Anasayfa / Keten Tohumu

Keten Tohumu

[adrotate banner=”2″]

Keten tohumu en az 6.000 yıl boyunca tüketildi ve bu da onları dünyanın ilk ekili süper ürünlerinden biri haline getirdi. en popüler “süper yiyeceklerden” keten tohumu, anti-enflamatuar omega-3 yağ asitleri (her ne kadar somon balığı gibi balıklar olmasa da) ile birlikte antioksidan maddeler ile birlikte hormonal dengesini artırmaya yardımcı olan ve keten tohumu eklenmiş diğer birçok faydası vardır.

Keten tohumu yararları sindirim, cilt, kardiyovasküler sağlık, kolesterol ve hormon dengesini iyileştirmeye yardım ederken kansere ve hatta şeker istekleri azaltır ve bu sadece başlangıç!

Keten tohumu nedir?

Keten tohumu, küçük, kahverengi, ten rengi veya altın renkli tohumlardır. Keten tohumu büyük bir diyet lifi kaynağıdır; manganez, tiamin ve magnezyum gibi mineraller; ve bitki bazlı protein.

Keten, dünyada alfa-linolenik asit (veya ALA) olarak adlandırılan bitki bazlı omega-3 yağ asitlerinin en zengin kaynaklarından biridir. Keten tohumu ile ilgili bir başka eşsiz gerçek, insan diyetlerinde 1 numaralı lignanın kaynağı olmalarıdır; Keten tohumuna en yakın susam tohumundan yaklaşık yedi kat fazla ligna içerir.

Keten tohumu bütün  olarak yenebilir ancak filizlendiğinde ve keten tohumu küspesine öğütüldüğünde daha da yararlıdır. Bütün keten tohumu, sindirilmeden vücudunuzdan geçecek, yani doğal faydaların çoğunu almayacaksınız demektir!

[adrotate banner=”2″]

Ayrıca, keten tohumu yağı, kolayca sindirilen keten tohumu yağı ve konsantre bir sağlıklı yağ kaynağı yapmak için kullanılır. Aşağıda, kendi keten tohumunu nasıl filizlendireceğinizi ve öğütme hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Keten bitkisinin (Linum usitatissimum) bir başka ürünü ise yağ bazlı boyalarda kullanılan, cam macunları (pencereler için) ve odun taneciği koruyucu / güçlendirici olarak kullanılan kaynatılmış yağ olan keten tohumu yağıdır. Haşlanmış keten tohumu yağı asla dahili olarak alınmamalıdır.

Keten tohumunun en iyi 10 faydaları

1. Fiber İçinde Yüksek, Karbonlarda Düşük

Keten tohumu en olağanüstü yararlarından biri olan keten yüksek seviyelerde müsilaj sakızı içeriği, suda çözünür olan ve bu nedenle sindirilmemiş gastrointestinal kanal boyunca hareket eden jel oluşturan bir lif içerir. Yendiğinde, keten tohumu mucilajı mide içinde besinleri emilip daha dolgun hissetmenize neden olan, çok ince bir şekilde ince bağırsağa boşalmasını engelleyebilir. Keten tohumu içinde bulunan lif sindirim sisteminde parçalanamadığından, keten içerdiği kalorilerin bir kısmı bile absorbe edilmez.

Keten karbonhidratlarda düşüktür, ancak hem çözünebilir hem de çözünmez lifte son derece yüksektir, bu da kolon detoksifikasyonunu desteklediği anlamına gelir, yağ kaybına yardımcı olabilir ve şeker isteklerini azaltabilir. Çoğu yetişkin günlük yüksek lifli gıdalardan 25–40 gram lif tüketmeyi hedeflemelidir. Her gün sadece iki yemek kaşığı keten tohumu yemeniz, lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 25’ini karşılayacaktır.

 

Keten Tohumu
Keten Tohumu

2. Omega-3 Yağ Asitlerinde Yüksek

Son zamanlarda balık yağı ve omega-3 yağlarının sağlık yararları hakkında çok şey duyuyoruz. Bu da keten tohumu, ceviz ve chia tohumlarının anti-enflamatuar etkileri ile bilinmesinin bir nedeni. Balık yağı, sadece optimal sağlık için kritik olan hayvansal gıdalardan elde edilen EPA ve DHA, iki omega-3 yağ içerir. Keten tohumu EPA veya DHA içermese de, EPA / DHA ile karşılaştırıldığında vücutta biraz farklı hareket eden ALA adı verilen omega-3 türünü içerir.

Alfa-linolenik asit (ALA), koroner kalp hastalığı ve hipertansiyon riskini azaltmaya yardımcı olmak, trombosit fonksiyonunu iyileştirmek, inflamasyonu azaltmak, sağlıklı endotel hücre fonksiyonunu desteklemek, arteriyel fonksiyonu korumak ve çalışmalarını korumak amacıyla yapılan çalışmalarda bulunan n-3 çoklu doymamış yağ asididir.

Beslenme İncelemelerinde yayınlanan bir çalışma, ALA’nın yaklaşık yüzde 20’sinin EPA’ya dönüştürülebileceğini, ancak ALA’nın sadece yüzde 0,5’inin DHA’ya dönüştürüldüğünü göstermiştir. Ayrıca, şaşırtıcı bir şekilde cinsiyet, ALA’nın nasıl dönüştürüldüğü konusunda büyük bir rol oynayabilir; Aynı çalışmada genç kadınların erkeklerden 2,5 kat daha fazla dönüşüm oranı vardı. Dönüşümden bağımsız olarak, ALA hala sağlıklı bir yağ olarak kabul edilir ve dengeli beslenmeye dahil edilmelidir.

[adrotate banner=”2″]

3. Cilt ve Saç Sağlığınıza Yardımcı Olur

Saçlarınız için keten tohumu neden iyidir? Keten tohumu faydaları saçları daha parlak, daha güçlü ve hasara daha dirençli kılar. Keten tohumu içindeki ALA yağları, kuru yağ ve asit oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilecek esansiyel yağ asitleri ve B vitaminleri sağlayarak cilde ve saça fayda sağlar. Akne, rosacea ve egzama semptomlarını da iyileştirebilir. Aynı faydalar göz sağlığı için de geçerlidir, çünkü keten yağlama etkileri nedeniyle kuru göz sendromunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Keten tohumu yağı, cildiniz, tırnaklarınız, gözleriniz ve saçlarınız için başka bir mükemmel seçenektir çünkü daha fazla sağlıklı yağ konsantrasyonuna sahiptir. Daha sağlıklı bir cilt, saç ve tırnaklar istiyorsanız, günlük rutininize iki çay kaşığı keten tohumu ekleyerek ya da bir yemek kaşığı keten tohumu yağı eklemeyi düşünün. Cildinizi ve saçınızı nemlendirmek için günde bir iki yemek kaşığı keten tohumu yağı kullanabilisiniz. Ayrıca uçucu yağlarla karıştırılabilir ve cildinizdeki kuruluğu azalttığı için doğal bir cilt nemlendiricisi olarak topikal olarak kullanılabilir.

4. Alt Kolesterol ve Tedavi Hiperlipidemiye Yardımcı Olur

Journal of Nutrition and Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmada, diyetinize keten tohumu eklenmesi, bağırsak hareketlerinden atılan yağ miktarını arttırarak doğal olarak kolesterol seviyelerini azaltabildiğini buldu. Keten tohumu liflerinin çözünebilir lif içeriği, sindirim sisteminde yağ ve kolesterol yakalar, böylece emilemez. Çözünebilir keten lif de safra kesesinde kolesterol yapılan safra taşları. Safra daha sonra sindirim sistemi ile vücuttan atılır, daha fazla vücut yapmaya zorlanır, kandaki fazla kolesterol kullanılır ve böylece kolesterol düşürülür.

Hiperlipidemi, kanda anormal derecede yüksek yağ veya lipid konsantrasyonuna sahiptir ve bu, iskemik kalp hastalığının en önemli risk faktörlerinden biridir. Çalışmalar, keten tohumu (keten tohumu yağı değil) bu lipitleri önemli ölçüde azaltabildiğini göstermektedir.

Bir 2015 çalışmasında 70 hiperlipidemi hastası iki gruba ayrıldı; Müdahale grubu 40 gün boyunca her gün 30 gram çiğ keten tohumu tozu aldı. Çalışmanın sonunda serum lipitleri tekrar ölçülmüştür. Keten tohumu tozunu alan grup, serum lipitlerini indirdi. Uzmanlar “keten tohumu hiperlipidemiyi azaltmak için faydalı bir tedavi edici gıda olarak kabul edilebilir” sonucuna varmışlardır.

5. Glutensiz

Keten kullanmak, gluten içeren tahılların yerini almak için harika bir yoldur. Taneler, özellikle glüten içerenler, birçok insan için sindirmek zor olabilir, ancak keten genellikle kolayca metabolize olur ve ayrıca anti-enflamatuardır.

Keten çok miktarda sıvı emebileceğinden ve pişirme / pişirme reçetelerinde kullandığınız malzemeleri bağlamanıza yardımcı olduğundan, gluteni içermeyen keten tohumu çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olanlar için iyi bir seçimdir. Glutensiz bir pişirme yöntemi olarak, çoğunlukla nemlendirici eklemek, istenen bir doku oluşturmak ve bazı sağlıklı yağlar almak için yemek tariflerinde hindistan cevizi unuyla birlikte keten tohumu kullanılır. Aynı zamanda deniz ürünleri alerjisi olan kişiler için balıktan omega-3 yağları almak için iyi bir alternatiftir (balık / deniz ürünleri alerjiniz olmasa da bu şekilde DHA / EPA’yı almak en iyisi olsa da).

6. Antioksidanlarda Yüksek (Liganlar)

Keten tohumu en büyük yararlarından biri, antioksidanlar, özellikle lifle ilişkili polifenoller olan lignalar olarak adlandırılan tipte paketlenmiş olmasıdır. Liganslar bize serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar sağlar, bu nedenle keten anti-aging, hormonal dengeleyici ve hücresel rejeneratif etkilere sahiptir. Tohumlar, tam tahıllar, fasülyeler, meyveler ve fındık gibi işlenmemiş bitki besinlerinde bulunurlar. Zayıf bağırsak sağlığı, sigara, antibiyotikler ve obezite gibi sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları, vücuttaki dolaşımdaki lignan seviyelerini etkiler, bu nedenle besleyici yoğun bir diyet, seviyelerin geri kazandırılmasında önemlidir.

Liganlar, “östrojenler” veya “östrojen hormonu” na benzer şekilde çalışan bitki besin maddeleri olarak kabul edilir. Keten tohumu içinde bulunan fitoöstrojenler östrojen metabolizmasını değiştirebilir, bu da birinin hormonal durumuna bağlı olarak östrojen aktivitesinde bir artışa veya azalmaya neden olur (başka bir deyişle, keten hem östrojenik hem de antiestrojenik özelliklere sahiptir). Örneğin, postmenopozal kadınlarda lignalar, vücudun, tümör büyümesine karşı daha fazla korumaya bağlı olan daha az aktif estrojen formları üretmesine neden olabilir.

Liganlar ayrıca antiviral ve antibakteriyel özellikleriyle de bilinir, bu nedenle keten düzenli olarak tüketmek soğuk algınlığı ve flusun sayısını veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Çalışmalar ayrıca, polifenollerin bağırsaktaki probiyotiklerin büyümesini desteklediğini ve ayrıca vücuttaki maya ve kandidaların yok edilmesine yardımcı olabileceğini de göstermiştir.

7. Sindirim Sağlığını Destekler

Keten tohumu en iyi araştırılmış faydalarından biri sindirim sağlığını geliştirme yeteneğidir. Ketendeki ALA, inflamasyonu azaltmaya ve GI yolunun astarını korumaya yardımcı olabilir. Keten tohumu Crohn hastalığı ve diğer sindirim rahatsızlıklarından muzdarip insanlar için yararlı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, “normal” sindirim sistemi olan insanlarda bile faydalı bağırsak florasını teşvik eder. Keten tohumu içinde bulunan lif, kolonunuzdaki atıkların sisteminizden temizlenmesine yardımcı olabilecek yiyecekler için gıda sağlar.

Keten, çözünür ve çözünmez lifte çok yüksektir, bu da normal bağırsak hareketlerini sürdürmek için çok yararlı olduğu anlamına gelir. Jel benzeri kaliteden dolayı dışkıyı toparlayıp GI kanalından atığı temizleyebildiğinden, keten tohumu kabızlık için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Sizi “düzenli” tutmaya yardımcı olmak için bütün / öğütülmüş keten tohumu yiyebilir ya da sekiz onsluk havuç suyu ile bir ila üç yemek kaşığı keten tohumu yağı alın. Ayrıca, dışkıyı nemlendirerek ve GI yolundaki kasları gevşeterek sindirim sağlığını destekleyen bir başka besin olan ketenden çok miktarda magnezyum elde etmekten de faydalanırsınız.

8. Kanser Önlemek Yardımcı Olabilir

Sağlıklı bir diyetin parçası olarak, keten tohumu meme, prostat, yumurtalık ve kolon kanseri dahil olmak üzere belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, keten, kanseri önleme ve tedavi etmeye yardımcı olan doğal bir yaklaşım olan Budwig diyet protokolüne dahil edilir. Budwig diyet protokolü, süzme peynir veya yoğurt, keten tohumu ve keten tohumu yağı ile yapılan bir reçete en az bir günlük porsiyon yemek gerektirir. Bu nedenle, Budwig diyet bazen keten yağı ve süzme peynir diyet veya sadece keten tohumu yağı diyet denir.

Klinik Kanser Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, keten tohumu tüketmenin, tümör büyümesini azaltarak meme kanseri riskini azaltabileceğini keşfetti.  Bazı çalışmalar, kadınların daha fazla miktarda diyet lifi, lignanlar, karotenoid antioksidanlar, stigmasterol, sebze ve kümes hayvanları tüketirken meme kanseri gelişme riskini azalttığını göstermektedir. Bu, bazı uzmanların hormonla ilişkili kanser risklerini azaltmak için çoğunlukla bitki bazlı diyetleri önermesine yol açmıştır.

Keten tohumu içinde bulunan lignalar, bağırsak bakterileri tarafından enterolakton ve enterodiol (estrojen türleri) haline dönüştürülebilir; bu, ketenlerin hormonların doğal olarak dengede kalmasına nasıl yardımcı olduğuna inanılır. Dengeli hormonlar (çok az veya çok fazla östrojen ve progesteron anlamına gelmez), kadınlarda meme kanseri ve diğer sorunların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Benzer nedenlerle, Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, keten tohumu içindeki liganların da endometriyal ve yumurtalık kanseri riskini azaltabileceği bulunmuştur.

9. Kilo Vermeniz Yardım Eder.

Çalışmalara göre keten tohumu ve kilo kaybı arasındaki bağlantı nedir? Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, keten tohumu ve cevizlerin obeziteyi artırabileceği ve kilo kaybını destekleyebileceği bulunmuştur.

Keten, sağlıklı yağlar ve liflerle dolu olduğundan, daha uzun süre memnun kalmanıza yardımcı olur. Bu, kilo kaybına yol açabilecek genel olarak daha az kalori tüketmek anlamına gelebilir demektir. ALA yağları aynı zamanda iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve kilo kaybetme yolunda duran hormonal dengeye yardımcı olabilir. İltihaplı bir vücut aşırı kiloya tutunma eğilimindedir, ayrıca sağlıksız bir diyet yapıyorsanız kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunları ile mücadele etmek yaygındır. Kilo kaybı planınızın bir parçası olarak her gün çorba, salata veya smoothie’ye birkaç çay kaşığı toprak keten tohumu ekleyin.

10. Menopoz ve Hormonal Dengesizlik Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Keten tohumu içinde bulunan ligandların menopozdaki kadınlar için birçok faydası olduğu gösterilmiştir. Aslında, keten tohumu bazı durumlarda hormon replasman tedavisine alternatif olarak veya liganların sahip olduğu östrojenik özelliklerden dolayı hormonları dengelemek için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılabilir.

Keten östrojen dengeleme yeteneği nedeniyle, keten tohumu da osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Normal uzunluktaki luteal fazı (yumurtlama ve adet kanaması arasındaki süre) cesaretlendirmek gibi döngü düzenliliğini korumaya yardımcı olarak kadınları menstruasyona yardımcı olabilir. Keten tohumu bu hormonal yararlarından yararlanmak için, kahvaltı smoothie, bir gün boyunca bir noktada keten tohumu yağı bir çorba kaşığı ile birlikte bir ila iki yemek kaşığı keten tohumu ekleyin.

Keten Tohumu Yararları: Keten Tohumu Besin Değerleri

Keten tohumu besinsel yararlarına baktığınızda, dikkatinizi çekecek birçok şey var. Aslında, keten tohumu beslenme profili onu gezegendeki en besleyici gıdalardan biri yapar.

USDA’nın Ulusal Besin Veri Tabanı’na göre, iki çorba kaşığı keten tohumu (yaklaşık bir porsiyon olarak kabul edilir) ile takviye aşağıdakileri içerir:

110 kalori
6 gram karbonhidrat
4 gram protein
8.5 gram yağ
6 gram fiber
0.6 miligram manganez (yüzde 26 DV)
0.4 miligram tiamin / vitamin B1 (yüzde 22)
80 miligram magnezyum (yüzde 20 DV)
132 miligram fosfor (yüzde 14 DV)
0.2 miligram bakır (yüzde 12 DV)
5 miligram selenyum (yüzde 8 DV)

Keten tohumlarında ayrıca iyi miktarda B6, folat, demir, potasyum ve çinko bulunur. Gördüğünüz gibi, keten tohumu yararlarının bu beslenme profilinden nereden geldiği konusunda bir sır değildir.

Keten Tohumu ve Chia Tohumlarının Faydaları

Hem keten tohumu hem de chia tohumlarında çok miktarda lif ve alfa-linolenik asit veya ALA olarak adlandırılan omega-3 yağ asitleri bulunur. Chia tohumu da birçok sağlığı teşvik edici etkiye sahip olmasına rağmen keten, chia tohumlarından daha iyi bir ALA kaynağıdır. Bir ons keten tohumu, aynı miktarda chia tohumu ile yaklaşık 4.900’e kıyasla yaklaşık 6.000 mili ALA içerir.

Chia tohumları, Meksika ve Güney Amerika’da binlerce yıl önce ortaya çıkan küçük, yuvarlak, beyaz veya siyah tohumlardır. Keten gibi, chia bol su emebilir, dolgunluk hissine katkıda bulunur, kabızlığı önler ve sindirim sağlığına yardımcı olur.

Keten tohumu, chia tohumlarından daha az lif içerir. Keten, bir ons içinde yaklaşık bir gramda yaklaşık sekiz gram fiberin yaklaşık olarak bir gramında yaklaşık 11 gramdır. Her ikisi de sıvıyla birleştirildiğinde sindirim sırasında bir jel oluşturur, bu da lifin şekerleri serbest bırakmasını ve tamamen parçalanmasını engeller. Bu kan şekeri kontrolü, bağırsak hareketleri ve kolesterol düşürücü yardımcı olur.

Chia tohumu yokken sadece keten tohumu yüksek düzeyde lignanlar içerir. Bununla birlikte, chia tohumlan, özellikle çok besinli olan diğer siyah antioksidanları içerir.

Chia tohumları keten tohumu yapmaktan daha fazla kalsiyum içerir ve bu da onlara vegan / bitki bazlı bir diyete iyi bir katkı sağlar. Ayrıca çinko, bakır, fosfor, manganez, magnezyum ve potasyum (keten tohumu benzeri) gibi başka vitamin ve mineraller de sağlarlar.

Her ikisi de iyi kaynaklar olmasına rağmen keten tohumu protein seviyeleri, chia tohumlarından biraz daha fazla olan etkileyici.

Chia tohumu herhangi bir biçimde tüketilebilirken, keten ideal olarak filizlenmeli ve öğütülmelidir. Keten zamanla sersemleşmeye daha yatkındır, böylece tazeliğini uzatmak için buzdolabında tutulmalıdırlar. Her ikisi de glutensiz veya vegan pişirme ve pişirme konusunda çok faydalıdır.

Keten tohumu Faydaları: Nerede Bul ve Keten Tohumu Nasıl Kullanılır.

Büyük marketlerde, sağlıklı gıda mağazalarında ve internette keten tohumu arayınız. Bu günlerde süpermarketler içinde yaygın olarak bulunurlar ve ayrıca pound tarafından satılan bazı sağlık gıda depolarının “dökme depo” bölümlerinde de bulunabilirler.

Keten tohumu ile filizlenmiş keten tohumu

Keten tohumu yararlarını deneyimlemenin en iyi yolu, filizlenmiş formunda keten tohumu tüketmektir. Onları ıslatıp sonra filizlendirmek fitik asidi ortadan kaldırır ve mineral emilimini büyük ölçüde artırabilir. Kanada Keten Konseyi, ılık suda en az 10 dakika ya da iki saat daha soğuk su için keten tohumu ıslatmanızı önerir. Bazıları ayrıca tohumları gece boyunca bekletir ve daha sonra jel-benzeri karışımı (tohumlar artı su) yemek tariflerine ekler.

Keten tohumlar en iyi tüketilen zemindir, çünkü bedenlerimiz tamamen yenirse tohumların içinde bulunan besin maddelerine erişemez. Bütün tohumlar çoğunlukla GI sistemimizi sindirilmemiş halde geçirecektir, bu nedenle bunları öğütmek ya da keten tohumu en çok yararı elde etmek için öğütülmüş keten tohumu küspesi kullanmak en iyisidir.

Bütün keten tohumu öğütücülerinde, öğütmeden hemen önce yapılan bir kahve öğütücüsünde öğütebilirsiniz, böylece havaya çok fazla zaman harcamazlar.

Ayrıca keten tohumu yemeği (ya da keten tohumu yemek) olarak önceden keten tohumu satın alabilirsiniz.

Chia tohumu ve kenevir tohumu da dahil olmak üzere diğer lif kaynakları gibi, bunları bol su veya başka sıvılarla aldığınızdan emin olun.

Bu süper tohumları, ev yapımı keklere, ekmeklere ve kurabiyelere eklemek de dahil olmak üzere diyetinize eklemek için birçok harika yol var. Bir gün ne kadar keten tohumu yemelisin? Uygun diyet keten tohumu takviyesi için günde iki ila üç yemek kaşığı hedef alın. Hedeflerinize ve keten tohumu tüketmeye nasıl tepki verdiğinize bağlı olarak az çok kullanmak isteyebilirsiniz, bu nedenle doğru miktarı nasıl bulduğunuzu izlemek en iyisidir.

Keten tohumu depolamaktan ne haber? Birçok kaynak, keten tohumlarınızı buzdolabında veya dondurucuda opak bir kapta saklamanızı tavsiye etse de, Kanada Keten Konseyi farklıdır: “Kanada Keten Konseyi tarafından yapılan araştırmalar, kaba zemin keten tohumu miktarının depolanabileceğini göstermektedir. oda sıcaklığında 10 aya kadar, bozulmadan veya omega-3 yağ asidi kaybı olmadan, ALA.

 

Keten Tohumu sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir