Anasayfa / Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?, Kredi kartı ödeme konusunda bizlere kolaylık sağlasa da doğru kullanılmadığı zaman kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Kredi kartı kullanımında en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesi ise borcun asgari tutarını ödeyememektir. Peki, kredi kartı asgari ödemesi ne demektir? Bu yazımızda asgari ödeme konusunda tüm detayları sizlere sunacağız. Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarları, borcunuzun son ödeme zamanın kadar ödenebilecek en düşük tutardır. Toplam borç yerine asgari tutarı ödediğini zaman kalan borcunuz faizli olarak bir sonraki aya aktarılır. Kartınıza ait asgari tutarı ödemeye devam ettiğiniz zaman borcunuz devamlı olarak büyümektedir. Asgari ödeme tutarları kredi kartı limitine göre değişir. Limit arttıkça asgari ödeme de artmaktadır. Asgari ücret oranları şu şekildedir;

15.000 TL’ye limite sahip kartlar için 0

15.000 TL – 20.000 TL arası limite sahip kartlar için 5

20.000 TL üzeri limite sahip kartlar için @

Asgari ücreti ödediğiniz sürece kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Asgari tutarı ödemezseniz hesap kesim tarihinden başlamak üzere borçlarınıza gecikme faizi uygulanmaktadır. Borçlarınızı 3 dönem üst üste ödememeniz durumunda ise banka tarafından hakkınızda yasal takip başlatılmaktadır. Ödemediğiniz süre boyunca sürekli olarak var olan borcunuza gecikme faizi işlemekte ve ödemeniz gereken tutar devamlı olarak artmaktadır. Bu sırada kredi kartınız kullanım dışı kalmaktadır. Asgari tutar ödememesi yapmamak ayrıca kredi notunuzu da düşürmektedir. Daha sonraki süreçlerde kredi başvurusu yapmayı düşünüyor ya da yeni bir kredi kartı almak istiyorsanız düzenli olarak ödemelerinizi yapmanız gerekir.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?
Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Sadece Asgari Tutarı Ödersem Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu ödememeniz durumunda borcunuza gecikme faizi uygulanır. Sadece asgarisini öderseniz borcunuza akdi faiz uygulanır. Akdi faiz, gecikme faizinden daha düşüktür. Bu faiz oranları Merkez Bankası tarafından üç ayda bir belirlenmektedir. Akdi faiz, düşük oranlarda olsa bile üst üste asgari tutarı öderseniz borcunuz her ay daha da katlanmaktadır Bu döngüye bir kez girdiğiniz zaman büyü zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kredi kartı limitinizi mutlaka gelirinizle doğru orantılı şekilde tutmalı ve gereğinden fazla harcamamaya özen göstermeniz gerekir.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir