Anasayfa / Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme, Kredi kartı kullanmak, çoğu tüketici için vazgeçilmezdir. Çoğu alışverişte müşteriler, genelde kredi kartı kullanmayı tercih ederler. Hayatımızın bu kadar içinde olan kredi kartlarına ilişkin terimlere de oldukça hâkimiz. Bu yazımızda da kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Şunu hemen belirtelim, hesap kesim tarihi belirleme de, belirli kriterler yoktur. Bu, kişinin ödeme planı ile ilgilidir.

Hesap Kesim Tarihi

Tüketim alışkanlıkları günden güne değişmekte ve kredi kartı kullanım oranı gittikçe artmaktadır.  Bir kullanıcının, birden fazla kart kullandığı da gözlenmektedir.  Elbette kişiler yaptıkları harcamaları ödemek için kendilerine en uygun zamanı belirleyeceklerdir. Hesap kesim tarihi de, ay boyunca yapılan harcamaların tutarının hesaplandığı gündür. Bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki hesap kesin tarihi, maaş aldığınız güne uygun olarak her ayın 18’i. Siz eğer bu tarihten bir gün önce alışveriş yaparsanız, harcadığınız tutar o aya eklenir. Belirlediğiniz tarihten sonraki günde yapacağınız alışveriş tutarı, bir sonraki hesap dönemine eklenecektir.

Hesap kesim tarihini nasıl değiştireceğiniz konusuna değinelim. Bu işlem için, bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Müşteri temsilcisi size, bunun nedenini sorabilir. Gerekli açıklamayı yaptıktan sonra, 2-3 iş gücü içinde hesap kesim tarihiniz değişecektir.  Bu işlemi, bankanın şubelerinden de yapabilirsiniz.  Bir başka seçenek de, internet bankacılığı yoluyla, hesap kesim tarihini değiştirmek. Teknolojinin ve internetin günlük hayatımızın her alanına sirayet ettiği çağda, bu yöntem de oldukça revaçtadır.  İnternet bankacılığı aracılığı ile de, yeni kredi kartı hesap kesim tarihini belirleyebilirsiniz. Bankalar genel olarak müşterilerine yılda iki kez tarih değiştirme imkanı verirler. Bu nedenle, hesap kesim tarihinizi değiştirirken iyi bir sebebiniz olmalıdır. Maaş günlerinizin değişmesi gibi.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Hesap kesim tarihi, kullanıcıların aylık gelirlerinin ellerine geçtiği günler olmalıdır. Çünkü ödemenin geciktirilmesi, belli bir süre sonra uygulanan faizi de artıracaktır. Öncelikle, bu gün belirlenirken dikkatli olunmalıdır. Ödeme kolaylık sağlayacak tarih aralığı seçilmelidir. Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirmenin, sınırlı bir hizmet olduğu unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme
Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

-Değişiklik için, mevcut hesap kesim tarihinden 3-4 gün öncesinde müşteri hizmetleri aranmalıdır. Çünkü bu işlemin de gerçekleşmesi için birkaç güne ihtiyaç vardır. Olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi için, bu hususa dikkat edilmelidir.

-Üst üste hesap kesim tarihi değiştirmek, bankanızın güvenini sarsan bir hareket olacaktır. Bu nedenle, bir değişiklik sonrası, başka bir değişikliğe ihtiyaç duyulması halinde bir süre beklenmelidir.

-Hesap kesim tarihi öncesi, önceki dönemden kalan borçların tamamının ödenmemesi de, sorunlara yol açacaktır. Yükselen faiz sonrası borç, daha yüksek bir meblağa ulaşacaktır. Bu nedenle bu değişikliğe maddi olarak hazırlıklı olmak gerekir.

-Ödeme planınızda değişiklik olduğunu varsayalım. Maddi olarak güçlü olan zaman aralığınız değişti ve siz ödemelerinizi geciktiriyorsunuz. İşte bu noktada, bu sınırlı hizmeti keyfi kullanmamanın önemi ortaya çıkar. Bu olumsuz ödeme alışkanlıkları, bankanızın sizi riskli gruba dahil etmesiyle sonuçlanabilir. Böyle durumlarda kredi notunuz düşecektir. Kredi kartı taksitlerinizi düzenli ödemek, geciktirmemek, kredi notunuz için oldukça önemlidir. Kredi notunuz da, kredi çekmek istediğiniz zaman araştırılacaktır. Her zaman nakit alışveriş yapmanın mümkün olmadığı, özellikle ev ve araba almak için banka kredisine ihtiyaç duyulacağı düşünülürse, bu konuda dikkatli davranmanın yararı anlaşılacaktır.

Son olarak bir kez daha belirtmeliyiz ki, kredi kartı hesap kesim tarihi, aylık gelir ve harcamalar dikkate alınarak belirlenmelidir. Hesap kesim tarihi unutulduğu takdirde telefon veya internet bankacılığı aracılığı ile öğrenilebilir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir