Anasayfa / Hamilelikte Sigara İçmek

Hamilelikte Sigara İçmek

[adrotate banner=”2″]
Hamilelikte Sigara İçmek
Hamilelikte Sigara İçmek

Hamilelik, sigarayı bırakmak için harika bir zamandır. Hamilelikten geçmek için daha iyi hissedeceksiniz ve daha fazla enerji sahibi olacaksınız. Kalp hastalığı, kanser ve diğer akciğer problemleri gibi gelecekteki sağlık sorunları risklerinizi de azaltabilirsiniz.

Çalışmalar, gebe kadınların yüzde 12-20’sinin kendilerini ve bebeklerini riske attığını gösteriyor.

Zararları fazladır, özellikle gebeliğin ilave stresi ile süreç zor olmaktadır. Bu çok zorlu bir yolculuk olsa da, alışkanlığı kırmanıza yardımcı olacak kaynaklar var.

Hamilelikte Sigara İçme Hakkında Gerçekler

Sigara içtiğinde bebeğiniz içmiş gibidir. Sigara içtiğinizde nikotin, kurşun, arsenik ve karbon monoksit gibi zehirleri soluyan anne, zehirler bebeğinize bağlanan, oksijen ve besinler gönderen ve atıkları ortadan kaldıran doku olan plasentaya girer.

Bu zehirler bebeğinizin büyümesi gereken besinleri ve oksijeni uygun şekilde almasını engeller.

[adrotate banner=”2″]

Hamilelik sırasında sigara içmek düşük doğum yapmanıza, prematüre doğum ve bebek ölümüne neden olabilir. Hamilelik sırasında sigara içmenin, düşük doğum ağırlıklı bebeklerin yüzde 20 ila 30’unu, prematüre doğumların yüzde 14’üne ve Amerikan Akciğer Birliği’ne göre tüm bebek ölümlerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğu tahmin edilmektedir.

Sigara dumanı bebeğiniz için sorunlara neden olabilir. Amerikan Akciğer Birliği’ne göre, yeni araştırmalar, bir kadın hamilelik sırasında sigara dumanının yakınındaysa, ek riskler olduğunu göstermiştir.

Çok az kilo alan ve sağlık sorunları olan bir bebeğe sahip olma şansınız daha yüksektir.

Bebeğiniz için uzun vadeli sağlık riskleri olabilir. Hamilelik sırasında sigara içmek bebeğinizin daha fazla soğuk algınlığına, akciğer sorunlarına, öğrenme güçlüğüne ve fiziksel gelişim sorunlarına neden olabilir.

Bebek doğduktan sonra bir anne sigara içmeye devam ederse, bebek daha fazla soğuk algınlığı, öksürük ve orta kulak iltihabı alabilir. Bebeklerin çok küçük ciğerleri vardır ve çevresinde sigara içmek nefes almayı zorlaştırır. Bu bebeğin bronşit ve zatürre olmasına neden olabilir.

Sigara dumanı bebekler ve küçük çocuklar için ciddi sorunlara neden olabilir. Son çalışmalar şu anda, sigara dumanına maruz kalan bebekleri ve küçük çocukları astım riski, solunum problemleri, öğrenme güçlükleri ve kansere bağlamaktadır.

Sigara dumanı, insanların giysileri ve saçlarında, halı, mobilya ve perdelerde gazlar ve toksinler oluşturur. Bebekler ve küçük çocukların beyinleri hala gelişmekte olduğundan, herhangi bir seviyede toksine karşı daha hassastırlar.

[adrotate banner=”2″]

Hamile kadınlar ve küçük çocuklar sigara içilen yerlerden ve ortamlardan uzak durmalıdır.

Nikotin bantları tedavisi bebeğinizi etkileyebilir. Herhangi bir nikotin bantları veya bırakmaya yardımcı ilaçlar kullanmadan önce, doktorunuzla konuşmalısınız.

Sigarayı Bırakma Planı Oluşturun.

Sigarayı bırakmanın zor olduğunu biliyoruz, ancak yapabileceğinize inancımız var! Eğer bırakmayı düşünüyorsanız, hazırlıklı olun ve bir planınız olsun.

1. Sigarayı Bırakmanın tüm nedenlerini ve faydalarını listeleyiniz. Bebeğiniz için bazı faydalar:

Bebeğinizin düşük kilolu veya çok erken doğma riskini azaltır.
Bebeğinizin alacağı besin ve oksijen miktarını arttırır.
Bebeğinizin sağlık problemleri riskini azaltır.
Bebeğinizin hastaneden eve gitme şansını arttırır.

Sizin için bazı faydaları:

Kalp hastalığı, kanser ve akciğer sorunları gibi gelecekteki sağlık sorunları riskini azaltır.
Hamileliğinizin daha rahat geçmesi için size daha fazla enerji verir.
Bebek ürünlerine harcayabileceğiniz paradan tasarruf etmenizi sağlar.

2. Günlük alışkanlıklarınızı değiştirin.

Yemekten sonra sigara içmek yerine, yürüyüşe çıkmak veya en sevdiğiniz gebelik kitabını okumak gibi yeni bir gelenek başlat.
Okurken sigara içmek yerine, süt içmeye ya da küçük bir atıştırmalık yemeye başlayın.

3. Güçlü bir destek sistemine sahip olun.

Sigarayı bırakmaya çalışmak zordur ve sigara içmenin eşiğinde olduğunuzda arkadaş ya da aile üyesi olmak gerçekten bir fark yaratabilir. Sigara içmeyen diğer kişilerdeyseniz, aynı zamanda yararlıdır.

4. Sağlık hizmet sağlayıcınızdan kaynaklar isteyin.

Doktorunuz, bir bırakma programı veya nikotin bantları, sakız, veya ilaçlar gibi bırakma yardımcıları bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

reçeteli veya bazılarının reçetesiz satın alabileceğiniz bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın. Bu yardımlar hala bebeğinizin büyümesini ve sağlığını etkileyebilecek nikotin içerir.

5. Bir bırakma tarihi belirleyin!

Bütün sigaraları ve kül tablalarını bu günde ataınız.

 

Hamilelikte Sigara İçmek sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir