=”2″]

Elma

Biraz lif, bulantı uyandıran kimyasalları sisteminizden temizlemenin çok yolunu arar, ama bir seferde çok fazla kendinizi daha da kötü hissetmenize neden olabilir. “Fiber sindirimi yavaşlatır, bu yüzden bağırsak geçişinin yavaşlatılması sindirimi kolaylaştırır ve mide bulantısını rahatlatır.” Diyor, CDE, Dumly’ler için Belly Fat adlı yazarı Erin Palinski-Wade. “Ancak Palinski-Wade, fiberin tam tersini yapabildiğini ve bulantıda bir artışı tetikleyebileceğine dikkat çekiyor.” Her durumda bulantı için yüksek lifli yiyecekleri bir çare olarak önermem. ”Dedi. Bir elma gibi lif bakımından zengin gıdalar (iyi bir seçim olan elma) ve gevrek çiğ sebzeler: Katı yiyecekleri sindirirken sorun yaşıyorsanız, elmayı veya elma suyunu deneyin.

Nane Aromaterapi

Nane aromaterapi bulantıları azaltmaya yardımcı olan başka bir alternatiftir.

Bir çalışma, C-bölümü tarafından yeni doğmuş kadınlarda etkilerini değerlendirdi.

Nane kokusuna maruz kalanlar bulantı düzeylerini anti-bulantı ilaçları veya plasebo verilenlere göre anlamlı olarak daha düşük olarak derecelendirmişlerdir.

Başka bir çalışmada, nane aromaterapisi olguların% 57’sinde bulantıyı azaltmada etkiliydi (16).

Üçüncü bir çalışmada, mide bulantısının başlangıcında nane içeren bir inhaler kullanılması, semptomları azalttı – tedavinin iki dakikası içinde – vakaların% 44’ünde.

Bazıları bir fincan nane çayı yudumlamanın benzer anti-bulantı etkilerine sahip olabileceğini öne sürmektedir. Yine de nane çayı vererek denemek için çok az şeyiniz olsa da, şu anda etkinliğini doğrulayan hiçbir çalışma bulunmamaktadır.

Hap formunda alınan nane yağı karışık sonuçlar göstermiştir. Bazı çalışmalar yarar gösterirken, diğerleri hiçbir etki göstermez.

Dahası, nane yağı yutmanın güvenliği konusunda çok az bilgi vardır.

Bu nedenle, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce nane hapları hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, nane yağı kokusu tamamen güvenli olmalı ve insanların yaklaşık yarısında çalışmaktadır.

Akupunktur veya Acupressure deneyin

Akupunktur ve akupresür, bulantı ve kusmayı tedavi etmek için geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan iki tekniktir.

Akupunktur sırasında, vücudun belirli noktalarına ince iğneler yerleştirilir. Acupressure vücudun aynı noktalarını uyarmayı amaçlar, ancak bunu yapmak için iğneler yerine basınç kullanır.

Her iki teknik de beyne ve omuriliğe sinyal ileten sinir liflerini uyarır. Bu sinyallerin mide bulantısını azaltma kabiliyetine sahip olduğu düşünülmektedir.

Örneğin, son iki gözden geçirme akupunktur ve akupressürün bir operasyondan sonra mide bulantısı riskini% 28-75 oranında azalttığını bildirmektedir.

Dahası, çalışmalar, her iki formun da, semptomları azaltmada anti-bulantı ilaçları kadar etkili olduğunu ve neredeyse hiçbir olumsuz yan etkisinin olmadığını göstermektedir.

Benzer şekilde, diğer iki derleme, akupressürün bulantı şiddeti ve kemoterapi sonrası gelişme riskini azalttığını bildirmektedir.

Akupunkturun hamilelik sırasında bulantıyı azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir fayda bildiren çoğu çalışma, P6 olarak da bilinen Neiguan akupunktur noktasını uyardı.

Bu siniri tek başınıza 2–3 parmak genişliğinizi iç el bileğinizden iki önemli tendon arasına yerleştirerek uyarabilirsiniz.

İşte bu noktayı nasıl bulabileceğinizi gösteren bir resim.

Onu yerleştirdikten sonra, diğer kolunuzda aynı prosedürü tekrar etmeden önce yaklaşık bir dakika boyunca başparmağınızla aşağı doğru bastırın. Gerekirse tekrarlayın.

Bir Limon Dilim

Taze dilimlenmiş limondan yapılanlar gibi narenciye kokular, gebe kadınlarda bulantıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, bir grup 100 gebe kadına, mide bulantısı hissettiklerinde limon veya badem esansiyel yağlarını soluması talimatı verilmiştir.

4 günlük çalışmanın sonunda, limon grubundakiler bulantılarını badem yağı plasebo verilenlere göre% 9 daha düşük olarak değerlendirmişlerdir.

Bir limon dilimlemek ya da sadece kabuğunu tırmalamak, esansiyel yağlarını havaya bırakmaya yardımcı olduğu için benzer şekilde çalışabilir. Bir şişe limon esansiyel yağı, evden uzakta olduğunuzda kullanmak için pratik bir alternatif olabilir.

Nefesinizi Kontrol Edin

Yavaş, derin nefesler almak da bulantıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, araştırmacılar, cerrahi sonrasında mide bulantısını azaltmada hangi aromaterapi kokusunun en etkili olduğunu belirlemeye çalışmışlardır.

Katılımcılara burun boyunca yavaşça nefes almaları ve çeşitli kokulara maruz kaldıklarında üç kez ağızdan nefes almaları talimatını verdiler.

Plasebo grubundakiler de dahil olmak üzere tüm katılımcılar bulantıda azalma bildirdiler. Bu, araştırmacıların kontrollü solunumun rahatlama sağlayabileceğinden şüphelenmesini sağladı (29).

İkinci bir çalışmada, araştırmacılar, aromaterapi ve kontrollü solunumun, bulantıları bağımsız olarak rahatlattığını doğruladılar. Bu çalışmada, kontrollü solunum, olguların% 62’sinde azalmıştır.

Bu son çalışmada kullanılan solunum paterni, katılımcıların burunlarını üç sayıya kadar teneffüs etmelerini, nefesini üç sayıya kadar tutmalarını ve daha sonra üç kişiden nefes almasını gerektiriyordu.

Belirli Baharatları Kullanın

Bazı baharatlar, bulantıyla savaşmak için sıklıkla önerilen popüler ev ilaçlarıdır.

Bu baharatların çoğu sadece anektolojik kanıtlarla desteklenir. Ancak, bu üç baharatın bulantı-mücadele gücü bazı bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir:

Rezene Tozu: Mide bulantısı da dahil olmak üzere adet belirtilerini azaltabilir ve kadınların daha kısa süreler geçirmesine yardımcı olabilir.
Tarçın: Menstruasyon sırasında kadınların yaşadığı mide bulantısının şiddetini azaltabilir (31).
Kimyon özü: IBS’den muzdarip kişilerde karın ağrısı, bulantı, kabızlık ve ishal gibi semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.
Bu üç baharat, bazı bireylerde mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olsa da, güçlü sonuçların alınabilmesi için çok az çalışma vardır ve daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Ayrıca yukarıdaki çalışmaların günde 180–420 mg arasında değişen dozlar kullandığını da belirtmek gerekir. Bu mega dozları, bu baharatların normal, günlük kullanımı ile elde etmek zordur.

Kaslarınızı Rahatlatmayı Deneyin

Kaslarınızı rahatlatmak mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

İnsanların bu etkiyi elde etmek için kullandıkları bir teknik, ilerleyici kas gevşemesi (PMR) olarak bilinir. Fiziksel ve zihinsel rahatlama elde etmek için bireylerin sürekli bir sekansta kaslarını gergin ve gevşetmelerini gerektirir (33).

Yakın tarihli bir derleme, PMR’nin kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısının şiddetini azaltmanın etkili bir yol olduğunu bulmuştur.

Kas gerginliğini hafifletmenin başka bir yolu masajdır.

Bir çalışmada, bir grup kemoterapi hastasına, tedavi sırasında 20 dakikalık bir alt kol veya alt bacak masajı verildi.

Masaj uygulanmayanlara kıyasla, kitlesel katılımcılar, daha sonra mide bulantısı alma ihtimalinin yaklaşık% 24 daha az olduğu görülmüştür.

Vitamin B6 Takviyesi Alın

Hamile kadınlar için anti-bulantı ilaçlarından kaçınmayı tercih eden alternatif bir tedavi olarak B6 vitamini giderek daha fazla tavsiye edilmektedir.

Çeşitli çalışmalar, piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini takviyelerinin, gebelikte bulantıyı başarılı bir şekilde azalttığını bildirmektedir.

Bu nedenle, bazı uzmanlar hafif bir mide bulantısı karşısında ilk basamak tedavi olarak hamilelik sırasında B6 vitamini takviyeleri almayı önermektedir.

Günde 200 mg’a kadar olan B6 vitamini dozları genellikle hamilelik sırasında güvenli kabul edilir ve neredeyse hiç yan etki yaratmaz. Bu nedenle bu alternatif tedavi denemeye değer olabilir.

Bununla birlikte, bu konuda pek çok çalışma yapılmamıştır ve bazı etkiler bildirilmemiştir.

Mide bulantısını azaltmak için ek ipuçları

Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak, diğer birkaç öneri mide bulantısı olasılığını azaltabilir veya semptomlarını hafifletebilir. En yaygın olanları şunlardır:

Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden uzak durun: Muz, pilav, elma, kraker veya fırınlanmış patates gibi yiyeceklerden oluşan bir bademce bulantı mide bulantısını hafifletebilir ve mide bulantısı ihtimalini azaltabilir.

Protein açısından zengin yemekler, yağ veya karbonhidratlı yemeklerden daha iyi bulantıyla mücadele edebilir.

Büyük öğünlerden kaçının: Mide bulantısını hissettiğinizde daha küçük ve daha sık öğünleri seçmek, belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yedikten sonra dik durun: Bazı insanlar, bir öğünün ardından 30 ila 60 dakika içinde uzanırlarsa reflü ya da mide bulantısı geçirme olasılıkları daha yüksektir.

Yemekle birlikte yemek yemekten kaçının: Yemekle birlikte herhangi bir sıvı içmek, dolgunluk hissini artırabilir, bu da bazı kişilerde mide bulantısını daha da kötüleştirebilir.

Hidratlı kalın: Dehidratasyon mide bulantısını kötüleştirebilir. Mide bulantınıza kusma eşlik ediyorsa, kayıp sıvılarınızı düz mineralli su, sebze suyu veya spor içeceği gibi elektrolit bakımından zengin sıvılar ile değiştirin.

Güçlü kokulardan kaçının: Bunlar özellikle hamilelik sırasında mide bulantısını kötüleştirebilir.

Demir takviyesinden kaçının: Normal demir düzeyine sahip hamile kadınlar, ilk üç aylık dönem boyunca demir takviyeleri almaktan kaçınmalıdırlar çünkü bulantı hissini daha da kötüleştirebilirler (47).

Egzersiz: Aerobik egzersiz ve yoga, bazı bireylerde mide bulantısını azaltmada özellikle faydalı olabilir.

Bu son ipuçlarının çoğunun sadece anekdotsal kanıtlarla desteklendiğini belirtmek gerekir. Bununla birlikte, çok az risk taşıyorlar ve denemeye değer olabilirler.

 

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir