Anasayfa / Kredi Notu Yükseltmek

Kredi Notu Yükseltmek

Düşük olan kredi notunu yükseltmek sanıldığı kadar zor değildir. Kullanılacak bazı yöntemler ve uygulanabilir bazı teknikler ile kredi notu yükseltmek mümkündür.

Ödemelerin Düzenli Yapılması

Kredi notunu yükseltmeye yardımcı en önemli unsur ödemelerin tarihinde, son ödeme tarihini geçirmeden yapılmasıdır. Kredi kayıt bürosu, düzenli ödemelerde kredi puanı %35 oranında olumlu etkileneceğini açıklamıştır. Diğer bir önemli husus ise, toplam borcun ödenmeyip asgari tutarın ödendiği zaman kredi notunun düşeceğine kanısına varılmasıdır. Büyük bir yanılgıdır bu. Kartın asgari borcunun ödenmesi kredi notunu düşürmez aksine hiçbir borç ödememekten daha olumlu olduğu için kredi notunu olumlu etkiliyor. Bu nedenle ödeme tarihlerinde, en az asgari tutarın yatırılması gerekiyor.

Kredi Ürünlerinin Borçlarının Azaltmaya Çalışmak

Kredi kartı, mevduat hesabına bağlı kredili ek hesaplar, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi hepsi bir kredi ürünüdür. Bu ürünlere olan borçlar kredi notunu doğrudan etkiler. Bu borçları azaltma yoluna gitmek kredi notunu etkileyecektir. Bu nedenle borçlu olunan banka ya da bankalara ait borçlara göz atıp önemli kısmının ödenmesini sağlamak önemlidir. Böyle bir ödemeyi kısa vadede yapmak mümkün değilse uzun vadede kredi notunu yükseltmek için düzenli ödeme ile birlikte borçları azaltma yoluna gidilmesi uygundur.

Yeni Kredili Ürün Sonrası Bekleme Aşamasına Geçmek Önemli

Yeni bir ihtiyaç kredisi, ya da yeni bir kredi kartı alındığında, kredili ürün müşteri adına açılmış ve bireyin risklilik oranı başlamış demektir. Kişini kredi notu genellikle düşer. Bu noktada yapılması ve dikkat edilmesi gereken iki durum vardır. Bunlardan birincisi, birey ilk defa kredili ürün açtırdıysa eğer bireyin ödeme performansını banka bilmediğinden risklilik oranı artmış ve kredi notu düşmüş olur.

Kredi Notu Yükseltmek
Kredi Notu Yükseltmek

 

İkincisi ise bireyin istikrarlı ödeme performansı biliniyordur yalnız her durumda da borçluluk arttığı için kredi notunda düşüş meydana gelmiştir. Her iki durumda da kredi notunun düşüşü gerçekleşecektir. Kredi notunun yükselmesi için bir süre beklemek daha doğrudur. İlk defa kredi ürünü açılan bireyin, düzenli ödeme performansı görüldüğünde, borçluluk oranı giderek azalacağından kredi notu yükselişe geçmeye başlayacaktır.

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredi ürünlerini sıklıkla kullanan müşterilerin oluşturduğu kredi kullanım yoğunluklarını dikkate almaları gerekir. Kredi kayıt bürosuna göre bu yoğunluk, kredi notunu %10 civarında etkilediği belirtilmiştir. Burada dikkat edilmesi gerekenler, Kredi kullanım yoğunluğunun borçluluğu artıracağı için kredi notunu olumsuz etkileyecek olmasıdır. Bir diğeri ise, borçluluk oranı artsa bile düzenli ödeme yapıyor olunması durumunda, daha önceden kredi kullanmayan ya da daha az kullanan bir kişiye göre kredi notu yüksek olacaktır. Diğer bir ifadeyle ödemelerin düzenli olduğu takdirde kredi yoğunluğunun yüksek olması kredi notunun olumsuz değil aksine olumlu etkileyecektir.

Bankalarla Çalışmaya Devam Etmek

Kredi kartı gibi kredi ürünlerinden vazgeçmek halk arasında yanlış algılanan bir durumdur. Kredi notunu yükseltmek için kredi ürünlerini kullanmak daha doğrudur. Kredi ürünleri kullanmaya devam edildiği takdirde ödeme geçmişi oluşacak ve kredi notu yeniden hesaplanacaktır. Ödeme planına dikkat ederek bankalarla çalışmayı sürdürmek kredi notunu artırır.

Kredi Notu Yükseltmek sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir