Anasayfa / Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?, Günümüzde kredi çekmek bilindiği üzere oldukça kolay. Ancak maalesef çekilen kredilerin geri ödenmesi o kadar da kolay olmayabiliyor. Evdeki hesabın çarşıya uymadığı durumlarda kişi borcunu zamanında ödeyemeyebilir. Bu da akıllara kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusunu getirebilir. Eve haciz gelmesi herkes için hiç istenmeyen bir durumdur. Kredi borcu ödenmediğinde maalesef eve haciz gelmesi olasıdır. Bu konuda bazı şartlar ve koşullar vardır.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Diyelim ki bir kredi çektiniz ve borçlarınızı ödeyemiyorsunuz. Öncelikle son ödeme tarihini geçtiğinizde banka tarafından uyarılırsınız. 3 ay içinde borcunuzun hiçbir taksitini ödemediğiniz zaman ise banka borcunuzun tahsili için bir avukat görevlendirebilir. Bu süreç içinde banka tarafından sürekli mesaj, mail ve arama yoluyla uyarılırsınız. Bütün bunlara rağmen borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde işlem takibi avukata devredilir ve görevli avukat sizinle iletişime geçer. 3 aylık süreçten sonra borcunuzu yapılandırmak ve o şekilde ödemek için bir hafta süre tanınır. Borcunuzu hiçbir şekilde ödeyemeyeceğinizi belirttiğiniz takdirde ve süre dolduğunda icra takibine alınırsınız ve yasal işlemler başlar. Ayrıca merkez bankası tarafından kara listeye alınırsınız ve kredi notunuz önemli ölçüde düşer. Gelecekte başka bir kredi kullanmak konusunda büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu noktada kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusunun cevabı evet olacaktır. Yasal işlemler başladığında avukat tarafından evinize haciz memurları gönderilir. Haciz memurları evinizde borcunuza karşılık alınabilecek eşyalar olup olmadığını inceler. Eğer eşyalarınızdan bazılarından 2 tane varsa bunlar alınır. Temel yaşamınızı sürdürmenizi gerektiren eşyalardan 1 tane kalanlara dokunulmaz. Örneğin buzdolabı, ocak gibi temel ihtiyaçlarınızı karşıladığınız eşyalar haczedilemez.

Maaş Haczi Nedir?

Maaş haczi kredi borcunuzu ödeyemediğinizde başınıza gelebilecek olumsuzluklardan bir tanesidir. 3 aylık süreyi doldurduğunuzda ve hala borcunuzu ödeyemediğinizde banka tarafınızdan maaşınızın dörtte birine el konulabilir. İşvereniniz maaşınızın dörtte birini direkt olarak borcunuza yatırır. Bunun yanında banka hesaplarınız da bloke edilebilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?
Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Neler Yapılabilir?

 Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusunun cevabı evet olduğuna göre böyle bir durumla karşılaşmayı elbette hiç kimse istemez. Bu yüzden yapabiliyorsanız mutlaka borcunuzun yapılandırılmasını talep edin. Bazı durumlarda bu talebi banka veya avukat da gerçekleştirebilir. Borcunuzu belli bir yapılandırmadan sonra ödeyebileceğinizi söylediğinizde masraflarda indirim ve ödeme kolaylıkları sağlanır. Yasal takip sürecinin önüne geçmek açısından bu fırsatı değerlendirmek çok önemlidir. Yine de her şeye rağmen önüne geçemediğiniz durumlarda yapabileceğiniz şeylerden ilki eğer banka hesabınızda para varsa hepsini çekmek olacaktır. Çünkü yasal takip sürecinde banka hesaplarınız bloke edilecektir. Evli olan çiftler kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusunu sorduğunda ise çok güvenli olmayan ve önerilmeyen bir yöntem vardır. Evli çiftler anlaşmalı boşanarak haciz durumunu atlatabilirler ancak bu durum avukatlar ve banka tarafından fark edilirse yaptırımları çok daha ağır olacaktır. İcra takip sürecinde avukatlar borçlu kişinin bütün mal varlığını araştıracaktır. Eğer varsa araç ya da başka taşınmazlarına ipotek veya el koyma durumları söz konusu olabilir.

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusunun yanında kredi borcu ödenmezse hapse girilir mi sorusu da akıllara gelen sorulardandır. Kredi borcunuzu ödeyemediğinizde yasal takip süreci başlamadan önce banka ve avukatla olan iletişimleriniz esnasında borcu ödeyeceğinize dair herhangi bir taahhüt vermediğiniz sürece hapse girmeniz söz konusu değildir. Bu noktada borcu ödeyip ödeyemeyeceğinizi iyi düşünmeli ve kesinlikle ödeyemeyeceğiniz borç için taahhüt vermemeniz gerekmektedir.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir