Anasayfa / Hamilelikte Saç Bakım ve Saç Boyatma

Hamilelikte Saç Bakım ve Saç Boyatma

[adrotate banner=”2″]
Hamilelikte Saç Bakım ve Saç Boyatma
Hamilelikte Saç Bakım ve Saç Boyatma

Hamilelik sırasında saç tedavisi ile ilgili sorular yaygındır. Çoğu tedavi, kadınların güvenli olup olmadığını merak eden kimyasalları ve boyaları içerir.

Saç Bakımlarının Farklı Türleri:

Boyama – Bu kalıcı, yarı kalıcı ve geçici boyaları içerir.
Kıvrılma- Saç üzerinde iki çözüm kullanılarak kalıcı dalgalar yaratılır. Bunlardan ilki bir sallanan çözümdür, ikincisi ise nötralizasyon / fiksasyon için bir çözümdür.
Ağartma-Bu işlem hidrojen peroksit kullanır.
Rahatlatıcılar – Bunlar aynı zamanda perm olarak bilinir. Saçları kalıcı olarak düzeltmek için kullanılan ya lye (sodyum hidroksit) ya da hiç lye (potasyum, lityum ya da guanidin hidroksit) içerirler.

Hamilelikte Saç Boyaları ve Arıtma Kimyasalları Güvenli midir?

Oldukça sınırlı olmasına rağmen, çoğu araştırma, yarı kalıcı ve kalıcı boyalarda bulunan kimyasalların yüksek toksik olmadıklarını ve hamilelik sırasında güvenli olduklarını göstermektedir. Buna ek olarak, sadece küçük miktarlarda saç boyası ciltten emilebilir ve böylece fetüse ulaşamayacak kadar az kalır.

[adrotate banner=”2″]

Bu nedenle, bu küçük miktar fetüse zararlı değildir. Emzirme döneminde de aynı şey geçerlidir. Emzirirken saç tedavisi alan kadınlarda hiçbir veri bulunmamakla birlikte, kimyasalların çok azının kan dolaşımına emileceği bilinmektedir. Bu nedenle, sütü içeri sokma ve bebek için risk oluşturma şansı düşük olacaktır.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında düzenli saç boyaları kullanmakta tereddüt ediyorsanız, dikkate alınması gereken daha güvenli alternatifler vardır. Örneğin, saçınıza konulan vurgulara sahip olmak, boya sadece saçınızın tellerine yerleştirildiği ve kafa derisine dokunmadığı için herhangi bir riski azaltır.

Böylece, deri kimyasalları kan dolaşımına emmez. Başka bir alternatif kına dahil saf bitkisel boyalardır. Hamilelik sırasında saç boyaları kullanmaktan hala endişe duyuyorsanız, doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Bazı doktorlar, en azından ikinci veya üçüncü üç aylık dönemine kadar, hamilelikten sonra saçlarınızı boyamayacak kadar beklemenizi önerir.

Saçlarımı Kimyasal Olarak Tedavi Ederken Hangi Önlemleri Almalıyım?

Saçlarınızı tedavi etmek için ikinci üç aylık döneme kadar beklemeyi düşünün.
Tedavinin iyi havalandırılmış bir alanda yapıldığından emin olun.
Kimyasalları saçlarınızda, talimatlarla belirtilenden daha uzun süre bırakmayın.
Tedaviden sonra kafa derisini su ile iyice yıkayın.
Tedavi uygularken eldiven giyin.
Paket üzerindeki yönergeleri dikkatlice izleyin.
İşlemi tamamlamadan önce alerjik reaksiyonlar için bir yama testi yapın.
Asla kaşları veya kirpikleri boyamayın veya ağartmayın. Bu, şişlik veya göz bölgesinde enfeksiyon riskini artırabilir.
Akılda tutulması gereken bir başka nokta da, hamileliğin kendi başına, saçın dokusunu doğal olarak değiştirebilmesidir. Hamilelik ayrıca saçlarınızın değişikliğe veya renklenmeye karşı farklı tepkilere neden olabilir. Bu durumda, saçlarınızı tedavi etmek için hamilelikten sonra beklemek isteyebilirsiniz.

[adrotate banner=”2″]

Ya bir Kozmetolog ve Gebe olarak çalışırsam?

Kozmetologlar için, hamilelik sırasında ortaya çıkan riskler, çalışma saatlerinin yanı sıra çalışma saatlerinden etkilenen saç bakımı kimyasallarına maruz kalma miktarından kaynaklanmaktadır. Bir çalışma, çok sayıda ağartıcı ve kalıcı saç boyası uygulayan, haftada 40 saatten fazla çalışan ve / veya tırnak şekillendirme hizmetleri sunan salonlarda çalışan kadınlarda düşük yapma riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Koruyucu eldiven giymek, çalışma alanında yemek yememek veya içmek gibi uygun çalışma koşulları ve çalışma alanınızın iyi havalandırıldığından emin olmanız da saç bakımı kimyasallarına maruz kalmayı sınırlamak açısından önemlidir.

Genel olarak, saç tedavileri genellikle hamilelik sırasında kullanmak için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, vurgular elde etmeyi veya saf bitkisel boyaları kullanmayı da düşünebilirsiniz. Ne olursa olsun, en güvenli seçeneğiniz hamilelikten sonraya kadar olmasa bile, en azından ilk trimesterden sonra beklemektir.

 

Hamilelikte Saç Bakım ve Saç Boyatma sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir