Anasayfa / Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?, Kredi notu, kredi kullanmak isteyen kişiler için çok önemli bir faktördür. Çünkü bankalar tarafından müşteriye kredi verilip verilemeyeceği, ne kadar verilebileceği ve hangi şartlar koyulacağını direkt olarak etkiler. Kredi notu kişinin gelir kaynağından, bu gelir kaynağının düzenli ve belgelenebilir olmasından, kişinin geçmişteki borçlarını ne kadar düzenli ödediğinden, hali hazırda başka bir borcu olup olmadığından ve diğer faktörlerden etkilenir. Kredi notu bu kadar önemli olduğu için düşük olanların kredi notu kaç ayda yükselir sorusunu sorması çok doğaldır.

Kredi Notu Sınırları

Kredi notu kaç ayda yükselir sorusu kadar kredi notunun sınırları da merak edilen bir konudur. Bankaların müşterilerine kredi verip veremeyeceklerini değerlendirdiği kredi notunun risk gruplarına göre belirli bir sıralaması vardır:

  • 0-699 arası: Bu değerler arasında kredi notu olan bireyler çok riskli grubu oluştururlar. Kredi başvurusunda bulunduklarında çok büyük ihtimalle ret cevabı alacaklardır
  • 700-1099 arası: Bu değerler orta riskli grubu oluşturur. Bu gruptaki müşterilerin de kredi çekmeleri çok kolay değildir ve duruma göre ek teminatlar istenebilir.
  • 1100-1499 arası: Az riskli grubu oluşturan aralıktır. Bu aralıktaki bireylerin kredi kullanıp kullanamama konusunda ek değerlendirmeye ihtiyaçları vardır. Gelir durumları ve mesleklerine göre bankalar tarafından tekrar değerlendirilir.
  • 1500-1699 arası: Risk açısından iyi olarak nitelendirilen gruptur. Krediye başvurduklarında onay almaları olasıdır.
  • 1700-1900 arası: Çok iyi olarak nitelendirilen aralığı ifade eder. Kredi başvurularında büyük olasılıkla onay cevabı alırlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna geçmeden önce kredi notu düşük olanların neler yapabileceklerine bakalım. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekebilmesi için izleyebilecekleri iki yol vardır. Çeşitli yöntemler kullanarak kredi notlarını yükseltebilirler ya da bankanın talep ettiği kefil, ipotek gibi ek teminatları gösterebilirler. Eğer bir ek gelir söz konusu ise ve bu bankaya gösterilebiliyorsa kredinin alınma ihtimalini arttırır. Normalde kredi notu 1300’ün altında olan bireylerin kredi çekmesi çok zordur. Kredi notunu yükseltmek için hali hazırda olan borçlar yapılandırılmalı ve düzenli bir şekilde ödenmelidir. Birden fazla bankaya borcunuz varsa bu borçları yapılandırıp tek bir bankada toplamak faydalı olacaktır. Ödemeleri geciktirmemek ve takibe alınan borçları kapatmak çok önemlidir. Kredi kartı borçlarını gününden önce ödemek, vadeli hesap ve yatırım işlemlerini internet üzerinden yapmak, faturaları internet üzerinden yatırmak kredi notunun artmasına yardımcı olacaktır. Bunların dışında kredi notunu arttırmak için hesabınızdaki belli bir miktar parayı bloke ettirerek kısa vadeli bir kredi çekip bu krediyi düzenli ve kısa zamanda ödeyebilirsiniz. Bütün bu bilgilerden sonra gelelim kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?
Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi Notu Ne kadar Zamanda Yükselir?

Normalde bankalar her ay sonunda müşterilerinin hareketlerini KKB’ye aktarır. Yani kredi notu kaç ayda yükselir sorusunun cevabı her ayda belirli bir miktar olacaktır. Bu yükselme hareketlerin doğruluğuna ve hali hazırda sahip olunan kredi notunun aralığına bağlıdır. Borçları düzenli ödeme ve mevcut borçları kapatma gibi doğru hareketler yapıldığında kredi notu yavaş yavaş yükselir. Örneğin kredi notu 500 ile 800 arasında olduğunda kredi notu ay sonunda en fazla 200 puan kadar artar. 800 ve 1100 seviyeleri arasında ise maksimum 250 puan yükseliş olur. Elbette bankalar müşterilerine kredi vermek istiyorlar. Bu yüzden 1100 puanın üzerinde olan müşteriler kredi notunu yükseltmek için doğru hamleleri yaptıklarında banka notlarını hızlıca 1400’ün üzerine çıkartacaktır. Yeni kredi notunu öğrenmek için bankalardan, Findeks’ten ya da operatörlerin sunduğu SMS sistemlerinden faydalanılabilir.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir