Anasayfa / Hemoroid Nedir ve Nasıl Önlenir

Hemoroid Nedir ve Nasıl Önlenir

[adrotate banner=”2″]
Hemoroid Nedir ve Nasıl Önlenir
Hemoroid Nedir ve Nasıl Önlenir

Hemoroid Nedir ve Nasıl Önlenir, Basur olarak da adlandırılan hemoroidler (HEM-uh-roids), anüsünüzde şişmiş damarlar ve varisli damarlara benzer şekilde daha düşük rektumdur. Çoğu zaman nedeni bilinmese de hemoroidlerin bir takım sebepleri vardır. Bunlar, bağırsak hareketleri sırasında zorlanma veya hamilelik sırasında bu damarlardaki artan basınçtan kaynaklanabilir. Hemoroidler rektumun (iç hemoroid) içine yerleştirilebilir veya anüs çevresindeki deri altında gelişebilir (dış hemoroid).

Hemoroidler çok yaygındır. Dört yetişkinin yaklaşık üçünde zaman zaman hemoroidler olacaktır. Bazen semptomlara neden olmazlar ancak diğer zamanlarda kaşıntıya, rahatsızlığa ve kanamaya neden olurlar.

Bazen, bir hemoroid (tromboze hemoroid) bir pıhtı oluşturabilir. Bunlar tehlikeli değildir, ancak son derece ağrılı olabilir ve bazen de delinerek ve süzülmelidir.

Neyse ki, hemoroidleri tedavi etmek için birçok etkili seçenek mevcuttur. Birçok insan ev tedavileri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile semptomlardan rahatlayabilir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir

Hemoroid belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanama – tuvalet dokusunda veya tuvalette az miktarda parlak kırmızı kan görülebilir.
Anal bölgenizde kaşıntı veya tahriş
Ağrı veya rahatsızlık
Anüsün etrafında şişlik
Hassas veya ağrılı olabilen anüse yakın bir yumru (tromboze hemoroid olabilir)15

Hemoroid belirtileri genellikle yere bağlıdır.

[adrotate banner=”2″]

İç hemoroidler. Bunlar rektumun içinde. Genellikle bu hemoroidleri göremez veya hissedemezsiniz ve nadiren rahatsızlığa neden olurlar. Ancak dışkıyı geçerken zorlanma veya tahriş, hemoroidin yüzeyine zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir.

Bazen, zorlama, anal açıklıktan bir iç hemoroidi itebilir. Bu, çıkıntılı veya prolapslu bir hemoroid olarak bilinir ve ağrıya ve tahrişe neden olabilir.

Dış hemoroidler. Bunlar anının etrafındaki deri altında. Tahriş olduğunda, dış hemoroidler kaşıntı yapabilir veya kanama yapabilir.

Tromboze hemoroidler. Bazen kan bir dış hemoroid içinde havuz oluşturabilir ve şiddetli ağrı, şişlik, iltihap ve anüse yakın sert bir yumru ile sonuçlanabilecek bir pıhtı (trombüs) oluşturabilir.

Ne zaman doktora görünmeli

Bağırsak hareketleri sırasında kanama, hemoroidlerin en sık görülen belirtisidir. Doktorunuz fizik muayene yapabilir ve hemoroidleri doğrulamak ve daha ciddi durumları veya hastalıkları araştırmak için başka testler yapabilir.

Ayrıca hemoroidiniz olduğunu ve ağrıya neden olduğunu, sık ya da aşırı kanamaya neden olduğunu ya da ev ilaçlarıyla iyileşmediğinizi biliyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz, rektal kanamanın hemoroidlere bağlı olduğunu düşünmeyin. Rektum kanaması kolorektal kanser ve anal kanser de dahil olmak üzere diğer hastalıklarla birlikte olabilir. Eğer bağırsak alışkanlıklarında belirgin bir değişiklikle birlikte kanamanız varsa veya dışkınızın rengi veya kıvamı değişirse, doktorunuza danışın. Bu tür dışkılar, sindirim sisteminizde başka yerlerde daha geniş kanamaya işaret edebilir.

Çok miktarda rektal kanama, baş dönmesi veya baygınlık hissederseniz acil yardım alın.

Hemoroid Nedenleri Nedir

Anüsünüzün etrafındaki damarlar basınç altında gerilmeye eğilimlidir ve şişebilir veya şişebilir. Şişmiş damarlar (hemoroid), aşağıdaki nedenlerden dolayı alt rektumdaki artan basınçtan gelişebilir:

Bağırsak hareketleri sırasında süzme
Tuvalette uzun süre oturma
Kronik ishal veya kabızlık
Şişmanlık
Gebelik
Anal ilişki
Düşük lifli diyet
Hemoroidler yaşlanma ile daha fazla görülür çünkü rektum ve anüsünüzdeki damarları destekleyen dokular zayıflayabilir ve gerilebilir.

[adrotate banner=”2″]

Hemoroid Komplikasyonlar

Hemoroid komplikasyonları çok nadir olmakla birlikte şunları içerir:

Anemi. Nadiren, hemoroidlerin kronik kan kaybı, hücrelere oksijen taşımak için yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmadığı anemiye neden olabilir.

Strangüle hemoroid. Bir iç hemoroid kan akımı kesilirse, hemoroid “boğulmuş” olabilir, başka bir aşırı ağrı sebebidir.

Hemoroid Önleme Yöntemleri

Hemoroidleri önlemenin en iyi yolu dışkınızı yumuşak tutmaktır, böylece kolayca geçerler. Hemoroidleri önlemek ve hemoroit belirtilerini azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl yiyin. Bunu yapmak dışkıyı yumuşatır ve kütlesini arttırır, bu da hemoroidlere neden olabilecek zorlanmadan kaçınmanıza yardımcı olur. Gazla ilgili sorunları önlemek için diyetinize yavaş yavaş lif ekleyin.

Bol sıvı tüketin. Dışkıları yumuşak tutmaya yardımcı olmak için her gün altı ila sekiz bardak su ve diğer sıvıları (alkol değil) içirin.

Lif takviyeleri düşünün. Çoğu insan, önerilen lif miktarını yeterince almaz – kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için günde 38 gram – diyetlerinde. Çalışmalar, Metamucil ve Citrucel gibi tezgah üstü lif takviyelerinin genel semptomları iyileştirdiğini ve hemoroidlerden kanamayı gösterdiğini göstermiştir. Bu ürünler dışkıları yumuşak ve düzenli tutmaya yardımcı olur.

Lif takviyeleri kullanıyorsanız, her gün en az sekiz bardak su veya diğer sıvıları içtiğinizden emin olun. Aksi takdirde, takviyeleri kabızlığa neden olabilir veya kabızlığı daha da kötüleştirebilir.

Zorlanma. Dışkıyı geçmeye çalışırken nefesinizi süzmek ve tutmak, alt rektumdaki damarlarda daha fazla basınç oluşturur.

Dışkınızı hissettiğiniz anda tuvalete git. Bağırsak bir hareketi geçmek için beklerseniz ve dürtü uzaklaşırsa, dışkınız kuruyabilir ve geçmek zorlaşabilir.

Egzersiz. Kabızlığı önlemeye yardımcı olmak ve uzun süre ayakta durabilen veya otururken meydana gelebilecek damarlardaki basıncı azaltmak için aktif kalın. Egzersiz aynı zamanda hemoroidinize katkıda bulunabilecek fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.

Uzun süre oturmaktan kaçının. Çok uzun süre, özellikle tuvalete oturmak, anüsteki damarlardaki basıncı artırabilir.

 

Hemoroid Nedir ve Nasıl Önlenir sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir