Anasayfa / Hamilelikte Diyabet Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi

Hamilelikte Diyabet Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi

[adrotate banner=”2″]
Hamilelikte Diyabet Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi
Hamilelikte Diyabet Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi

Diyabet, vücudunuzun yeterli miktarda insüline sahip olmadığından kanınızdaki şeker miktarını düzgün bir şekilde kontrol edemediği ciddi bir hastalıktır. Diyabet hamilelik sırasında en sık görülen tıbbi komplikasyondur ve tüm canlı doğumların% 3.3’ünü temsil eder. Ne tür bir diyabetiniz olursa olsun, sizin ve doktorunuzun güvenli ve sağlıklı bir hamilelik için yapabileceğiniz birçok adım vardır.

Diyabetin nedenleri ve semptomları nelerdir?

İki ana tip diyabet vardır. Tip 1 diyabet, günlük insülin kullanımı gerektiren bir otoimmün hastalıktır. Tip 1’in semptomları artmış susama ve idrara çıkma, sürekli açlık, kilo kaybı, bulanık görme ve aşırı yorgunluk içerebilir. Genellikle çocukluk döneminde ve genç erişkinlerde teşhis edilen bu tip diyabet,  Tip 2 diyabet, en yaygın diyabet türüdür, Tip 2’nin semptomları yavaş yavaş iyileşen, susuzluk ve idrara çıkma, sürekli açlık ve yorgunluk yaratan mesane veya böbrek enfeksiyonlarını içerir. Bu şekildeki diyabet genellikle yaşlılık, obezite, aile öyküsü, daha önceki gestasyonel diyabet öyküsü, fiziksel hareketsizlik ile ilişkilidir ve bazı etnik gruplarda daha yaygın olabilir.

Önceden varolan diyabet hamilelik sırasında nasıl tedavi edilir?

Gebe kalmaya veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, hamilelik sırasında diyabet tedavisi hem siz hem de bebeğinizin sağlığı için anahtardır.

Sağlık ekibinizi kurmak için zaman ayırın ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmek için bir bakım planı hazırlayın. Sağlık hizmeti sağlayıcınız ile sık sık temas etmek, kan şekeri düzeylerini yönetmek ve sizin ve bebeğinizin sağlığını izlemek için gereklidir.

[adrotate banner=”2″]

Sağlıklı bir yemek planı geliştirmek için sağlık uzmanı veya diyetisyenle konuşun. Doğru beslenmeyi önceliklendirmek, kan şekerinizi, kavrama öncesi ve sonrası kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Doktorunuza, diyabet veya herhangi bir sağlık durumu için aldığınız güncel ilaçları anlatın, böylece hamileliğiniz sırasında en güvenli olanı alabilirsiniz.

Uygun yüksek riskli uzmanlarla randevu alın. Uzmanlar, yüksek riskli gebe kadınları tedavi eden bir perinatolog ve kadınları diyabet ve diğer sağlık durumlarıyla tedavi eden bir endokrinolog içerebilir.

Fiziksel olarak aktif kalın. Hamileliğiniz sırasında en iyi fiziksel durumda olmak isteyeceksiniz.

Hipoglisemi ve hiperglisemi nelerdir ve gebeliğimi nasıl etkilerler?

Hipoglisemi ve hiperglisemi, önceden mevcut diyabetli kadınlarda yaygındır. Kan glikoz seviyeleri çok düşük olduğunda hipoglisemi oluşur. Kan şekeri seviyesi düşük olduğunda, vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi alamaz.

şikayetler:

Bulanık görüşün yaşanması
Açıklanamayan yorgunluğa sahip olmak
Ruh halinizdeki ani değişiklikler hakkında endişeli
Hipoglisemi aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir:

Öğün atlama veya geciktirme

Çok küçük olan kısımları yemek
Kendinizi fiziksel olarak aşırı yorucu
Tipik olarak hipoglisemi, portakal suyu gibi şekerli bir şey yiyerek veya içerek tedavi edilir.

Hiperglisemi, vücudunuzun yeterli insüline sahip olmadığı veya insülini doğru bir şekilde kullanamadığı zamandır.

[adrotate banner=”2″]

şikayetler:

Her zaman susamak
Aniden kilo vermek
Banyoyu sık sık kullanma
Hiperglisemi aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir:

Gıda tüketiminizde uygunsuz denge
Aldığınız insülin miktarı ile ilgili problemler
Stres
Hastalık
Fiziksel hareket eksikliği
Tipik olarak hiperglisemi, insülin dozlarınızı ayarlayarak tedavi edilir.

Doğmamış çocuğumda diyabet riskleri nelerdir?

Anne diyabet hastası olduğunda bebeğe potansiyel olarak olumsuz bir kaç sağlık riski vardır.

Makrozomi, bebeğinizin plasentayı geçen aşırı insülinden dolayı çok fazla büyüdüğü bir durumdur. Büyük bir bebek doğum sırasında vajinal doğumu zorlaştırabilir ve bebeğin yaralanma riskini artırabilir.

Hipoglisemi veya düşük kan şekeri, yüksek insülin seviyeleri nedeniyle doğumdan kısa bir süre sonra gelişebilir. Kendi kan şekerinizi kontrol etmek, bebeğiniz için hipoglisemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sarılık, cildin ve gözlerin sarımsı bir rengidir ve bazen hamile iken şeker hastalığına atfedilebilir. Pediatrik bakım sağlayıcınız, yenidoğan için bu durumu hafifletmek için bir plan konusunda size yardımcı olacaktır.

Diğer bazı düşünceler nelerdir?

Akılda tutulması gereken birkaç öğe daha var:

İşçilik ve doğum sırasında, kan şekeriniz güvenli bir teslimat sağlamak için yakından yönetilecektir. Sağlık bakım ekibinizle ve destek partnerinizle iş ortaklığı yapmak, işiniz sırasında yaşayabileceğiniz endişelerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Günlük egzersiz ve sağlıklı beslenme ile sağlıklı bir kilo elde etmek için doğum sonrası bakımınızı tamamladığınızdan emin olun. Vücudunuzun postpartum bakımı, glikoz seviyelerini yönetmek ve sağlıklı kalmak için önemlidir.

Doğumdan sonra bebeğinizin beslenmesi ile ilgili temel öğeleri araştırın ve karar verin. Bazı çalışmalar emzirmenin yeni doğanda diyabet riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Her yıl binlerce kadın, uygun sonuçlarla hamilelikte diyabete gidebilmektedir. Glikoz seviyenizi kontrol etmeyi, doğru beslenme ve egzersize öncelik vermeyi ve sağlık ekibinize bağlı kalınmayı unutmayın. Diyabetinizi tıbbi olarak yönetmek sağlığınızın ve gelecekteki gebeliklerin başarısının anahtarıdır.

 

Hamilelikte Diyabet Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir