Anasayfa / Lupus Hastalığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Lupus Hastalığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

[adrotate banner=”2″]
Lupus Hastalığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Lupus Hastalığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Lupus hastalığı, vücudun çeşitli dokularının akut ve kronik iltihaplanması ile karakterize bir otoimmün hastalıktır. Otoimmün hastalıklar, vücudun dokuları kendi bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğradığında ortaya çıkan hastalıklardır. Bağışıklık sistemi, vücut içinde bakteri ve diğer yabancı mikroplar gibi enfeksiyöz ajanlarla savaşmak için tasarlanmış karmaşık bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla mücadele ettiği yollardan biri, mikroplara bağlanan antikorlar üretmektir. Lupus hastaları, kanlarında yabancı enfeksiyöz ajanlardan ziyade dokuları kendi bedenleri içinde hedef alan anormal antikorlar üretirler. Bu antikorlar, otoantikorlar olarak adlandırılır.

Antikorlar ve eşlik eden iltihaplı hücreler vücudun herhangi bir yerinde dokuları etkileyebileceğinden, lupus çeşitli alanları etkileme potansiyeline sahiptir. Bazen lupus, deri, kalp, akciğerler, böbrekler, eklemler ve / veya sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir. Sadece deri döküntü ile ilgili olduğunda, durum lupus dermatit veya kutanöz lupus eritematozus olarak adlandırılır. İç hastalık olmaksızın cilde izole edilebilecek bir lupus dermatit diskoid lupus eritematozus olarak adlandırılır. İç organlar söz konusu olduğunda, duruma sistemik lupus eritematoz (SLE) denir. Hem diskoid lupus eritematozus hem de sistemik lupus kadınlarda erkeklerden daha yaygındır (yaklaşık sekiz kat daha yaygındır). Hastalık tüm yaşları etkileyebilir, ancak genellikle 20-45 yaşları arasında başlar. İstatistikler, lupus’un Afrikalı Amerikalılar ve Çin ve Japon kökenli insanlar için daha sık olduğunu göstermektedir.

[adrotate banner=”2″]

Lupus Hastalığı Teşhis

Lupus tanısı koymak zordur çünkü belirtiler ve semptomlar kişiden kişiye önemli ölçüde değişir. Lupus belirtileri ve semptomları zamanla değişebilir ve diğer birçok bozukluğunkilerle örtüşebilir.

Kan ve idrar testleri, belirtileri ve semptomları ile fizik muayene bulgularının kombinasyonu tanıya yol açar.

Laboratuvar testleri

Kan ve idrar testleri şunları içerebilir: Tam kan sayımı. Bu test kırmızı kan hücrelerinin, alyuvarların ve trombositlerin sayısını ve kırmızı kan hücrelerindeki bir protein olan hemoglobin miktarını ölçer. Sonuçlar genellikle lupusta sık görülen anemi olduğunu gösterebilir. Lupus da düşük bir beyaz kan hücresi veya trombosit sayısı oluşabilir.

Eritrosit sedimantasyon hızı. Bu kan testi, bir saat içinde kırmızı kan hücrelerinin bir tüpün tabanına yerleştiği hızı belirler. Normal hızdan daha hızlı, lupus gibi sistemik bir hastalığı işaret edebilir. Sedimantasyon oranı herhangi bir hastalık için spesifik değildir. Lupus, bir enfeksiyon, başka bir inflamatuar hastalık veya kanser varsa, yükselebilir.

Böbrek ve karaciğer değerlendirmesi. Kan testleri böbreklerin ve karaciğerin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirebilir. Lupus bu organları etkileyebilir.

İdrar tahlili. İdrarınızın bir örneğinin incelenmesi, lupus böbreklerinizi etkilediyse, idrarda artmış bir protein seviyesi veya kırmızı kan hücreleri gösterebilir.

Antinükleer antikor (ANA) testi. Bağışıklık sisteminiz tarafından üretilen bu antikorların varlığına yönelik pozitif bir test, uyarılmış bir bağışıklık sistemini gösterir. Lupus olan çoğu insanın ANA testi pozitif olmasına rağmen, pozitif ANA olan çoğu insan lupusa sahip değildir. ANA için pozitif testi yaparsanız, doktorunuz daha spesifik antikor testini önerebilir.

[adrotate banner=”2″]

Görüntüleme testleri

Doktorunuz lupusun akciğerlerinizi veya kalbinizi etkilediğinden şüphelenirse, şunları önerebilir:

Göğüs röntgeni. Göğsünüzün bir görüntüsü, akciğerinizde sıvı veya iltihaplanma gösteren anormal gölgeler ortaya çıkarabilir.

Ekokardiyogram. Bu test, attığınız kalbin gerçek zamanlı görüntülerini üretmek için ses dalgalarını kullanır. Vanalarınız ve kalbinizin diğer bölümleri ile ilgili sorunları kontrol edebilir.

Biyopsi

Lupus, böbreklerine birçok farklı şekilde zarar verebilir ve oluşan hasarın türüne bağlı olarak tedaviler değişebilir. Bazı durumlarda, en iyi tedavinin ne olabileceğini belirlemek için küçük bir böbrek dokusunun numunesini test etmek gerekir. Numune bir iğne ile veya küçük bir insizyonla elde edilebilir.

Deri biyopsisi bazen cildi etkileyen lupus tanısını doğrulamak için yapılır.

Lupus hastalığı hakkında bazı önemli noktalar.

Lupus, vücudun bağışıklık sistemindeki sorunlardan kaynaklanan bir otoimmün hastalıktır. Hafif veya hayatı tehdit edici olabilir.

Lupus bulaşıcı değildir.

Basit olarak lupusa atıfta bulunduğumuz tip, sistemik lupus eritematozus veya SLE olarak bilinir.

Diğer lupus tipleri arasında diskoid (kutanöz), ilaca bağlı ve neonatal bulunur.

Dünya çapında 5 milyon insanın bir çeşit Lupus’tan muzdarip olduğu söyleniyor.

Lupus hastalarının% 90’ından fazlası kadındır.

Lupus en sık 15-45 yaşları arasındadır.

Çoğu Doktor lupusun hem genetik hem de çevresel uyaranlardan kaynaklandığına inanır.

Risk faktörleri arasında güneş ışığına maruz kalma, bazı reçeteli ilaçlar, Epstein-Barr virüsüyle enfeksiyon ve belirli kimyasallara maruz kalma yer alır.

Çevresel faktörler arasında aşırı stres, ultraviyole ışığa maruz kalma, sigara, bazı ilaçlar ve antibiyotikler, enfeksiyonlar ve Epstein-Barr virüsü (çocuklarda) yer alır.

Tedavisi olmamasına rağmen lupus ve semptomları ilaçla kontrol edilebilir.

Lupus tedavisine kortikosteroidler, immünosupresif ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri dahildir.

Lupus hastalığının belirtileri

Yorgunluk
Ateş
Saç kaybı
İsilik
Pulmoner problemler
Böbrek sorunları
Şiş eklemler
Gastrointestinal problemler
Tiroid problemleri
Kuru ağız ve gözler

Lupus hastalığı tedavisi

Lupus tedavisi, belirtilerinize ve semptomlarınıza bağlıdır. Belirtilerinizin ve semptomlarınızın tedavi edilip edilmeyeceğini ve hangi ilaçların kullanılacağını belirlemenin faydaları ve riskleri doktorunuzla dikkatli bir şekilde tartışılmasını gerektirir.

Belirtileriniz ve semptomlarınız parladığından ve azaldıkça, siz ve doktorunuz ilaç veya dozu değiştirmeniz gerektiğini farkedebilirsiniz. Lupus kontrolü için en sık kullanılan ilaçlar şunlardır:

Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler). Naproksen sodyum (Aleve) ve ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi tezgah üstü NSAID’ler, lupusla ilişkili ağrı, şişme ve ateş tedavisi için kullanılabilir. Daha güçlü NSAID’ler reçete ile kullanılabilir. NSAİİ’lerin yan etkileri arasında mide kanaması, böbrek sorunları ve kalp problemlerinde artış riski bulunmaktadır.

Antimalarial ilaçlar. Sıklıkla hidroksiklorokin (Plaquenil) gibi sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini etkiler ve lupus parlama riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yan etkiler arasında mide rahatsızlığı ve çok nadiren gözün retinasına zarar verilebilir. Bu ilaçları alırken düzenli göz muayeneleri önerilir.

Kortikosteroidler. Prednizon ve diğer kortikosteroid türleri lupus iltihabına karşı koyabilir. Metilprednizolon (A-Methapred, Medrol) gibi yüksek dozlarda steroidler, böbrekleri ve beyni içeren ciddi hastalıkları kontrol etmek için sıklıkla kullanılır. Yan etkileri kilo alımı, kolay morarma, inceltici kemikler (osteoporoz), yüksek tansiyon, diyabet ve enfeksiyon riskini artırır. Yan etki riski daha yüksek doz ve daha uzun süreli tedavi ile artar.

İmmünosupresanlar. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ciddi lupus vakalarında yardımcı olabilir. Örnekler azatioprin (Imuran, Azasan), mikofenolat mofetil (CellCept) ve metotreksat (Trexall) içerir. Potansiyel yan etkiler, enfeksiyon riski, karaciğer hasarı, azalan doğurganlık ve artmış kanser riskini içerebilir.

Biyolojik. Farklı tipte bir ilaç, intravenöz olarak uygulanan belimumab (Benlysta), bazı kişilerde lupus semptomlarını da azaltır. Yan etkiler bulantı, ishal ve enfeksiyonları içerir. Nadiren depresyon kötüleşebilir.

Rituximab (Rituxan) dirençli lupus vakalarında faydalı olabilir. Yan etkiler intravenöz infüzyon ve enfeksiyonlara karşı alerjik reaksiyonu içerir.

 

Lupus Hastalığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir