Anasayfa / Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları

[adrotate banner=”2″]
Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları
Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları

Hindistan cevizi yağı, “süper gıda” olarak sınıflandırılabilecek birkaç gıdadan biridir.

Yağ asitlerinin benzersiz bileşimi sağlığınız üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir.

Bu yağ kaybı, daha iyi beyin fonksiyonu ve diğer çeşitli etkileyici yararları içerir.

İşte hindistancevizi yağının ilk 10 kanıta dayalı sağlık faydaları.


1. Hindistan Cevizi Yağı, Güçlü Tıbbi Özellikleri Olan Yağ Asitlerini İçerir.

Hindistan cevizi yağı, diyetinizde diğer birçok yağdan farklı etkilere sahip sağlıklı doymuş yağlarda yüksektir.

Bu yağlar yağ yakımını artırabilir ve vücudunuza ve beyninize hızlı enerji sağlar. Aynı zamanda kandaki iyi HDL kolesterolünü de artırırlar, bu da kalp hastalığı riskini azaltmasıyla bağlantılıdır.

Diyette çoğu yağ uzun zincirli trigliseritler olarak adlandırılır, fakat hindistancevizi yağındaki yağlar orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak bilinir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer birçok yağdan daha kısa olmasıdır.

[adrotate banner=”2″]

Bu tip yağları yediğinizde, doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler.

Ketonlar beyin için güçlü faydalara sahip olabilir ve epilepsi, Alzheimer ve diğer durumlar için tedavi olarak çalışılmaktadır.

Özet: Hindistan cevizi yağı, çoğu diğer yağlardan farklı olarak metabolize edilen orta zincirli trigliseritler olarak adlandırılan yağlarda yüksektir. Bu özel yağlar, hindistancevizi yağının birçok sağlığından sorumludur.


2. Hindistan Cevizi Yağı Çok Yiyen Popülasyonlar Sağlıklı.

Hindistan cevizi, başta bilinçli insanlar tarafından tüketilen, Batı dünyasında egzotik bir besindir.

Bununla birlikte, dünyanın bazı bölgelerinde, hindistancevizi (hindistancevizi yağıyla doldurulmuş), insanların birçok nesil için uğraştıkları diyet temelidir.

Böyle bir nüfusun en güzel örneği Güney Pasifik’te yaşayan Tokelauans’tır.

Eskiden kalorilerinin% 60’ından daha fazla hindistancevizi yiyiyorlardı. Çalışıldığında, çok düşük kalp hastalığı oranlarına sahip, mükemmel sağlıkta oldukları bulunmuştur.

Çok sayıda hindistancevizi yiyen ve mükemmel sağlıkta kalan bir popülasyonun diğer bir örneği de Kitavans’tır.

Özet: Dünya çapında birçok popülasyon, büyük miktarlarda hindistancevizi yiyen çok sayıda nesil için büyümüştür.

[adrotate banner=”2″]


3. Hindistan Cevizi Yağı Yağ Yakma Artırır.

Obezite, dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biridir.

Bazı insanlar obezitenin sadece bir kalori meselesi olduğunu düşünürken, diğerleri (ben dahil) bu kalorilerin kaynaklarının da önemli olduğuna inanırlar.

Farklı yiyeceklerin bedenlerimizi ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği bir gerçektir. Bu bağlamda, bir kalori kalori değildir.

Hindistancevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler (MCT’ler), yaktığınız kalori miktarını, daha uzun zincir yağlarından elde edilen kalori miktarına kıyasla arttırabilir.

Bir çalışma günde 15-30 gram MCT’nin 24 saat enerji harcamasını% 5 artırdığını ve günde yaklaşık 120 kalori aldığını bulmuştur.

Özet: Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritlerin, 24 saat boyunca yakılan kaloriyi% 5 kadar artırdığı gösterilmiştir.


4. Hindistan Cevizi Yağı Zararlı Mikroorganizmaları Öldürebilir.

12-karbon laurik asit hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık% 50’sini oluşturur.

Lorik asit sindirildiğinde, aynı zamanda monolaurin adı verilen bir madde oluşturur.

Hem laurik asit hem de monolaurin bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi zararlı patojenleri öldürebilir.

Örneğin, bu maddelerin Staphylococcus aureus bakterisini (çok tehlikeli bir patojen) ve insanlarda maya enfeksiyonlarının yaygın bir kaynağı olan maya Candida albicans’ı öldürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Özet: Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, bakteri, virüs ve mantarlar dahil olmak üzere zararlı patojenleri öldürebilir. Bu potansiyel enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.


5. Hindistan Cevizi Yağı, Daha Az Yemeye Yardımcı Olmak Üzere Sizin Açlığınızı Azaltabilir.

Hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği de açlığınızı azaltabilmeleridir.

Bu, yağların metabolize olma şekliyle ilgili olabilir, çünkü ketonlar iştah azaltan bir etkiye sahiptir.

Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkeğe değişen miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliserit verildi.

En MCT’leri yiyen erkekler günde ortalama 256 daha az kalori tüketiyorlar.

14 sağlıklı erkekte yapılan bir başka çalışmada, kahvaltıda en çok MCT’yi yiyenlerin öğle yemeğinde daha az kalori aldıklarını keşfettiler.

Bu çalışmalar küçük ve sadece kısa süreler için yapıldı. Bu etki uzun vadede devam ederse, birkaç yıl boyunca vücut ağırlığının azalmasına yardımcı olabilir.

Özet: Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri iştahı önemli ölçüde azaltabilir, bu da uzun vadede vücut ağırlığının azalmasına neden olabilir.


6. Hindistancevasında Yağ Asitleri Nöbetleri Azaltabilir.

Çeşitli bozuklukları tedavi etmek için ketojenik (çok düşük karbonhidrat, çok yüksek yağ) diyeti şu anda incelenmektedir.

Bu diyetin en iyi bilinen terapötik uygulaması, çocuklarda ilaca dirençli epilepsiyi tedavi etmektir.

Bu diyet, çok az karbonhidrat ve çok miktarda yağ tüketmeyi gerektirir ve bu da kanda çok fazla miktarda keton konsantrasyonuna neden olur.

Bazı nedenlerden dolayı diyet, epileptik çocuklarda nöbet oranını dramatik bir şekilde azaltmaktadır, hatta birçok farklı ilaç türü ile başarı elde etmemiş olanlar bile.

Hindistancevizi yağındaki yağ asitleri karaciğere gönderildiği ve ketonlara dönüştüğü için, epileptik hastalarda sıklıkla ketozisi tetiklemek için kullanılırken, diyette biraz daha karbonhidrat sağlanabilir.

Özet: Hindistan cevizi yağındaki MCT’ler, keton cisimciklerinin kan konsantrasyonunu artırabilir, bu da epileptik çocuklarda nöbetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.


7. Hindistan Cevizi Yağı İyi HDL Kolesterolü Yükseltebilir.

Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki iyi HDL kolesterolü artıran doğal doymuş yağlar içerir. Ayrıca kötü LDL kolesterolü daha az zararlı bir form haline getirmeye de yardımcı olabilirler.

HDL’yi artırarak birçok uzman, hindistancevizi yağının diğer birçok yağa kıyasla kalp sağlığı için iyi olabileceğine inanmaktadır.

Bir çalışmada 40 kadında, hindistancevizi yağı, soya fasulyesi yağına kıyasla HDL’yi artırırken toplam ve LDL kolesterolü düşürmüştür.

116 hastada yapılan bir başka çalışmada, hindistancevizi yağını içeren bir diyet programının, iyi HDL kolesterol düzeylerini artırdığı gösterilmiştir.

Özet: Birkaç çalışma, hindistancevizi yağının iyileşmiş metabolik sağlığa ve daha düşük kalp hastalığı riskine bağlı olan HDL kolesterol düzeylerini yükseltebileceğini göstermiştir.


8. Hindistan Cevizi Yağı Cildinizi, Saçınızı ve Diş Sağlığınızı Koruyabilir.

Hindistan cevizi yağı, yemek yemeyle ilgisi olmayan birçok kullanıma sahiptir.

Pek çok insan kozmetik amaçla kullanıyor ve cilt ve saçlarının sağlığını ve görünümünü iyileştiriyor.

Kuru ciltli bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, hindistancevizi yağının cildin nem içeriğini artırabildiğini göstermektedir. Ayrıca egzama belirtilerini de azaltabilir.

Hindistan cevizi yağı saç hasarlarına karşı da koruyucu olabilir ve bir çalışma güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık% 20’sini engelleyen zayıf bir güneş kremi olarak etkinliği gösterir.

Başka bir uygulama da, ağızdaki zararlı bakterileri öldüren, diş sağlığını iyileştiren ve ağız kokusunu azaltan yağ çekmesi adı verilen bir süreçte ağız gargarası olarak kullanılıyor.

Özet: Hindistan cevizi yağı, cilt nemlendiricisi olarak etkili olduğunu ve saç hasarına karşı koruyucu olduğunu gösteren çalışmalarla topikal olarak da uygulanabilir.


9. Hindistan Cevizi Yağı içindeki Yağ Asitleri Alzheimer Hastalarında Beyin Fonksiyonunu Artırabilir.

Alzheimer hastalığı dünya çapında demansın en yaygın nedenidir ve öncelikle yaşlı bireylerde görülür.

Alzheimer hastalarında, beynin belirli kısımlarında enerji için glikoz kullanma becerisinin azaldığı görülmektedir.

Araştırmacılar ketonların bu hatalı çalışan beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabileceğini ve Alzheimer’ın semptomlarını azaltabileceğini öne sürmüşlerdir.

Bir 2006 çalışmasında, orta zincirli trigliseritlerin tüketimi, Alzheimer’ın daha hafif formları olan hastalarda beyin fonksiyonlarında düzelmeye yol açmıştır.

Bununla birlikte, araştırmanın hala erken olduğunu ve Hindistan cevizi yağının kendisinin Alzheimer hastalığı ile ilgili olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını unutmayın.

Özet: Ön çalışmalar, orta zincirli trigliseritlerin kandaki keton düzeylerini artırabildiğini, Alzheimer hastalarının beyin hücrelerine enerji sağladığını ve semptomları hafiflettiğini göstermektedir.


10. Hindistan Cevizi Yağı, Özellikle Zararlı Karın Yağlarını Yağ Kaybetmenize Yardımcı Olabilir.

Hindistan cevizi yağının iştahı azalttığı ve yağ yakımını arttıracağı düşünüldüğünde, kilo vermenize de yardımcı olabileceği düşüncesini taşır.

Hindistan cevizi yağı, karın boşluğunda ve organların çevresinde bulunan göbek yağının azaltılmasında özellikle etkili gibi görünmektedir.

Bu, hepsinin en tehlikeli yağıdır ve birçok kronik Batı hastalığı ile yüksek oranda ilişkilidir.

Bel çevresi kolayca ölçülür ve karın boşluğunda yağ miktarının büyük bir göstergesidir.

Abdominal obezitesi olan 40 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistan cevizi yağı ile takviye edilmesi, 12 hafta boyunca hem VKİ’de hem de bel çevresinde belirgin bir azalmaya yol açmıştır.

20 obez erkekte yapılan bir başka çalışmada, günde 4 hafta 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistancevizi yağından sonra (26) bel çevresi 1,1 inç (2,86 cm) bir azalma kaydedildi.

Hindistan cevizi yağı hala kalorilerde yüksektir, bu nedenle diyetinize bir ton eklememelisiniz. Ancak diğer yemek yağlarınızdan bazılarının hindistancevizi yağı ile değiştirilmesi, küçük bir kilo kaybı yararına sahip olabilir.

 

Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir