Anasayfa / Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara liste herhangi bir banka ile yaşayacağınız belirli problemlerden ötürü sicilinize işleyen ve uzun süreli olarak kredi alamama, kart çıkaramama gibi problemler ile karşılaşmanıza sebep olan bir listedir. Bu listeye girmek için kredi kartı aidatlarını geciktirmeniz veya hiç ödeme yapmamanız, kredi borcunuzu geciktirmeniz ya da hiç ödeme yapmamanız yeterli olacaktır.

Kara Liste Bankadan Bankaya Değişir mi?

Hayır, kara listeye bankanız ile olan herhangi bir anlaşmazlığınız yüzünden girmeniz durumunda bu durum sicilinize işler ve bu kayıtlar Türkiye Merkez Bankası tarafından saklanır gerekli durumlarda, her banka ile paylaşılabilir. Demek oluyor ki a bankasından kara listeye girmeniz durumunda, a bankasından kredi alamadığınız gibi b bankasından da kredi alamayacaksınız.

Kara Listede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listede bulunmanız durumunda, kredi alamayacağınızı biliyorsunuz. Bu yüzden kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin en kısa ve ücretsiz yolu kredi başvurusu yapmaktır. Eğer başvurunuz kontrol dahi edilmeden kısa sürede reddediliyor ise muhtemelen kara listede adınız bulunuyordur. Fakat kesin sonucu öğrenmenin bir başka yolu herhangi bir banka şubesine giderek görevli personelden durumunuzu kontrol etmesini istemek olacaktır. Çünkü banka görevlileri sicilinize erişebilir ve kara listede olup, olmadığınızı kontrol edebilir.

Findex ?

Findex kredi kartı kullanan kullanıcılar için tasarlanmıştır ve tamamen güvenilir bir uygulamadır. Kara listede olup olmadığınızı sorgulamanıza ve kredi puanınızı öğrenmenize olanak tanır. Findex’in sitesine giderek gerekli bilgileri girdikten sonra bankalar ile olan 5 yıllık geçmişinizin tamamını öğrenebilir ve kara listede adınız geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz. Fakat bu bilgilere erişmek için 8 TL gibi bir ücret ödemek zorundasınız.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?
Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Eğer kara listeye düştüyseniz, listeden bir süre sonra çıkabilirsiniz fakat çıkmanız pek kolay olmayacaktır. Listeye girme nedeninizi öğrenip, düzeltmeli ve bankanıza olan ödemelerinizi aksatmadan yapmalısınız. Çoğu durumda geciktirilen ödemeler hatta icra takibine düşen ödemeler sizin kara listeye düşmenize sebep olur. Mümkün mertebe ödemelerinizi zamanında yapmalı ve geciktirmemelisiniz. Düzenli şekilde yapacağınız ödemeler sonucunda bir süre sonra listeden çıkarılırsınız.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir