Anasayfa / İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

[adrotate banner=”2″]
İshale Ne İyi Gelir
İshale Ne İyi Gelir

Hepimiz hayatımızın bir noktasında ishal nöbetleri yaşadık. Sık görülen diyare semptomları arasında sık, sulu dışkı, karın krampı ve şişkinlik sayılabilir.

İshal genellikle vücudunuzun gastrointestinal sisteminizdeki rahatsızlıklarla baş etme yoludur. Akut diyare 2 haftadan az sürer ve birçok kaynaktan gelebilir, örneğin:

virüs enfeksiyonu
bakteriyel bir enfeksiyon
Gıda zehirlenmesi
son antibiyotik kullanımı
bulaşıcı bir madde ile kontamine su
Enfeksiyöz ishal küçük çocuklarda sık görülür ve çoğu zaman bir virüs tarafından meydana gelir. Kontamine suyla az gelişmiş bölgelere seyahat ederseniz, yolcunun ishali oluşabilir. Yanlış depolanmış veya pişirilmiş gıdalardan elde edilen bakteriler, gıda zehirlenmesinin tipik nedenleridir.

Akut ishali yönetmek için en etkili yollardan bazıları için okumaya devam edin.

[adrotate banner=”2″]

1. Hidrasyon

İshaliniz olduğunda hidrasyon çok önemlidir. Küçük çocuklarda ve yaşlı erişkinlerde diyareden dehidrasyon ölümcül olabilir. İshal yaşayan bebeklere emzirmeye veya formülü beslemeye devam edin. Pedialyte gibi reçetesiz oral pediatrik hidrasyon solüsyonları ishalli çocuklar için önerilen tercih edilen sıvılardır. Az miktarda hidrasyon çözeltisi sık sık verilmelidir. Bu formüller ayrıca popsicle preparatlarında da bulunur.

Çalışmalar, hafif ishal semptomları olan yetişkinlerde, sporcu içeceklerin ve reçetesiz rehidrasyon çözeltilerinin eşit derecede etkili olduğunu göstermiştir.

Alkol, süt, soda ve diğer karbonatlı veya kafeinli içecekler, semptomlarınızı daha da kötüleştirebildiklerinden, hidrasyon için kullanılmamalıdır.

2. Probiyotikler

Probiyotikler, sağlıklı bir bağırsak ortamı oluşturmak için bağırsaklarınızda çalışan “iyi” bakterilerin kaynaklarıdır. Bunlar belli gıdalarda bulunan mikroorganizmaları barındırırlar.

yaşlı yumuşak peynirler
pancar turşusu
süzme peynir
bitter çikolata
yeşil zeytin
kefir
lâhana turşusu
natto
salatalık turşusu
ekşi ekmek
yoğurt
Probiyotikler de toz veya hap şeklinde gelir.

Sindirim sisteminizde yaşayan iyi bakteriler, gastrointestinal sisteminizin normal çalışması için gereklidir. Bağırsaklarınızı enfeksiyona karşı korumada önemli bir rol oynarlar. Sisteminiz antibiyotiklerle değiştirildiğinde veya sağlıksız bakteri veya virüslerle boğulduğunda ishal alabilirsiniz. Probiyotikler, bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini yeniden sağlayarak ishali yardımcı olabilir.

Akut diyare vakalarında uygun tıbbi bakım almak önemlidir. İshali tedavi etmek için probiyotik takviyeleri almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

[adrotate banner=”2″]

3. Over-the-counter ilaçlar

Doktorunuzun gözetiminde, belirtileriniz şiddetli değilse, reçetesiz satılan birkaç ilaç akut diyare ile yardımcı olabilir. Ortak reçeteli ilaçlar şunları içerir:

bizmut subsalisilat (Pepto-Bismol ve Kaopectate)
loperamid (Imodyum)

Bu ilaçlar ishal semptomlarını hafifletirken, altta yatan nedeni tedavi etmezler.

Kronik ishal varsa, bu ilaçları doktorunuzun rızası olmadan kullanmamalısınız. Kronik ishal 14 günden fazla süren ishaldir. Genellikle farklı sebeplere sahiptir.

Çocuğunuzun ishal varsa özellikle dikkatli olmalısınız. İshalden kaynaklanan dehidrasyon tehlikeli olabilir ve küçük çocuklarda hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir. Şiddetli dehidrasyon hayatı tehdit edici olabilir. Reçetesiz ilaçlar çocuklarda tedavi için önerilmez, bu nedenle doktorunuzla konuşmak önemlidir. İshalden 3 aylıktan küçük bebekler hemen doktora götürülmelidir.

Kanlı ishal, ateş, yedi günden fazla semptomlar, şiddetli karın ağrısı veya daha kötüleşen ishal varsa, tıbbi yardım almalısınız.

4. Yemek yemek

İshaliniz varsa yemeğe karşı mantıklı gelebilir, ancak belirli yiyecekler yemek ishal belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir ve sağlığınızın yememesinden kötüleşmesini engelleyebilir. Dışkıyı sağlamlaştırmaya yardımcı olacak düşük lifli “BRAT” yiyeceklere yapışır. Bunlar şunları içerir:

muz
pirinç (beyaz)
elma püresi
kızarmış ekmek

İshal görülürken genellikle iyi tolere edilen diğer yiyecekler şunlardır:

yulaf ezmesi
haşlanmış veya fırında patates (soyulmuş kabukları ile)
çıkarılan tavuk fırında tavuk
tavuk çorbası (ayrıca rehidrasyonda yardımcı olur)

5. önlemek için gıdalar

Kızartılmış ve yağlı yiyecekler genellikle ishal olan kişilerde iyi tolere edilmez. Ayrıca, kepek gibi yüksek lifli gıdaları ve meyve ve sebzeyi şişirmeyi arttırabilecekleri de sınırlandırmalısınız. Kaçınılması gereken yiyecekler şunlardır:

alkol
suni tatlandırıcılar (sakızda bulunanlar, diyet alkolsüz içecekler ve şeker yerine kullanılanlar)
Fasulyeler
çilek
Brokoli
lahana
Karnıbahar
nohut
Kahve
Mısır
dondurma
yeşil yapraklı sebzeler
Süt
bezelye
biberler
kuru erik
Çay

 

İshale Ne İyi Gelir sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir