Anasayfa / Menopoz İşaretleri, Belirtileri, Tedavisi

Menopoz İşaretleri, Belirtileri, Tedavisi

[adrotate banner=”2″]
Menopoz İşaretleri, Belirtileri, Tedavisi
Menopoz İşaretleri, Belirtileri, Tedavisi

Menopoz İşaretleri, Belirtileri, Tedavisi, Menopoz terimi, bir kadının yumurtalıklarının kademeli olarak daha az yumurta üretmeye başladığı ve kadın hormonları östrojen ve progesteronun daha az olduğu yılları tanımlamak için yaygın olarak kullanılır. Hormon üretimindeki bu azalma, dönemlerin tamamen duruncaya kadar giderek daha düzensiz hale gelmesine neden olur ve birçok kadında fiziksel ve psikolojik belirtiler üretir. Semptomların ciddiyetine ve diğer sağlık durumlarını geliştirme riskine bağlı olarak tedavi ve / veya yaşam tarzı değişiklikleri önerilebilir.

Menopoz bir kadın için yaşlanmanın normal bir parçasıdır ve kelimenin tam anlamıyla “son dönem” anlamına gelir. Bir kadının bir yıllık bir periyodu olmadığında genellikle tamamlanmış kabul edilir. Menopoz, genellikle “yaşam değişimi” olarak adlandırılır, genellikle yaş ortalaması 52-45 olan 45-55 yaşları arasında görülür. Erken (erken başlangıçlı) menopoz, dönemlerin 40 yaşından önce durmasıdır.

[adrotate banner=”2″]

Menopoz neden oluşur?

Doğumda yumurtalıklar küçük foliküllerde depolanmış bir ömür boyu yumurta içerirler. Ergenlikte, beyindeki hipofiz bezi tarafından üretilen hormonlar, yumurtaların her ay yumurtlamaya başlaması için yumurtalıkları uyarır (yumurtlama). Bu, östrojen ve progesteronun yumurtalıklar tarafından salınmasına neden olur, bu da döllenmiş bir yumurtanın implantasyonuna hazırlık olarak uterusun (endometrium) kaplanmasını hızlandırır. Bir yumurta döllenmezse endometriyum dökülür ve bir süre oluşur. Tüm bu süreç adet döngüsü olarak bilinir.

Bir kadına göre yumurtalıklarındaki folikül sayısı azalır ve yumurtalıklar daha az hormon üretir. Menopoz, yumurtalıkların endometriyumun aylık büyümesini uyarmak için yeterli hormon üretmediğinde ve dönemler kalıcı olarak durduğunda oluşur.

Menopoz meydana geldiğinde belirtilerin ilk ortaya çıktığı zaman aralığı birkaç yıl olabilir. Bu zaman dilimi tıbbi olarak klimakterik veya perimenopoz olarak adlandırılır.

Menopozdan sonra bir kadının koroner kalp hastalığı riski (yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme de dahil olmak üzere) artar ve erkekler için olduğu kadar yükselir. Osteoporoz gelişme riski de (kemik incelmesi) artmaktadır.

Üç tür menopoz vardır: doğal, prematüre ve suni.

Doğal menopoz, östrojen ve progesteronun seviyeleri doğal olarak azaldığında ortaya çıkar.

Erken (erken) menopoz, dönemlerin 40 yaşından önce durmasıdır. Bu, diyabet veya hipotiroidizm gibi tıbbi durumlar ve yumurtalıklara kan akışını etkilemiş cerrahi veya ilaçlar dahil olmak üzere birçok nedenden ötürü olabilir. Genetik faktörler, erken menopozun ailelerde çalışabileceği bir rol oynayabilir. Sigara kullanan kadınların da erken menopozdan geçmesi daha olasıdır. Ancak bazen, tanımlanabilir bir sebep yoktur.

Suni (cerrahi) menopoz, her iki yumurtalığın cerrahi olarak çıkarılmasının veya yumurtalıkların bazı kanser tedavileri ile yok edilmesinin bir sonucudur. Yapay menopozda hormon seviyelerinde ani bir düşüş olur ve menopoz semptomları aniden başlar. Sıklıkla görülen semptomlar, doğal veya prematür menopozla karşılaşanlardan daha şiddetlidir.

[adrotate banner=”2″]

Menepoz Belirtileri ve Bulguları

Sıklıkla yaklaşan menopozun ilk belirtisi, kanama modellerinde bir değişikliktir. Dönemler daha hafif veya daha ağır, daha uzun veya daha kısa olabilir, dönemler arasındaki süre artabilir ve arada sırada kaçırılmış dönemler olabilir. Bu değişiklikler bazı kadınlarda kademeli olarak ortaya çıkabilir, ancak diğerlerinde daha ani olabilir.

Menopozla ilişkili çok çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtiler ve semptomlar da vardır. Bazı kadınlarda çok hafif, diğerleri ise daha şiddetlidir. Sadece birkaç ay dayanabilirler veya birkaç yıl sürebilirler. Menopoz semptomlarının yaşanması için geçen süre ortalama üç ila beş yıldır.

Fiziksel belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:

Sıcak basması (kadınların yaklaşık% 60’ında görülür)
Terlikler (genellikle geceleri)
Yorgunluk
Baş ağrısı
Eklem ve kemik ağrısı
Çarpıntı
Sıra dışı cilt hisleri
Vajina ve mesane duvarlarının incelmesi nedeniyle vajinal kuruluk, idrar yolu ve vajina enfeksiyonları inkontinans ve enfeksiyona neden olabilir.

Psikolojik belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:

Kaygı
Cinsiyette azalan ilgi
Sinirlilik ve ruh hali
Konsantrasyon zorluğu
Güven kaybı
Unutkanlık
Zorluk uyku
Depresyon

Teşhis
Menopoz teşhisi için tek bir test yoktur. Semptomlar menopozun yakın olduğunu ancak menopozun ancak bir yıl boyunca devam etmediği için retrospektif olarak doğrulandığını gösterebilir. Bu sırada kan testleri yapılabilir, çünkü hipofiz bezi tarafından üretilen hormonlar – folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH) – menopoz meydana geldiğinde daha yüksek olabilir.

Özellikle dönemlerin ağırlaştığı ve dönemlerin (amenore) bulunmadığı durumlarda kanama paternlerindeki bir değişiklik çeşitli tıbbi durumları gösterebilir. Bu nedenle değişikliklerin menopoz semptomları olduğunu varsaymadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Ayrıca, eğer bir yıl boyunca devam edildikten sonra kanama olursa, bu normal kabul edilmediği için bir doktora danışılmalıdır.
tedavi
Menopoz semptomlarının yoğunluğu ve sıklığı kadından kadına değişir. Semptomlar sorunlu ise veya bir kadın osteoporoz veya kalp hastalığı gelişme riski yüksekse, tıbbi tedavi önerilebilir. Nihayetinde, tedaviye sahip olma kararı çok kişisel bir sorundur ve kadın tarafından ancak çeşitli tedavi seçeneklerinin yararları ve karşı faydaları konusunda doktorundan tam bir açıklama aldıktan sonra yapılmalıdır.

Menepoz Tedavi Seçenekleri Şunları İçerir:

Hormon Replasman Tedavisi (HRT)

Hormon Replasman Tedavisi, daha önce yumurtalıkların ürettiği hormonları değiştirmeyi içerir. Sıcak basması, gece terlemeleri ve vajinanın kuruluğu semptomlarının giderilmesinde etkili olabilir. HRT ayrıca menopoz sonrası kalp hastalığı ve osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hormonal değişikliklerden dolayı menopoz sonrası fasiyal hirsutizm (fazla saç büyümesi) artabilir. Bu büyüme HRT ile yavaşlatılabilir. HRT tabletler, deri yamaları ve kremler ve peserler gibi vajinal preparatlar olarak verilebilir. Vajinal preparasyonlar vajinal kuruluk, inkontinans ve mesane ve vajinal enfeksiyonların semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı HRT formları endometrial kanser riskini artırabilir ve 5 yıldan uzun süre HRT’nin bazı formlarını kullanarak meme kanseri riskini artırabilir. Bununla birlikte, son zamanlardaki araştırmalar bazı HRT formlarının Alzheimer hastalığı ve bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve cildin yaşlanmasının bazı yönlerini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. HRT’nin birçok farklı biçimi olduğu için, bir doktorla HRT’nin artıları ve eksileri tartışılmalı ve hangi tip ve doğum yönteminin en uygun olduğu önemlidir.

Alternatif Terapiler

Bazı kadınlar alternatif tedavilerin menopoz semptomlarını azaltmada bazı yararlar sağladığını bulmuşlardır. Bunlar doğal hormonları, bitkisel preparatları, vitaminleri ve mineralleri ve homeopatik ilaçları içerir. Bunların örnekleri arasında siyah kohosh, ginkgo biloba, çuha çiçeği yağı, B, C ve E vitaminleri, ginseng, sarımsak, papatya, St. Johns Wort ve soya bazlı fitoöstrojenler (doğal hormonlar) bulunur. Akupunktur, masaj ve refleksoloji gibi tedaviler de semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, alternatif tedavilerin (özellikle bitkisel preparatlar) denetimsiz kullanımı, kullanımları konusunda eğitimli bir sağlık çalışanı tarafından olumsuz etkilere ve izlemeye neden olabilir. Ayrıca, özellikle de reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, bu tedavilerin amaçlanan kullanımının bir doktorla tartışılması tavsiye edilir.

Yaşam Tarzı Faktörleri

Yaşam tarzındaki değişiklikler, menopoz semptomlarının şiddetini azaltmaya ve osteoporoz ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Diyet ve egzersiz, bu yaşam tarzı değişikliklerinin iki önemli yönüdür.

Diyet

Kadınlar, osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olmak için menopozdan sonra daha yüksek kalsiyum ve D vitamini alımına ihtiyaç duyarlar. Kalsiyumun mükemmel besin kaynakları arasında az yağlı süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt), kabuklu yemişler, koyu yeşil sebzeler (örn: brokoli, ıspanak) ve kemikli balıklar (örneğin: sardalye, somon) bulunur. Menopoz sonrası kadınlar için günde en az 1000 mg kalsiyum alımı önerilir. Vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olan D vitamini, güneş ışığına maruz kaldıktan sonra deri tarafından üretilir; Süt ürünleri ve yumurta gibi gıdalarda da küçük miktarlar bulunur. Diyet yetersiz miktarda kalsiyum ve D vitamini içeriyorsa, diyet takviyeleri gerekebilir. Yağ ve rafine şekerlerde düşük ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasını sağlayan sağlıklı ve dengeli bir beslenme önerilmektedir. Alkol ve kafein sınırlaması ve sigara içilmemesi de önemlidir.

Egzersiz

Yürüme, dans, tenis, aerobik veya golf gibi düzenli ağırlık taşıyan egzersizler, sağlıklı bir kilo, fitness ve genel refahın korunmasına yardımcı olur. Egzersiz ayrıca kemiklerin güçlendirilmesiyle osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olur ve sıcak basması gibi menopoz semptomlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Spesifik pelvik taban egzersizleri idrar kaçırma ve idrar yaparken ağrı gibi üriner problemleri azaltmaya yardımcı olabilir. Dinlenme ve stres azaltma, menopoz semptomlarını yönetmede de önemli bir rol oynar. Yorgunluk ve stres semptomları kötüleştirebilir, bu nedenle yeterli dinlenmeyi sağlamak için stratejiler kullanılır ve stresin giderilmesi semptomların hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Destek
Menopoz hakkında daha fazla bilgi için lütfen bir aile doktoru veya Aile Planlaması Derneği’nin yerel şubesine başvurun. Dernek menopozla ilgili eğitim kursları düzenler, tedavi seçenekleri hakkında bilgi verebilir ve destek ve tavsiye sunar.

 

Menopoz İşaretleri, Belirtileri, Tedavisi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir