Anasayfa / Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

Kara liste ve kredi notu arasında ciddi farklar yer almaktadır. Bu farkları öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Günümüzde pek çok kişi alışverişlerini kredi kartı üzerinden yapmaktadır. Gelirleri harcamalarını karşılayamayan pek çok kişi kredi kartından destek alır. Kullanılması kolayca ve eğlenceli olsa da belirli bir zaman sonra borçların artması bizleri zor duruma sokabilir. Borçlarımızı ödeyememiz durumunda ise kredi notu, kara liste gibi kavramlar bizleri beklemektedir.

İkisi de Farklı Konular

Kredi notu geçmiş finansal işlemleriniz ve günümüzde yaptığınız finansal hareketlerinizin takip edildiği bir sistemdir. Kredi paketlerine başvuru yaptığını zaman bankalar kredi notunuz referans olarak kabul etmekte ve ona göre kredilerini sunmaktadır. Kara liste ise bankalara ödenememiş olan borçlar nedeniyle yasal takip sürecine girilen listedir. Bu yönleri nedeniyle kredi notu ve kara liste birbirinden farklı konulardır.

Kredi notunuz bankalara kredi kullanmak için başvurduğunuz zaman bankanın kredi konusunda olumlu yahut olumsuz yanıt vermesine neden olan kriterdir. Kredi notunu etkileyen pek çok faktör yer almaktadır. Bu faktörler arasında geliriniz, sosyal güvenceniz, kredi ödemeleriniz, kredi kartı asgari ödemeniz ya da banka hesapları gibi kriterler kredi notunuzu etkilemektedir. Kredi notları genel olarak 0 ile 1900 arasında bulunmaktadır.

Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?
Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

 

Bankalar kredi notunuza T.C. kimlik numaranız üzerinden Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan kişisel çizelgenizden bakmaktadır. Her banka bu verilere aynı noktadan ulaşmaktadır. Bununla beraber bankalara göre kredi kriterleri değişim göstermektedir.

Kara liste, kredi notundan farklı şekilde yasal takibe alınmış kişilerin finansal koşullarının takip edilmesidir. Ödeme konusunda yasal sürecin başladığı zaman insanlar kara listeye girmektedir. Kara liste sizin kredi sicilinizi ciddi şekilde etkilemektedir. Bankalar finansal işlemlerini, çek-senet, kredi ya da ıskonto vb. uygulamaları T.C. Merkez Bankası bilgisi dahilinde yapmaktadır. Bankalar insanlar tarafından ödenmeye kredileri T.C. Merkez Bankası’na bildirmektedir. Merkez bankası da borç sahiplerini kara listeye almaktadır. Kara listeye girenler ödeme yaparlarsa üç sene, ödeme yapmazlarsa beş sonra kara listeden kayıtlarını sildirebilir.

Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir