Anasayfa / İptekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İptekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İptekli İhtiyaç Kredisi Nedir?, İhtiyaç kredisi birçok kişinin belli dönemlerde ihtiyaç duyduğu ve başvurduğu bir kredi türüdür. Finansal anlamda yetersiz olunan durumlarda ihtiyaç kredisi sıkça kullanılmaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisi ise gelirin yetersiz kaldığı durumlarda tercih edilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bireysel ihtiyaç kredisi kullanımında eğer aldığınız toplam gelir kredi ödemeniz için yetersizse sizden bir taşınmaz ipotek etmeniz istenebilir. Bu şekilde ipotekli ihtiyaç kredisiyle daha fazla miktarda kredi alabilmeniz mümkün hale gelir.

İpotekli ihtiyaç kredisi her bireysel kredi başvurusunda bulunan kişi için uygun değildir. Bu krediye başvuru yapabilmek için üzerinizde bir taşınmaz veya araç bulunması gerekmektedir. Üzerinize mal olmadan başkasının üzerindeki ev veya dükkân ile krediye başvurmanız mümkün değil. Bu nedenle ilk etapta üzerinize bir taşınmaz olması gereklidir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

İpotekli ihtiyaç kredisi, daha yüksek miktarda kredi kullanmak isteyen kişiler için sunulan bir hizmettir. Üzerinize bir taşınmaz varsa bunu kanıtlar nitelikte belgelerle bankaya başvurarak ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Daha sonra banka tarafından bir değerlendirme ve ekspertiz raporu süreci başlatılmaktadır. Normalde bazı bankalar bireysel krediler için ekstra masraf almazken bazıları ise krediye dahil ederek ek masraf çıkarmaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanırken kredi ödemelerinin dışında ekspertiz ücreti de ödemeniz gerekir. Bu ekspertiz taşınmazınızın gerçek değerinin belirlenmesi için oldukça önemlidir.

İptekli İhtiyaç Kredisi Nedir?
İptekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Taşınmazın değerinin yarısı veya yüzde 60-70’i oranında ihtiyaç kredisi verilebilmektedir. Bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Kredi notunuz, daha önce kredi kartı kullanımınız, borcunuzu zamanında ödemeniz ve kredilerinizin vadesini aksatmamanız bunda önemli bir rol oynamaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Neden Kullanılıyor?

Normalde bir çalışan bankalara kredi için başvurduğunda genel olarak aylık toplam net gelirinin yarısı kadarını kredi ödemesi için ayırabileceği düşünülür. Yani net 3000 TL geliri olan bir kişi aylık 1200-1500 TL kredi ödemesinde bulunabilir. Bunun dışında kişinin 3000 TL maaş alıp aylık 2500 TL kredi ödemesi yapacağını beyan etmesi bankalar tarafından pek sağlıklı bulunmaz. Bu nedenle kişilere ödeyebileceği miktarda ve ödeyebileceği vadelerle kredi verilmek istenmektedir.

Eğer aylık net geliriniz kullanacağınız kredi için yeterliyse bireysel ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkün olabilir. Ancak geliriniz azsa ve siz yüksek miktarda kredi kullanmak istiyorsanız ipotekli ihtiyaç kredisi ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Eşinizin veya bir akrabanızın üzerine olan taşınmazla bu krediden faydalanmanız mümkün değil. Bu nedenle üzerinize bir taşınmaz yoksa ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapamazsınız. Başvuru yapsanız bile banka tarafından olumlu bir sonuç alamazsınız. 48 ay vadeye kadar bu hizmetten faydalanmanız ve taşınmazınızın değerinin yüzde 70’ine kadar ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkündür. Bunun için müşterisi olduğunuz bankanın en yakın şubesine giderek bilgi alabilir ve ne kadar kredi çekebileceğinizi daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Size ait olan taşınmazınızın tapusu ve buna benzer belgeler ile başvurmanız zaman kaybı yaşamanızın önüne geçecek bir durumdur.

İptekli İhtiyaç Kredisi Nedir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir