Anasayfa / Hamilelik ve Omega-3 Balık Yağı

Hamilelik ve Omega-3 Balık Yağı

[adrotate banner=”2″]
Hamilelik ve Omega-3 Balık Yağı
Hamilelik ve Omega-3 Balık Yağı

Hamilelik ve Omega-3 Balık Yağı, Bilimsel araştırmalar, hamilelikte beslenme ihtiyaçları konusundaki bilgimizi sürekli olarak genişletmektedir. Bu alandaki en son gelişmeler arasında, hem sağlıklı bir bebeğin gelişmesinde hem de annenin sağlığında omega-3 yağ asitlerinin önemi bulunmaktadır.

Hamilelik ve Omega-3 Balık Yağı: Faydaları Ve Dozu

Omega-3’ler, sağlık ve gelişme için gerekli besin maddeleri olan uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri ailesidir. Ne yazık ki, bunlar insan vücudu tarafından sentezlenmez ve bu nedenle diyet veya takviye alınmalıdır.

Bununla birlikte, tipik Amerikan diyetleri Omega-3’lerde büyük ölçüde eksiktir. Araştırmalar, en yararlı iki omega-3’ün EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosahekzaenoik asit) olduğunu göstermektedir. EPA ve DHA doğal olarak birlikte ortaya çıkıp vücutta birlikte çalışsalar da, çalışmalar her bir yağ asidinin kendine özgü faydaları olduğunu göstermektedir.

EPA kalp, bağışıklık sistemi ve inflamatuar yanıtı destekler. DHA beyin, göz ve merkezi sinir sistemini destekler, bu nedenle hamile ve emziren kadınlar için eşsiz bir öneme sahiptir.

[adrotate banner=”2″]

Omega-3 neden önemlidir?

Prostaglandinler denilen hormon benzeri maddelerin dengeli üretimini sürdürmek için Omega-3 yağlarının yeterli miktarda alınması şarttır. Prostaglandinler, kan basıncı, kan pıhtılaşması , sinir iletimi, enflamatuar ve alerjik yanıtlar, böbrek ve gastrointestinal sistemin fonksiyonları ve diğer hormonların üretimi gibi birçok önemli fizyolojik fonksiyonu düzenlemeye yardımcı olur.

Diyette bulunan yağ asitlerinin türüne bağlı olarak, büyük miktarlarda belirli türlerde prostaglandinler üretilebilmekte, diğerleri ise hiç üretilemeyebilmektedir. Bu prostaglandin dengesizliği hastalığa yol açabilir. Omega-3’lerin yararlı prostaglandinler üretmedeki rolü, kalp hastalıklarının önlenmesi, kognitif fonksiyonun iyileştirilmesi ve inflamasyonun düzenlenmesi dahil olmak üzere neden bu kadar çok sağlık yararına sahip olduklarının gösterildiğini açıklayabilir.

Yüksek dozda omega-3’ler duygudurum bozukluklarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılmıştır ve yeni çalışmalar kanser, inflamatuar bağırsak hastalığı ve lupus ve romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıklar gibi geniş bir yelpazedeki koşullar için potansiyel faydalarını tanımlamaktadır.

Omega-3 Balık Yağı Faydaları

Omega-3’lerin bebeğin hem nörolojik hem de erken görsel gelişimi için gerekli olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, standart batı diyetleri bu kritik besin maddelerinde ciddi ölçüde eksiktir. Bu omega-3 diyet yetersizliği, fetüsün sinir sistemi gelişimi için omega-3 kullandığı için, hamile kadınların omega-3’lerde tükenmesi gerçeğiyle birleşmiştir.

[adrotate banner=”2″]

Omega-3’ler de doğumdan sonra anne sütü yapmak için kullanılır. Sonraki her hamilelikte, anneler daha da tükenir. Araştırmalar, hamile kadınların diyetine EPA ve DHA eklenmesi, bebeğin görsel ve bilişsel gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu doğrulamıştır. Çalışmalar, daha yüksek omega-3 tüketimi, bebeklerde alerji riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Omega-3 yağ asitleri hamilelik üzerinde olumlu etkileri vardır. EPA ve DHA alımının artması, doğum öncesi işçiliği ve doğumları önlediği, preeklampsi riskini azalttığı ve doğum ağırlığını artırabildiği gösterilmiştir. Omega-3 eksikliği de annenin depresyon riskini artırır. Bu postpartum duygudurum bozukluklarının neden daha kötü hale gelebileceğini ve sonraki gebeliklerle daha erken başlayabileceğini açıklayabilir.

Omega-3 Balık Yağı Hangi Gıdaları İçerir ?

EPA ve DHA’nın en iyi kaynakları, somon, ton balığı, sardalye, hamsi ve ringa balığı gibi soğuk su balıklarıdır. Birçok insan, özellikle hamilelik sırasında balıklardaki cıva ve diğer toksinleri haklı olarak endişelendirmektedir. Bu nedenle, saflaştırılmış balık yağı takviyeleri genellikle EPA ve DHA’nın en güvenli kaynağıdır. Saygın bir üreticiden gelen yüksek kaliteli bir balık yağı takviyesi, toksisite riski olmadan EPA ve DHA’nın sağlık yararlarını sağlar.

Birçok insan keten tohumu veya keten tohumu yağı omega-3’ler içerdiğini düşünmektedir. Ancak keten tohumu uzun zincirli EPA ve DHA’dan farklı olan kısa zincirli omega-3, ALA (alfa-linolenik asit) içerir. EPA ve DHA, vücudun optimal sağlık ve gelişim için ihtiyaç duyduğu omega-3’lerdir. Bir zamanlar insan vücudunun ALA’yı EPA ve DHA’ya dönüştürebileceği düşünülürken, mevcut araştırmalar bu dönüşümün nadiren ve etkisiz bir şekilde gerçekleştiğini göstermektedir. Balık yağı daha güvenilir bir EPA ve DHA kaynağıdır.

Güvenlik hususları

Hamilelik sırasında kaliteli balık yağı almak güvenlidir. Taze balık, genellikle ömrü boyunca biriken cıva gibi çevresel toksinleri içerebilir. Bu toksinler, yüksek kaliteli hammadde kullanımı ve gelişmiş bir arıtma işlemi ile, balık yağı üretimi ve işlenmesi sırasında fiilen ortadan kaldırılabilir.

Bazı balık yağı markaları diğerlerinden daha yüksek kalitededir. Saygın bir balık yağı üreticisi, balık yağlarının saflık seviyelerini, trilyon seviyesi başına partiküllere kadar gösteren üçüncü taraf laboratuvar sonuçlarının belgelerini sunabilmelidir.

Balık Yağı Önerileri

Üretim sürecini araştırın – Balık yağı nasıl üretilir ve üreticinin kullandığı kalite standartları nelerdir? Norveç Medikal Standardı, Avrupa Farmakopesi Standardı ve Sorumlu Beslenme Konseyi’nin 2006 monograf garanti kalitesi tarafından kurulan ve maksimum toksin miktarını belirleyen gönüllü ABD standardı dahil olmak üzere balık yağı için mevcut kalite standartları.

Koku – Balık yağı balık kokuyor mu? Araştırmalar, yağların bozulmaya başladığında ve sersemleşmeye başladığında, balık yağlarının sadece tatsız koktuğunu göstermektedir. Yüksek kaliteli balık yağı takviyesi balık kokmaz.

Tat – Balık yağı balıkları tadıyor mu? En taze ve en kaliteli balık yağları, balıkların tadına bakmamalıdır. Çok kuvvetli veya suni tatlara sahip balık yağlarından uzak durun, çünkü bunlar büyük olasılıkla, akıcı yağın balık aromasını saklamaya çalışmaktadır.

Doz Önerileri

ISSFAL (Uluslararası Yağ Asitleri ve Lipitleri Çalışması Derneği) aşağıdaki önerilen minimum dozaj şemasını oluşturmuştur:

Bebekler (1-18 ay): 0-15 lbs: 32 mg / lb EPA + DHA
Çocuklar (1,5-15 yaş): 15 mg / lb EPA + DHA
Yetişkinler (15-115 yaş): 500 mg EPA + DHA (minimum 220 mg EPA ve 220 mg DHA ile)
Hamile ve Emzikli Kadınlar:  Günlük 300 mg DHA

 

Hamilelik ve Omega-3 Balık Yağı sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir