Anasayfa / Kemoterapi Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Kemoterapi Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

[adrotate banner=”2″] Kanser tedavisinin en yaygın ve en belirgin yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Birçok şahıs, hanım ve adam kanser tedavisi esnasında saçlarını kaybederler. Lösemi emareleri saç dökülmesi çoğunlukla yaşanılan bir durumdur. Lösemi emareleri yanı sıra kanser emareleri içinde da saç dökülmesi görülmektedir. Burada yanlış malum bir durum vardır. İnsan lösemi yada kanser olduğundan saçları dökülmez. Lösemi ve kanser tedavisi için kemoterapi almış olduğu için saçları dökülür. Aslına bakarsak saç dökülmesi lösemi ve kanser emaresi değil uygulanan tedavi emaresidir. Kemoterapi saç dökülmesi ve kemoterapi saç dökülmesi ne süre adım atar? sorularına makalemizde cevap bulacağız. Kemoterapi ilaçları, kemoterapi ne kadar sürer? Kemoterapinin zararlarını da detaylı olarak inceledik.

Kemoterapi Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Kemoterapi ve Saç Dökülmesi

Kemoterapi lösemi ve lenfoma benzer biçimde kemik iliği kanserleri için en yaygın tedavi şeklidir. Bununla beraber, bu kuvvetli kanser öldürücü ilaçlar, kanser hücreleri ile vücudunuzun sıhhatli hücreleri arasındaki ayrımı ne yazık ki yapamazlar.

[adrotate banner=”2″]

Kemoterapi ile vücuda alınan ilaç vücutta ki sıhhatli hücrelere de saldırıyorlar. Sıhhat hücreler içinde bulunan saç köklerinde ki hücreleri etkileyerek ölmelerine niçin oluyor. Netice? Lösemi ve kanser tedavisinde kemoterapi uygulanan tüm hastalarda saçlarında dökülme görülür. Ve kellik durumu yaşanır.

Radyoterapi ve Saç Dökülmesi

Kemoterapide olduğu benzer biçimde, saç kökü benzer biçimde süratli devir hızına haiz hücreler, ışınım tedavisinin toksik etkilerine karşı daha hassastır. Netice olarak, saç dökülmesi, belli lenfoma tipleri benzer biçimde başlarına radyoterapi uygulanan insanlarda da sık görülür.

Eğer tüm beyin radyoterapi ile tedavi edilirse, toplam saç dökülmesi meydana gelecektir. Bununla beraber, yalnız beynin hedeflenen bir alanı tedavi altına alınıyorsa, saç dökülmesi yalnız tedavi alanına alanda ortaya çıkar.

Niçin saç dökülmesi süratli görülür?

Kemoterapi, etken gelişme yada anagen faz tüylerinin fazında olan tüyleri etkisinde bırakır. Saç derisinde bulunan kıl köklerinin ortalama% 85’i herhangi bir zamanda anajen fazındadır.

Bu yüzden, bu saç dökülmesinin en ihtimaller içinde nedendir..

Kaş ve kirpik, koltuk altları, kasık alanı, kol ve bacaklarda ve Sakal benzer biçimde vücudun saç haricinde kalan tüylü kısımlar çoğu zaman ilk başta etkilenmez. Zaman içinde tekrarlanan kemoterapi dozlarından sonrasında, bu tüyler bir gelişme evresine girdiklerinde etkilenebilir.

Saç follikülü kemoterapiyle hasar gördüğünde kırılgan olur ve saç dökülebilir ve hiçbir dış tesir olmadan da düşebilir.

[adrotate banner=”2″]

Kemoterapi Saç Dökülmesi Ne Vakit Adım atar?

Kanser tedavileri ile ilgili saç dökülmesi, naturel saç dökülmesinden daha süratli gerçekleşir. İlk kemoterapi tedavinizden 1-3 hafta sonrasında yada radyoterapi rejimine 2-3 hafta sonrasında saç dökülmeye başlayabilir.

Saçlarınız yavaş yavaş incelebilir, sadece bir çok durumda kümeler halinde dökülecektir. Sabah uyandığınızda ya da duşta yastığınız üstünde muhtemelen açıkça görülecektir. Saç dökülmesinin tamamlanması yalnızca birkaç gün sürebilir, sadece birkaç hafta da sürdüğü gözlemenmiştir.

Bir çok şahıs saç dökülmesi esnasında herhangi bir emare yaşamaz, saç dökülmesinin tahrişi haricinde. Bir fazlaca kişide saç dökülmesi ortaya çıkmadan birkaç gün ilkin bir kafa derisi rahatsızlığı ya da duyarlılık hissi yaşamıştır.

Kemoterapi İle Dökülen Saç Geri Çıkar Mı?

Kemoterapiden meydana gelen saç dökülmesi geçicidir. Kemoterapi tamamlandıktan sonrasında ortalama 4-6 hafta içinde tekrardan saç gelişimi adım atar sadece tedaviden 1 yada 2 yıl sonrasına kadar saç kendini yenileyebilir.

Radyoterapiden meydana gelen saç dökülmesi kalıcı yada geçici olabilir. Başlarına daha düşük ışınım dozu alan insanoğlu tedavilerinin tamamlanmasından 3-6 ay sonrasında tekrardan saçlarında gelişme görmeye başlayabilirler. Tedaviniz yüksek dozda ışınım gerektiriyorsa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Saçlarınız,  kanser tedavisinden sonrasında, daha ilkin haiz olduğunuzdan değişik bir renk, doku (ince yada kaba) yada tipli (düz yada kıvırcık) olabilir. Kimi zaman bu değişimler kalıcıdır. Bu durum asla yaşanmayadabilir.

Saç Dökülmesine Tesir Eden Tedavi Faktörleri

Kemoterapiyle ilgili saç dökülmesinin ne süre ve ne anlama geldiği çeşitli faktörlere bağlı. Aldığınız ilaçlar, bu ilaçların kombinasyonları, ne kadar aldığınız ve zamanlamanın tesiri olacaktır.

Aslına bakarsak, bazı kemoterapi saç dökülmesine asla niçin olmaz. Çoğu zaman saç dökülmesine yol açan lösemi ve lenfoma tedavisinde çoğunlukla kullanılan ilaçlar şunları ihtiva eder:

  • siklofosfamid
  • Doksorubisin
  • danorubisin
  • Etoposid
  • idarubicin
  • İfosfamid
  • Vinkristin

Birkaç saat içinde yada daha uzun sürelerdeki yüksek dozda ilaçların kesintili infüzyonu saç dökülmesine niçin olurken, düşük doz, devamlı infüzyonlar daha azca ihtimaller içindedir.

Doktorunuza yada sıhhat kuruluşunuza, tedavi rejiminizin özelliklerini ve saç dökülmesini iyi mi etkileyeceğini evvelinde tahmin ettiklerini problem.

Özetle

Kanserli hücreleri  öldürme terapileri hızla bölünen tüm hücreleri hedeflediğinden, saç kökü, kemoterapi ve radyoterapi ile hasara uğrayabilir. Bu, saç dökülmesine kalıcı yada geçici saç kayığlarına kayıplara niçin olabilir.

Birçok durumda, bir kanser tedavisinin niçin olacağı saç dökülmesinin tam kapsamını, zamanlamasını yada süresini bilmemektedir. Sadece bazı faktörler saç dökülmesini daha öngörülebilir kılabilir. Tedavi ile ilişkili saç dökülmesinden neyin bekleneceğini bilmek, daha hazırlıklı olmanızı, endişenizi azaltmanızı ve kontrolü ele geçirmenize destek olabilir.

 

Kemoterapi Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir