Anasayfa / Kredi Kartı Güvenlik Kodu

Kredi Kartı Güvenlik Kodu

Kredi Kartı Güvenlik Kodu, Genellikle kredi kartı ile alışveriş yapanların sık karşılaştıkları bir durum olan CVC kredi kartı güvenlik kodu olarak karşımıza çıkıyor. Üç veya dört numaralı olarak kredi kartının arka yüzünde yazan güvenlik kodunun kabartılı olmaması makbuzlarda yer almamasını sağlar. Bu durum kredi kartı sahibi dışında kredi kartının kullanılamaz olmasını sağlayan bir özelliktir.

CVC özelliği bilhassa internet ortamında yapılan alışverişlerde ödemenin kredi kartı ile yapılması durumunda kredi kartının işlemleri yapan kişiye ait olmasını içermesi gerektiğinden hareketle alışveriş siteleri ödeme sistemlerinde CVC onayı ister.

CVC onayı yapılırken bu aşamada ilgili banka tarafından kart sahibine kartın kullanılıyor olduğuna dair mesaj ve bir kod gelir. Mesajla bu kod CVC onayı için gereklidir. Aynı zamanda alışverişin kredi kartı üzerinden yapılabilmesine olanak verir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu
Kredi Kartı Güvenlik Kodu

American Express Güvenlik Kodu

Visa, Mastercard ve Diners gibi kredi kartlarında CVC kodu kartların arka yüzünde 3 basamaklı bir sayıdan oluşurken American Express güvenlik kodunun dört basamaklı bir sayıdan oluşup kartın ön yüzünde yer aldığı görülür. American Express kartlarda hesap numarasının hemen üzerinde yer alan dört basamaklı güvenlik kodu yine kredi kartlarında ki aynı mantıkla kullanılır. Kartlar üzerinden yapılan alışverişlerde kartın onaylatılması açısından bu güvenlik kodu rol oynar.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Ne İşe Yarar

İnternet veya telefon ile yapılan alışverişlerde kredşi kartının onaylatılması üzerinde etkin rol oynayan güvenlik kodu CVC ile kısaltılmış olup kullanılır. Bunun dışında kredi kartı güvenlik kodu ne işe yarar sorusuna bir başka şekilde de cevap verilebilir. Banka kartının basımı esnasında uygulanan güvenlik kodu yalnızca banka tarafından biline ve kart sahibinin bilmesi gerektiği bir şifredir. Böylece kartın güvenilir bir şekilde kullanılması sağlanır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir