Anasayfa / Kredi İptali Nasıl Yapılır

Kredi İptali Nasıl Yapılır

İhtiyaç sahipleri, mali durumları yeterli olmadığı zamanlarda bankaya başvurarak, belirlenen sürede ve faiz oranlarında ödemek koşulu ile kredi alırlar. Bankalar da, krediyi onaylamadan önce müşterinin ödeme alışkanlıklarını, kredi notunu ve aylık gelirini araştırır. İncelemeler sonucunda uygun görülürse, kişiye kredi verilir. Kredi talebi kısa mesaj, internet bankacılığı ya da doğrudan şube aracılığıyla iletilebilir. Kredinize ön onay verilirse, evrakların tamamlanması için bankaya davet edilirsiniz. Bazı durumlarda kişiler onaylanmış kredi iptali talep edebilirler. Bu noktada izlenecek yol şu şekildedir:

Kredi çektiğiniz zaman sizinle bir sözleşme yapılır. Eğer iptal kararı sırasında bu sözleşmeyi imzalamadıysanız, kredinizi kolaylıkla iptal edebilirsiniz. Bunun için ek para ve çaba harcamazsınız.

Onaylanmış kredi miktarı, bazı bankalarca müşteriden onay aldıktan sonra hesaba aktarılırken, bazı bankalarda direkt hesabınıza yatılır. Böyle bir durumda da yine aynı haklarınızı kullanabilirsiniz. Yapılması gereken, bankaya kredi iptal dilekçesi vermektir.

Sözleşme imzaladıktan sonra, kredi iptali için yasal süreniz 14 gündür.  Bu süre zarfında masrafsızca iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Burada önemli nokta, paranın hiç harcanmamış, en ufak bir hesap hareketi yapılmamış olmasıdır. Aksi durumda, banka bunun için para kesintisi yoluna gider. Elbette bu süreç, bankaların kendi prosedürleri ve inisiyatifleri doğrultusunda değişiklik gösterir.

Onaylanmış kredinizi iptal etmeniz halinde bankalar kredi notunuzu düşüreceklerdi. Bu, müşteriler için bir dezavantaj oluşturur. Çünkü kredi talebinde bulunulduğunda, kredi notunun yüksek olması, kredi onay şansını yükseltir.

Kredi İptali Nasıl Yapılır
Kredi İptali Nasıl Yapılır

Konut Kredisi

Nakit parayla ev sahibi olmak,  her zaman mümkün değildir. Bu nedenle ihtiyaç sahipleri, bankalardan konut kredisi çekerler. Konut kredisi, ilgili kişinin satın alacağı evin banka tarafından teminat altına alınmasıyla verilen bir kredidir.  Kredi alınması gayrimenkulun mesken olarak gözükmesi şarttır.  Arsa ve araziler için konut kredisi verilmez. Genel olarak 5- 30 yıl arası vade yapılır. Konut kredisi alacak kişiler, öncelikle satın alacakları evi seçerler.  Her bankanın faiz oranları farklıdır. En uygun olan belirlendikten sonra bankaya başvuru yapılır. Ön onay çıktıktan sonra, kesin onay için bankaya gidilir. İstenen belgeler nüfus cüzdanı, ikametgâh ve gelir beyanıdır.  Karşılıksız çek verme, borçlanma gibi unsurlar yoksa onay alınır. Ev, teminat olarak alındığı için kefil istenmez.  İlgili ev bir eksper tarafından incelenerek bir değer biçilir. Bankalar genelde evin %75’lik kısmı için kredi verirler. Kalan kısmı ev sahibi olacak kişi tarafından peşin olarak ödenmelidir. Taksitler, kredi sahipleri tarafından belirlenen sürede ve faiz oranında, aylık olarak ödenir.

Konut Kredisi İptali

Kişiler, konut kredisi aldıktan sonra, çeşitli sebeplerle iptal isteyebilirler. Bu, yasal bir haktır. Bankadan kredi aldığınızda, onay çıktıktan sonra da iptal etme şansınız vardır. Bu süre 14 gündür. 14 günden sonra, sadece ek masrafları ödersiniz. Konut kredisinde ise, eğer sözleşme yapılmadıysa, kredi almaktan vazgeçilebilir. Fakat onaylanmış kredi iptali için, bankalar erken kapatma cezası talep ederler. Konut kredisi iptali ile ilgili, 3’üncü Hukuk Dairesi’nin verdiği bir karar mevcuttur.  Bu karara göre, erken kapatma cezası da iptal edilebilir.

Bazen şöyle durumlarla da karşılaşılabilir. Konut kredisi onaylanmış olsa dahi, tapuda yaşanan sorunlardan dolayı, alım- satım işlemi gerçekleşmeyebilir.  Bu durumda,  sözleşme banka tarafından iptal edilmelidir.

Görüldüğü gibi, kredi çekmek için yasal prosedürler izlenir. Yapılan sözleşme ile bankanın ve kişilerin hakları korunur. Bankadan kredi alınabildiği gibi, onaylanmış kredinin de iptali söz konusu olabilir. Önemli olan, kişilerin yasal haklarının bilincinde olmasıdır.

Kredi İptali Nasıl Yapılır sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir