Anasayfa / Hamilelikte Genital Siğil Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Genital Siğil Belirtileri ve Tedavisi

[adrotate banner=”2″]
Hamilelikte Genital Siğil Belirtileri ve Tedavisi
Hamilelikte Genital Siğil Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik sırasında genital siğil belirtileri nelerdir? Hamileyken genital siğillerim varsa bebeğim güvende mi? Hamilelik sırasında genital siğiller nasıl tedavi edilir? Bunlar, annenin sormak istemediği sorular. Hamilelik, anneleri ve aileleri beklemek için güzel ve heyecan verici bir zaman olabilir. Bir doktoru düzenli olarak görenler, iyi beslenmeyi ve sağlığa öncelik vermeyi tercih edenler için, bazen hamileliğe eşlik eden stres ve endişe önemli ölçüde azalabilir.

Sağlık için bu adımlar özellikle hamilelik öncesinde veya hamilelik sırasında ortaya çıkan daha ciddi sağlık sorunları olanlar için gereklidir. Genital siğiller bu enfeksiyonlardan biridir ve eğer teşhis edilirse sizin ve birinci sağlık sağlayıcınızın hamileliğiniz boyunca sağlığınızı en üst düzeye çıkarmak için uygun adımları atmasını sağlaması gerekecektir.

Genital Siğiller nelerdir?

Dış genital siğiller genellikle insan papilloma virüsü (HPV) ‘nin belirli suşlarından kaynaklanır. HPV, cinsel olarak aktif olan erkek ve kadınların% 75’ini etkileyen yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Genellikle HPV ile sözleşme yapan kişiler, semptom göstermediğinden ve kendi başına çözüldüklerinden bilemezler.

[adrotate banner=”2″]

Birçok HPV suşu vardır ve bunların bazıları genital siğillerin gelişmesiyle sonuçlanır. Bu siğiller çok bulaşıcıdır ve cinsel aktivite yoluyla insandan insana kolaylıkla yayılır. Bu siğiller dışsal olarak vajina, anüs, rektum veya serviks çevresinde ortaya çıkarlar. Siğiller genellikle yumuşak ve deri rengindedir, büyüklükleri değişir. Bazen kaşıntı, yanma veya kanamanın yanı sıra, siğiller genellikle ağrısızdır.

Birçok kadın için, siğiller kendi başlarına düzelecek ve birkaç ay içinde yok olacaklar. Bu gerçekleşmezse, tedavi siğillerin temizlenmesinde etkilidir. Bazı HPV suşlarının, hücreleri değiştirebilecek kadar çok olduğu bilinmektedir; Bununla birlikte, bu genellikle genital siğillere bağlı HPV suşunda bulunmaz. Bununla birlikte, eğer cinsel olarak aktif iseniz, genel sağlığınızı garantilemek için düzenli Pap smearları almanız önerilir.

Hamileyken genital siğillerle sonuçlanan HPV suşuna sahipseniz, bebeğinizin sağlığını etkileme olasılığı yoktur. Genital siğiller, hamilelik sırasında, hormon ve bağışıklık sisteminde değişikliklerin yanı sıra, deşarj nedeniyle daha hızlı büyümüş olduğu gösterilmiştir. Ancak hamilelik sırasında genital siğiller, sizin veya bebeğinizin ciddi bir risk oluşturduğu düşünülmez.

Annelerin HPV’yi doğmamış bebeklerine siğillere neden olan bazı nadir vakalar vardır, ancak bebek genellikle semptomları kendi başlarına veya doktor tarafından erken tıbbi müdahale ile üstesinden gelebilir.

[adrotate banner=”2″]

Hamilelikte Genital Siğil Tedavisi

Genital siğillerin gebe kalması vakadan duruma değişebilir. Bununla birlikte, siğiller kendileri genellikle hamilelikte herhangi bir komplikasyona neden olmadığından, doktorunuz gebeliği sırasında siğilleri hiç tedavi etmemeyi tercih edebilir.

Bu artmış büyümeye neden olabilir, ancak hamilelik sırasında sağlığınıza herhangi bir tehdit oluşturmaz. Bununla birlikte, eğer doktor sizden ayrılmayı tercih ederseniz, gebelikte genital siğillerin çıkarılması, donma, cerrahi veya lazerle çıkarılması gibi güvenli yöntemlerin kaldırılması için birçok yöntem vardır.

Genellikle genital siğiller için reçete alırsanız, doktorunuza sağlık riskleri hakkında bilgi vermesini söyleyin. Birçok durumda, genital siğiller için reçeteli ilaçlar alıyorsanız, doktor hamilelik süresince kullanmayı bırakmanızı tavsiye edebilir.

 

Hamilelikte Genital Siğil Belirtileri ve Tedavisi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir