Anasayfa / Komodo Ejderi Hakkında

Komodo Ejderi Hakkında

[adrotate banner=”2″]
Komodo Ejderi Hakkında
Komodo Ejderi Hakkında

Komodo ejderi hakkında,  dünyanın en büyük yaşayan kertenkeleleridir. Masif boyutları, düz başları, eğik bacakları ve uzun, kalın kuyrukları ile tanımlanırlar. İsim, Endonezya’nın Komodo adasında ejderha benzeri bir yaratığın yaşadığı söylentilerinden geliyor. San Diego Hayvanat Bahçesine göre hiçbir Batılı bilim adamı 1912’ye kadar Komodo ejderi görmemişti. Yerel halk onları “ora” ya da “kara timsahı” olarak adlandırıyor.

Komodo Ejderi Boyut ve Özellikleri

Bir erkek Komodo ejderinin ortalama büyüklüğü, Smithsonian Ulusal Zooloji Parkı’na göre 8 ila 9 metre ve yaklaşık 90 kg’dir, ancak boyunun 10 metre (3 metre) uzunluğuna ulaşabilirler. Dişiler 6 fit (1.8 m) büyür.

Komodo Ejderi, mavi, turuncu, yeşil ve gri dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Derileri sert ve dayanıklıdır, osteodermler adı verilen kemikli plakalarla güçlendirilmiştir. Uzun pençeleri ve büyük, kaslı bir kuyruğu var.

Komodosların iyi bir vizyonu vardır; Smithsonian Hayvanat Bahçesi’ne göre, nesneleri 985 fit (300 m) kadar uzakta görebiliyorlar. Onlar da süratli. Kısaca 13 mil / saate kadar koşabilirler, fakat avını avlamayı tercih ederler – avlarını geçinceye kadar saatlerce beklerler.

Bununla birlikte, koku duyusu onların birincil gıda detektörüdür. Smithsonian Hayvanat Bahçesine göre, yılanlar gibi Komodo ejderhaları havayı örneklemek için çatallı dillerini kullanırlar ve sonra da dilin havadaki molekülleri analiz ettiği özel ağızların ağızlarının çatısına doğru dokunurlar. Sol dilli ipucu daha konsantre “kokusu” içeriyorsa, ejderha avlarının soldan yaklaştığını bilir.

[adrotate banner=”2″]

Komodo Ejderi Yetişme Ortamı

Komodoslar çok nadirdir ve vahşi doğada sadece beş adada bulunur: Komodo Ulusal Parkı içinde Komodo, Rinca, Gili Montang ve Gili Dasami’nin küçük Pazar adaları ve Komodo’nun serbestçe dolaştığı Flores adası.

Kertenkelenin yaşam alanı tropikal bir kuru ormandan bir yaprak döken muson ormanına kadar bir şey olabilir. Nerede yaşadıkları önemli değil, Komodo aşırı sıcaklardan hoşlanıyor. San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre, Endonezya adalarında genellikle 70 derece nem ile yaklaşık 95 Fahrenheit (35 santigrat derece).

Komodosların çift amaçlı evleri var. Geceleri ısınmak için, yuva yapmak için yuva yaparlar ya da bulurlar. Gün boyunca aynı yuva onları serin tutar.

Komodo Ejderi Diyeti

Komodo ejderhaları etçilidir, yani et yiyorlar. Büyük su aygırı, geyik, kartal, domuz ve hatta insanlar gibi çok büyük avlarını yiyebilecek kadar sert avcılar. Ayrıca küçük ejderhalar yiyecekler. National Geographic’e göre, vücut ağırlığının yüzde 80’ini tek bir beslenmede yiyebilirler.

Komodo’nun avını öldürmenin benzersiz bir yolu var. İlk önce, büyük ayakları ile avlarını yukarı doğru savurur ve avlar. Sonra, keskin, tırtıklı dişlerini – ki bunlar bir köpekbalığı gibi – avlarını ölümüne parçalamak için kullanıyorlar. Av kaçarsa, National Geographic’e göre, Komodo’nun tükürüğünün 50 bakteri türü içerdiğinden, kan zehirlenmesinden 24 saat sonra ölecektir. Muhteşem kokusuyla Komodo, ölü hayvanı bularak yemeğini tamamlayacaktır.

San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre, son araştırmalar Komodo egolarının tükürükleri nedeniyle zehirli olduğunu ileri sürerken, böyle bir sonuca varmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

[adrotate banner=”2″]

Komodo Ejderi Yavruları

Komodo ejderhaları genellikle çiftleşme mevsimi dışında yalnızdır. Erkekler bir bölgeyi korur ve savunurlar ve günde 1,2 mil (2 kilometre) devriye gezerler. Komodo ejderhaları mayıs ve ağustos arasında çiftleşir ve kadınlar Eylül ayında her biri yaklaşık 30 yumurta bırakırlar.

Komodo ejderha anneleri, yırtıcıları karıştırmak ve yumurtalarını güvende tutmak için çirkin yuvalar inşa edecekler. Ardından greyfurt büyüklüğündeki yumurtaları yaklaşık üç ay boyunca kuluçkaya yatırır. Bu yumurta grubuna debriyaj denir.

Bayan Komodo ejderhaları bakire doğum yapabilir. Bu, yumurta çıkarmak için bir yumurtayı döllemek için bir erkeğe ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Karşıt cinsiyetin yardımı olmadan döl oluşturma, aseksüel üreme olarak adlandırılır. Komodo ejderhaları hem cinsel hem de aseksüel üreme yoluyla çoğaltabilirler.

Smithsonian Hayvanat Bahçesine göre, ebeveynlerin yeni yumurtadan çıkmış Komodoslara baktığına dair hiçbir kanıt yoktur. Doğumda, bebek ejderhaları sadece 12 santim (30 santimetre) uzunluğundadır. Onlar yumurtadan çıkar çıkmaz, genç anneleri ya da diğer Komodoslar tarafından yenilmekten kaçınmak için kaçacak ve ağaçlara tırmanacak. San Diego Hayvanat Bahçesine göre, 4 yaşında ve yaklaşık 4 metre (1.2 m) olduklarında, genç Komodos yere inecek ve yerde yaşayacak. Hayatta kalanlar uzun bir yaşamı dört gözle bekleyebilirler. Bir Komodo 30 yıldan fazla yaşayabilir.

Sınıflandırma / taksonomisi

Komodo ejderhaları, Afrika’da ve Asya’da bulunan büyük sürüngenler olan bir monitör kertenkele türüdür. Entegre Taksonomik Bilgi Sistemine (ITIS) göre Komodo ejderhalarının taksonomisi:

Krallık: Animalia
Subkingdom: Bilaterler
İnfrakdomiya: Deuterostomi
Phylum: Chordata
Subphylum: Vertebrata
Infraphylum: Gnathostomata
Süper Sınıf: Tetrapoda
Sınıf: Reptilia
Sipariş: Squamata
Alttakım: Autarchoglossa
Aile: Varanidae
Cins ve türler: Varanus komodoensis

Komodo Ejderi Koruma Durumu

Uluslararası Doğayı Koruma Tehlikesi Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ne göre, Komodo ejderi tehlike altında değildir ancak savunmasız olarak kabul edilir. Dünya Hayvan Vakfı, 6,000 olmak için vahşi doğada Komodos sayısını tahmin ediyor. Bu nüfus adalar arasında bölünmüştür, Komodo’da 1.700, Rinca’da 1.300, Gili Motang’da 100 ve Flores’ta yaklaşık 2.000 kişi bulunmaktadır. Komodo Ulusal Parkı içinde korunmaktadır.

Hayvanat bahçesi bilgi formuna göre, Komodo ejderhaları 1992 yılında Endonezya’nın dışında ilk defa Smithsonian Hayvanat Bahçesi’nde yumurtadan çıktı. Hayvanat bahçesi, dört manşonun yumurtadan çıktığını ve 55 yavru dünyanın şu anda dünya çapında 30’dan fazla hayvanat bahçesinde yaşadığını bildiriyor.

 

Komodo Ejderi Hakkında sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir