Anasayfa / Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?, Günümüzde bankaların sunduğu ve en çok kullanılan hizmetlerden biri kredi hizmetidir. Kredi, belirli bir miktar nakit ya da nakit olmayan parayı, belli bir süre sonra saptanan faiz tutarıyla birlikte ödemek üzere sunulan hizmettir. Özellikle toplu para ihtiyaçlarında, parayı düzenlenmiş ödeme planıyla taksitler halinde ödemek çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu sebeple krediler gerek kişiler tarafından gerekse şirketler tarafından çok sık tercih edilmektedir. Ancak krediler çeşitli sebeplerle kapatılmaktadır. Kapatılan kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabı da aşağıda verilecektir.

Kredi Nasıl Alınır?

Bir bankanın kişilere ya da şirketlere kredi verebilmesi için, paranın bir şekilde geri ödeneceğine karşı güven duyması gerekir. Bu sebeple kredi başvurusu yapıldığında kişilerin mal varlığı ve gelirlerini beyan etmeleri beklenir. Verilecek olan kredinin miktarı da buna göre belirlenmektedir. Ayrıca kredi alabilmek için gelir beyanının yanında önemli bir faktör kredi notudur. Kredi notu, bankalar tarafından görüntülenir ve kişinin geçmiş finansal faaliyetlerinin bir dökümünü sunar. Bir kişinin önceden aldığı krediler, bu kredilerin düzenli olarak ödenip ödenmemesi, kredi alma sıklığı gibi çeşitli faktörler kredi notunu etkilemektedir.

Kredi Neden Kapatılır ve Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Şimdi kredilerin neden kapatıldığından ve kapatılan kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabından bahsedelim. Kredilerin çeşitli kapatılma nedenleri olabilir. Kredi kartı borçlarının ödenmemesi doğrudan kredi kartının kapatılmasına neden olmaz. Yukarıda belirtildiği gibi bankaların bir kişiye kredi vermesi için en önemli faktör kredi notudur. Kredi notu ise kişinin kullandığı kredi kartı ya da kartlarının hareket dökümüne göre sürekli değişebilmektedir. Dolayısıyla kredi ödemelerindeki aksaklıklar ve gecikmeler kredi notunu düşürmektedir. Ödenmemiş borçlar da ancak kredi notunu kredi kartının iptal edilmesi durumuna kadar düşürürse, kredi kartı banka tarafından iptal edilir. Ayrıca krediler isteğe bağlı olarak da iptal edilebilmektedir. Kredi kartının çalınması ya da kaybolması durumlarında veya artık kredi kullanmak istenilmediği durumlarda kişiler bankalara başvurarak kredi kartlarını iptal ettirebilmektedir. Kapatılan kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabına gelmeden önce şunun belirtilmesinde fayda var: İptal edilmiş bir kredi kartı, hangi sebeple iptal edilmiş olursa olsun, güvenlik için imha edilmelidir. Bunun için kartı kişinin kendisi kırarak vs. imha edebileceği gibi, bankalar tarafından imha edilmesi için bankamatiğe yerleştirebilir. Bankamatiğe, kapatılmış bir kart yerleştirdiğinde kart geri verilmez.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?
Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

İsteğe bağlı olarak kapatılan kredi kartı nasıl açılır dediğimizde, bu çok zor değildir. Daha önceden ödemelerde herhangi bir gecikme vs. olmamış ise bankalara çeşitli yollardan başvurarak yeniden kredi alınabilir. Borç sebebiyle kapatılmış olan kredi kartlarının yeniden açılması ise biraz daha zor olabilmektedir. Bu sebeple kapatılan bir kredinin, yeniden açılması isteniyorsa, öncelikle geçmiş borcun tamamının kapatılmış olması şarttır. Borcun kapatılmasının ardından yeniden kredi başvurusu için bankaya başvurulabilir. Ancak daha öncesinde çeşitli borç aksamaları yapılmış olduğundan dolayı kredi notunda eksiler vardır ve bu da bankaların kişiye güvenmesini zorlaştırır. Bu gibi durumlarda kişiye hiç kredi verilmediği söylenemez ancak örneğin, limit olarak eğer gelir beyanında bir artış söz konusu değilse, yüksek limitli bir kredi verilmeyecektir. Kredi notu düşük olduğu halde yüksek limitli, bir kredi almak isteyen kişi, gelir beyanı olarak üzerinde daha fazla özel mülk ya da maaşında artış vs. gösterirse; ayrıca kefil olarak da bankaların daha güvenilir bulduğu kimi kişilerden birini gösterirse, şansı artacaktır. Bankalar genellikle, kamu kurumlarında memur olarak çalışanları, banka çalışanlarını, ticaret odasına kayıtlı esnafları, bağkur kaydı olanları daha güvenilir bulmaktadır.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir