Anasayfa / İşsizlik Maaşı Hesaplama ve Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Hesaplama ve Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Hesaplama ve Şartları Nelerdir?, İşsizlik maaşı şartlarını sağlayan sigortalı kişiler , işsiz kaldıkları zaman belli bir dönem devletten işsizlik maaşı alıyorlar. Peki işsizlik maaşı nedir ? ve şartları nelerdir ? İşsizlik maaşı kaç ay alınır ? İşte bu sorularınızın yanıtlarını işsizlik maaşı hesaplama 2018 başlıklı yazımızda bulabileceksiniz. Geçtiğimiz günlerden işsiz kalan vatandaşlarımıza İŞKUR tarafından verilen bu müjde daha önce sigortalı çalışan ve şuan işsiz olan vatandaşlarımızı sevindirdi. İşsizlik maaşı ne kadar ? İşsizlik maaşı almak için nasıl başvuru yapılır ? Bu sorularınızın cevaplarını öğrenmek için yazımızın devamını dikkatlice okuyunuz.

İşsizlik Maaşı Nedir ? Kimler Alabilir ?

Geçtiğimiz günlerde 4447 sayılı  işsizlik sigortası kanunu ile  sigortalı olarak çalışan ve son 4 aydır işlerini kaybetmiş vatandaşlarımız işsizlik maaşı alabilecekler. İşsizlik maaşı fiyatları asgari ücretle doğru orantıda ilerlemektedir. 2018başlarında asgari ücretin %14 artmasıyla birlikte işsizlik maaşında da bir artış söz konusu olmuştur.   Bununla birlikte en düşük işsizlik maaşı 805  lira olarak yeniden düzenlenmiştir. İşsizlik maaşı başvurusu için işten çıkan veya çıkarılan vatandaşın hemen başvuru yapmaması 30 günü doldurduktan sonra internet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapması gerekmektedir veya İŞKUR kurumlarından yada SGK müdürlüklerinden işsizlik maaşı başvurusu yapmaları gerekiyor. İşsizlik maaşı bir kişinin aylık geçim şartlarına göre belirlenerek ödenir. İşsizlik maaşı almanın şartlarıaşağıda ki gibidir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama ve Şartları Nelerdir?
İşsizlik Maaşı Hesaplama ve Şartları Nelerdir?
  • 3 yıl içinde 600 gün sigorta primini doldurmuş olmak
  • Kendi isteği dışında işten çıkarılmak
  • İşten çıkarıldığı günden 3 ay öncesine kadar ki sigorta primlerinin aralıksız olarak yatırılmış olması

Yukarıda ki vermiş olduğumu 3 şartı yerine getiren bütün işsizlerimiz işsizlik maaşı başvurusu yapabilir ve işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması

İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca işsizlik maaşınız da sigorta primleriniz dikkate alınmaktadır. Hesaplaması ise şu şekilde yapılmaktadır. İşsizlik maaşı almadan önceki çalıştığınız yerden almış olduğunuz son 4 ay ki maaşınızın günlük net kazancınızın %40 alınarak işsizlik maaşı hesaplaması yapılmaktadır. Örnek vererek açıklayacak olursak şu şekildedir. Daha önce çalışmış olduğunuz yerde 4 ay içerisinde ortalama olarak kazancınız günlük 100 ise %40’ı alınarak yani 40 TL çarpı 30 gün ( yani 1 ay ) yaparak alacağınız işsizlik maaşı hesaplanır buda aylık 1200 TL gibi bir para yapıyor. Burada yapmış olduğumuz hesaplama sadece örnek bir hesaplamadan işsizlik maaşı genel olarak asgari ücretmaaşı üzerinden veya sigorta primi üzerinden hesaplanır.

İşsizlik Maaşını Ne Kadar Süre Alabilirim ? Genel olarak karşılaşmış olduğumuz sorulardan bir tanesidir. İşsizlik maaşı son 3 yıl içinde ki sigorta primleriniz üzerinden verilir yani 3 yıl içinde 600 gün priminiz varsa 6 ay işsizlik maaşı alabilirsiniz. 900 gün varsa 8 ay alabilirsiniz 1000 gün varsa 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama ve Şartları Nelerdir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir