Anasayfa / Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

[adrotate banner=”2″]
Hamilelikte Mide Bulantısı
Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı: Nedenleri, Yönetimi Ve Endişeleri

Hamilelik sırasında bulantı tipik olarak en deneyimli kişilerden biridir ve kadınların bildirdiği semptomlardan şikayetçi olmuştur. Beklenen annelerin yüzde 70 kadarı erken gebelikte bir noktada bulantı görülür. Sadece hamileliğin erken belirtilerinden biri olarak bilinmekle kalmaz, aynı zamanda ilk üç aylık dönem boyunca ve bazen daha da uzun süre görülen bir semptomdur.

Bulantı kesinlikle rahatsız edici bir duygu olsa da, iyi haber sizin ya da bebeğinizin zararlı olmamasıdır ve genellikle sağlıklı bir hamileliğin bir göstergesi olarak algılanır. Mide bulantısı, sabah bulantısı olarak adlandırılan ortak endişenin önemli bir parçasıdır.

Hamilelik sırasında bulantı nedenleri

Hamilelik sırasında bulantı nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, insan koryonik gonadotropin (HCG) hormonunun üretimi ile bağlantılı gibi görünmektedir. Sıklıkla hamilelik hormonu olarak adlandırılan bu, döllenmiş yumurtanın uterus astarına yapışmasıyla vücudun üretmeye başladığı bir hormondur. Yine, mide bulantısına nasıl katkıda bulunduğu bilinmemektedir, ancak her ikisinin de aynı anda zirveye ulaşmaları nedeniyle, açık bir bağlantıya sahip oldukları varsayılmaktadır.

[adrotate banner=”2″]

Hamilelik sırasında mide bulantısına neden olan başka teoriler de vardır. Diğer bazı faktörler şunlar olabilir:

Östrojen, hamileliğin erken döneminde yükselen ve sessizliğe katkıda bulunan başka bir hormondur.
Hamilelik değişikliklerine uyum sağlamaya çalışırken hassas bir mide daha da kötüleştirilebilir.
Stres veya yorgunluk , vücutta fiziksel bir reaksiyona neden olarak, bulantı ve kusmaya neden olur .

Hamilelik sırasında bulantı ne zaman beklenir?

Bulantı genellikle dört ila sekiz hafta arasında başlar ve 13 ila 14 hafta arasında inmesi beklenir. Ancak, daha erken başlayabilir ve daha uzun sürebilir. Ayrıca, her kadın ilk üç aylık dönem boyunca bulantıyı deneyimleyemez. Sadece birkaç hafta sürebilir veya ilk birkaç ay boyunca gelebilir.

Birçoğu sabahları bulantı gibi mide bulantısına işaret eder ve kadınlara sabahları sadece mide bulantısı yaşayacağına inanmaya başlar. Aslında, araştırmalar “sabah bulantısı” nın aslında sadece erken saatlerde değil, tüm gün boyunca daha sık gerçekleştiğini göstermektedir.

Hamilelik sırasında bulantı yönetimi

Hamilelik sırasında mide bulantısı tedavisi ve önlenmesi günlük bakım ve ev ilaçları konusunda gerçekten eş anlamlıdır. Aşağıdaki öneriler, hamile olduğunuzu veya çoktan hamile kaldığınızı ve sadece biraz rahatlamaya çalıştığınızı öğrendiğiniz anda denemek için faydalıdır.

Aşağıdaki adımlara bakın ve sabah hastalıklarını yönetmek için rehberimizi inceleyin.

[adrotate banner=”2″]

Hamilelik sırasında mide bulantısını önlemek ve tedavi etmek için şunu deneyin:

Ev veya doğal ilaçlar

 • Mide bulantınızı tetikleyen yiyecek ve kokulardan kaçının.
 • Soda krakerlerini yatağınızın yanında tutarak ve kalkmadan önce birkaç tane yemek yiyerek. Sindirime biraz zaman ayırın ve hazır olduğunuzda yavaşça kalkın.
 • Üç büyük öğün yerine daha küçük öğünleri gün boyunca daha sık yiyorsunuz.
 • Yemeklerinizle daha az su / sıvı içmek ve bunun yerine yemeklerin arasında içebilirsiniz.
 • Daha zengin, daha zengin yiyecekler yerine beyaz pirinç, kuru tost veya düz fırında patates gibi daha kuru, düz gıdalar yiyin.
 • Sert şekerleme yapıyor.
 • Odaları daha iyi solumak için iyi havalandırılmış ya da bir vantilatöre yakın tutmak. Bunlardan hiçbiri mümkün değilse, biraz temiz hava almak için dışarı çıkın.
 • Bolca dinlenmek; Yorgunluk hissettiğinizde bedeninizi dinleyin ve uzanmayı deneyin.
 • Zencefil ya da limon kokusu veya zencefilli gazoz ya da limonata içmek, bulantı hissini hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Aldığınız doğum öncesi vitaminler hakkında sağlık uzmanınızla görüşmek; Çok fazla demir almak mide bulantısına neden olabilir ve farklı bir vitamine geçmeye yardımcı olabilir.
 • Bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir B-6 vitamini takviyesi almak konusunda sağlık uzmanınıza danışınız.

Mide bulantısı için Reçete Bakımı

Birçok kadın, doğal ya da ev ilaçlarının işe yaramadığını tespit eder. Biraz rahatlama yaşanabilir, ama istediğiniz kadar rahatlama olmayabilir. İyi haber şu ki, bulantıyı tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış bir reçete almak için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Hamilelik sırasında bulantı ile ilgili endişeler

Şiddetli bulantı ve kusma yaşıyorsanız ve yukarıdaki tedaviler yardımcı görünmüyorsa, daha fazla öneri için doktorunuza başvurun. Hamilelik sırasında bulantı normal olabilir, aynı zamanda ele alınması gereken bir soruna işaret edebilir.

 

Hamilelikte Mide Bulantısı sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir