Anasayfa / Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Hamilelikte Yüksek Tansiyon

[adrotate banner=”2″]
Hamilelikte Yüksek Tansiyon
Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Hamilelikte Yüksek Tansiyon, özellikle kronik hipertansiyonu olan kadınlar için hamilelik sırasında ciddi bir endişe kaynağıdır. Kronik hipertansiyon, gebelikten önce mevcut olan yüksek tansiyona işaret eder. Aynı zamanda 20 haftalık gebeliğin öncesinde gelişen ya da doğumdan sonraki 12 haftadan uzun süren yüksek tansiyonu da içerir.

Hamilelikte yüksek tansiyonun başlangıcı preeklampsi belirtisi olabilir. Yüksek tansiyon ve preeklampsi ilişkili olsa da, bunlar farklıdır. Eğer hamile kalmadan önce hipertansiyon tanısı konmuş olsaydınız, bunun hamileliğinizi nasıl etkileyeceğini ya da hamile kalmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Yüksek Tansiyonla Sağlıklı Bir Gebelik Yapabilir miyim?

Hamilelikten önce doktorunuzu görmek idealdir. Bu, sağlık uzmanınıza yüksek tansiyonunuzun kontrol altında olup olmadığını görme ve ilaçlarınızı gözden geçirme fırsatı verir. Bazı ilaçlar gebelik sırasında güvenli değildir ve bebeğinize zarar verebilir.

Özellikle kronik hipertansiyona ek olarak preeklampsi geliştirirseniz, hamilelik sırasında kronik hipertansiyon daha da kötüleşebilir. Bu durumda, konjestif kalp yetmezliği, görme değişiklikleri, inme, nöbetler ve böbrek veya karaciğer problemleri gibi komplikasyonlar gelişebilir.

[adrotate banner=”2″]

Preeklampsi Olabilirmiyim mü?

Preeklampsi sadece hamilelikte oluşan yüksek tansiyondur. Bu nedenle, kronik yüksek kan basıncınız hamile olmadan önce kontrol altında olsa bile, daha sonra preeklampsi geliştirebilirsiniz. Kronik hipertansiyonunuz varsa, preeklampsi geliştirme olasılığınız daha yüksektir, ancak bu sizin olması gerektiği anlamına gelmez. Ayrıca, preeklampsi geliştirmeniz gerektiğinde, doktorunuz hamilelik komplikasyonlarını önlemek için doğum tarihinden önce suni sancı ile uyarmanızı tavsiye edebilir. Preeklampsi şiddetli ise, doktorunuz sezaryen doğum önerebilir.

Gebelik Yüksek Riskli Olarak Sınıflandırılacak mı?

Yüksek riskli bir gebeliğin bir göstergesi yüksek tansiyon gibi bazı kronik tıbbi sorunları içerir. Bu nedenle, zaten hipertansiyonunuz olduğundan ve gebe kaldığınız için, hamileliğiniz otomatik olarak yüksek riskli olarak sınıflandırılır.

Yüksek riskli gebeliklerde genellikle uzman tavsiyesi ve bir sağlık uzmanının bakımı gerekir. Muhtemelen yüksek riskli gebeliklerin bakımında uzmanlaşmış bir perinatolog – bir doğum uzmanı göreceksiniz. Perinatologlar, önceden var olan medikal durumları olan kadınlara ve ayrıca hamilelik sırasında komplikasyon geliştiren kadınlara uzman bakım sağlar.

Ayrıca, bebeğinizin hastalanma olasılığını azaltmak için doğum öncesi bir perinatal bakım merkezine yönlendirilebilirsiniz. Genellikle bu merkezler, siz ve bebeğiniz için en iyi bakımı sağlamak için doğum uzmanları ve yeni doğan bir yoğun bakım ünitesi ile birlikte çalışır.

Hamilelik Sırasında Yüksek Tansiyon Nasıl Olur?

Kronik hipertansiyona sahip olmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak mümkündür. Bununla birlikte, kronik hipertansiyon gelişmekte olan bebeğinizde bir dizi yan etki olasılığına sahiptir.

[adrotate banner=”2″]

Bu olası endişeler şunlardır:

Bebeğin büyümesinde bozulma
İşe başlamadan önce veya doğum sırasında daha yüksek solunum problemleri
Plasental abrupsiyon riski (doğumdan önce uterustan ayrılan plasenta)
Aldığınız ilaçlardan olası yan etkiler.

Gebelikte Yüksek Tansiyonumu Nasıl Yönetebilirim?

Kronik hipertansiyon için bir tedavi olmamasına rağmen, gebe kaldığınızda durumunuzu başarılı bir şekilde yönetmenin yolları vardır. Kendinize bakmak, gelişmekte olan bebeğinize bakmanın en iyi yoludur.

Aşağıda bazı örnekler:

Sağlıklı bir diyet yapın ve özellikle de sodyum alımınızı sınırlayın.
Kullandığınız tansiyon ilaçlarını ihmal etme
Tüm doğum öncesi randevularınıza gidin
Preeklampsi geliştirirseniz, sağlık hizmeti sağlayıcınız yatak istirahati vermesine rağmen fiziksel olarak aktif kalın
Sigara içmeyin, alkol kullanmayın veya yasadışı uyuşturucu almayın.
Kilo kazancınızı izleyin  fazla kilo almayın

 

Hamilelikte Yüksek Tansiyon sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir