Anasayfa / Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?, İnsanların günlük yaşamlarında kredi kartı çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü günlük ihtiyaçların bir çoğu kredi kartı sayesinde alınır. Fakat ülkemizde kredi kartı kullanmak çok fazla bilinmez. Kullanmak derken harcama yapmak, harcama takibi yapmak ve ödeme planlarına çok dikkat edilmez. Bu yüzden her gün neredeyse insanların çoğu yasal takibe düşer. Bu yüzden bankalar kredi kartı almak için çeşitli şartlar koymuşlardır.

Kredi Kartı Nedir?

Bankalar müşterilerine belirli bir zaman dilimi içerisinde kullanmaları için verdiği kartlardır. Bu kartlar bankaların anlaşmalı oldukları yerde insanların harcama yapmasını sağlar. Aslında kredi kartı kullanımı iyi biliniyor ise çok avantajlıdır. Çünkü hem taksit imkanı hem de içerisinde puan biriktirmesi ile sizlere çok yardımcı olur. Bu yüzden kredi kartı ile alışveriş yapmak nakit ile alışveriş yapmaktan daha avantajlıdır. Bundan dolayı artık insanlar kredi kartını tercih eder.

Ay içerisinde harcamalarını bu karttan yapar ve ay sonunda harcadıkları tutar kadarını bankaya yatırırlar. Kredi kartlarını çıkarırken bankalar müşterilerinin bilgilerini inceler. Çünkü kredi kartlarının borcunu ay sonunda ödemezler ise banka sıkıntıya girer ve müşteri hakkında yasal olarak bütün işlemleri yapar. Kredi kartı alacağınız zaman bankaları detaylı bir şekilde gezmelisiniz. Çünkü bankalar kredi kartı taksit sayısı, nakit avans ve sunduğu çeşitli hizmetler ile farklılık gösterebilir. Bu yüzden hangi bankadan kredi kartı alacağınızı iyice incelemelisiniz.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Ülkemizde son zamanlarda yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak 60 milyon kişinin kredi kartı kullandığı ortaya çıkmıştır. Durum böyle olunca bankalar acaba herkese kredi kartı mı veriyor diye insanların aklında sorular olmaktadır. Fakat bankalar kredi kartı verirken müşterilerinden çeşitli şartları yerine getirmelerini ister. Yoksa kredi kartı başvurusu onaylanmaz. Öncelikle eğer kredi kartı çıkaracaksınız kredi kartı kullanımı ile ilgili iyi bir bilgiye sahip olmalısınız.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?
Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Çünkü ülkemizde kredi kartı kullanan kişi sayısı fazla olmasına rağmen düzgün kullanım hakkında bilgisi olanların sayısı oldukça fazladır. Kredi kartınızın güncel borcunu, taksit planlamanızı ve ödemelerinizi iyice takip etmelisiniz ki ileride sıkıntı yaşamayasınız. Eğer kredi kartı çıkarmak istiyorsanız ilk şart 18 yaşınızı geçmiş olmanızdır.

18 yaşından küçükler için asla kredi kartı çıkarılmaz. Düzenli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Eğer düzenli bir geliriniz yok ise başvurunuz reddedilebilir. Fakat öğrenci iseniz 25 yaşınızı aşmadığınız ve öğrenci belgenizi gösterirseniz kredi kartı alabilirsiniz. Kredi kartı çıkartmak için kredi notunuz çok önemlidir. Çünkü kredi notu sizin finansal geçmişinizi yansıtır. Geçmişte kredi kartı kullanmışsanız ödemeleri düzenli bir şekilde yaptınız mı, kredi borcunuzu düzenli olarak ödediniz mi gibi soruların cevabı kredi notunuzda gizlidir. Bankalar kredi notunuzu çok önemli bir detay olarak görür ve inceler.

Kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi kartı alma ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Kredi kartı konusunda yeni sınırlamalar gelmiştir. Eğer çalışırken kredi kartı alıyorsanız ilk başta maaşınızın iki katı olarak kredi kartının limiti belirlenir ve düzenli ödenir ise zamanlar bu limit yükseltilir. Eğer öğrenci iseniz zaten kredi kartınızın limiti 400 TL ile 500 TL arası değişmektedir.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir