Anasayfa / Kredi Hesapla

Kredi Hesapla

Geleceğin için kredi hesapla. Çekeceğiniz krediyi doğru bir biçimde hesaplamak oldukça karışık gözükebilir. Karışık gözüken durumlarda sizlere yardımcı olmak için buradayız. İstediğiniz tutarda parayı hangi işlemlerde nasıl çekerseniz daha faydalı olur? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin. Kredi çekerken ödeyeceğiniz faiz şu şekilde hesaplanmakta; Anaparanın her ay faiz oranıyla çarpılması sonucunda ortaya çıkan ücret, sizin kredinin sonunda ödemeniz gereken toplam ücrete eşit olacaktır. Toplam ücretin üzerine vergilerde eklenerek ödemeniz gereken tutar belirleyebilirsiniz. Faiz oranları son dönemde epey gündeme gelmiş bir konu olmakla birlikte, bu oranlar merkez bankasının açıkladığı şema üzerinden gerçekleşmektedir. Merkez Bankası’nın temel görevi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın maddelere dayanılarak, fiyat istikrarını sağlamaktır. Konut kredisi hesaplamalarında çekeceğiniz tutar ile birlikte faiz oranını çarpıp, üzerine vergileri eklerseniz, konut kredisinin ne kadar paraya karşılık geleceğini anlayabilirsiniz.

Kredi Hesapla
Kredi Hesapla

Konut Kredisi

Konut kredisi çekeceğiniz zaman belirli kurallara uymak zorundasınız. Kurallar oldukça basit ve her bireyin anlayabileceği şekilde düzenlenmiştir. Bu kurallardan en önemlilerinden bir tanesi konut kredisi çekeceğiniz zaman, konut eksperinin ev için uygun gördüğü fiyatın sadece %80’i konut kredisi olarak kullanılabilir. Kredi hesapla, sonrasında sıkıntı yaşama. Evin fiyatı 100 Bin TL ise yalnızca 80 Bin TL’lik bir konut kredisi kullanabilmenize olanak vardır. Konut kredisinin geriye kalan yüzde 20’lik bölümü ise peşinat olarak verilmelidir. Bu peşinatı da ihtiyaç kredisi sayesinde çözebilirsiniz. Fiyatın yüzde 20’sine denk gelen kadar ihtiyaç kredisi çekip, çektiğiniz kredi sayesinde konut kredisinin peşinatını ödeyebilirsiniz. Konut kredinizi daha detaylı bir biçimde incelemek için sitemizden faydalanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi, konut kredisinin peşinatı haricinde de bizlere büyük olanaklar sunmaktadır. İhtiyaç kredisi kısa zamanlı ve düşük mevduata sahip işlerimizde bizlere destek olacak kredi tipidir. Teknolojik gelişmeler ışığında artık cep telefonunuz ile birkaç işlem sonrasında ihtiyaç kredisi elde edebilirsiniz.

Toplam Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Birçok insanın aklında bulunan bu sorunun cevabı kolay bir matematik işlemiyle çözülebilir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan birçok banka kredi verirken aynı işlem sırasını takip etmektedir. Birkaç banka istisna olabilir. Çekebileceğiniz maksimum kredi tutarını öğrenmek için kredi hesapla. Bir ayda elinize gelen net paranın (maaşınız) yarısı alınır. Maaşınızın yarısından eğer ödemekte olduğunuz bir krediniz varsa çıkarılır. Bu işlemler sonucunda ortaya çıkan rakam bir ayda ödeyebileceğiniz toplam kredi miktarını gösterir. Sonuçtan yola çıkarak, 6 aylık bir kredi çekmek istiyorsanız, aylık toplam ödeyebileceğiniz kredi miktarını 6 ile çarpmanız yeterli olacaktır. Maaşınızın yarısının alınmasının sebebi ise ay sonuna kadar diğer gereksinimlerinizi karşılayabilin ve krediyi gecikme olmadan ödeyin diye bankalar tarafından belirlenmiş bir olgudur.

Asgari Ödeme

Kredi kartlarının bizlere sunduğu dönem sonu borcumuzun asgari ödemesi nasıl hesaplanır? Öncelikle asgari ödemeyi yapmamanız halinde kredi notunuz düşürülecektir. Kredi notunuzun düşürülmesi sizler için hiçte iyi olmaz. Asgari ödeme tutarı yüzdelik olarak işler ve kart limitinize oranla artar veya azalır. 0 ile 15 Bin TL arasında bir hesaba sahipseniz kartınızın asgari tutar ödeme oranı yüzde 30’dur. 15 Bin TL yukarısı ile 20 Bin TL’ye kadar kart limitine sahipseniz, asgari tutar ödeme oranı yüzde 35’dir. Eğer 20 Bin TL üzerinde bir karta sahipseniz yüze 40’lık bir asgari tutar ödeme oranına sahipsiniz demektir. Eğer kartın ilk yılıysa asgariyi yüzde 40 kredi hesapla.

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi gecikme faizi hesaplarken birkaç matematik işlemi yapmanız gerekmektedir. Öncelikle kredi gecikme faizinin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Kredi gecikme faizi, kredinin son ödeme günde de ödenmediğinde kredinizin üzerine uygulanan faiz fiyatıdır. Sadece ödenmeyen ayın anaparası üzerine uygulanır. Gecikme faizi için kredi hesapla.

Kredinin ödemesinin geciktiği durumlarda kullanılan bu işlemde, taksitin faiz oranının üzerine yüzde 30 eklenerek gecikme faizi elde edilebilir.  Ödenmeyen her ay için ayrı bir oran bulunmaktadır. Örneğin kişi ödemesini 75 gün geçirirse; 1. taksitte geciken para tutarı * 75 * gecikme faizi / 30 +  2.sinde geciken anapara * 35 * gecikme faizi / 30 + 3. taksitte bulunan anapara * 15 * gecikme faizi / 30. Bu işlemler sonrasında 3 aylık toplam ödeme ortaya çıkacaktır.

İlginizi çekebilecek yazılarımız için aşağıdaki konu başlıklarına tıklayabilirsiniz.

Kredi Hesapla sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir