Anasayfa / Hamilelik Sırasında Yumurtalık Kanseri

Hamilelik Sırasında Yumurtalık Kanseri

[adrotate banner=”2″]
Hamilelik Sırasında Yumurtalık Kanseri
Hamilelik Sırasında Yumurtalık Kanseri

Dokuz aylık hamilelik, annenin hayatının heyecan verici bir parçası olabilir ancak kanser teşhisi ile karşılaşıldığında çok zor olabilir. Sizi ilgilendiren semptomlarınız varsa ve hamileliğiniz sırasında yumurtalık kanserine yakalanma olasılığınız olup olmadığını merak ediyorsanız, teşhis testleriyle ilgili doktorunuzla hemen konuşun.

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, hamilelik sırasında ortaya çıkan çoğu yumurtalık kitlesinin malign olmadığı ve kanserli olanların genellikle erken evrelerde olmasıdır. Çoğu kadın için bu, bebeğin hayatının tehlikeye girmesi gerekmediği anlamına gelir. Ayrıca, birçok kadın, sadece bir etkilenmiş yumurtalık ve fallop tüpünü kaldırarak, konservatif cerrahi yoluyla doğurganlıklarını (istenirse) koruyabilmektedir. Yumurtalık kanseri için önerilen ve araştırılan standart bakım yöntemleri olmasına rağmen (aşağıda ayrıntılı olarak), nadirliği nedeniyle hala yeterli araştırma yoktur. Bu nedenle, hamilelik sırasında yumurtalık kanseri tedavisi ve bakımı genellikle çok bireysel hale getirilir.

Hamilelikte Yumurtalık Tümörleri Hakkında Gerçekler:

Hamilelik sırasında bir yumurtalık tümörü veya kitlesi bulmak nadirdir. Bir çalışma, gebeliklerin sadece% 2.4 – 5.7’sinin bir yumurtalık kütlesi ile mevcut olacağını tahmin etmektedir.

[adrotate banner=”2″]

Bir yumurtalık tümörü bulunursa, kitlenin malign (kanserli) olması nadirdir. Yukarıdaki çalışma, bu kitlelerin yaklaşık% 5’inin malign olması gerektiğini belirtmektedir.

Eğer ikinci trimesterden önce bir kitle azalırsa, ameliyat önerilmeyebilir. Kitleler veya kistler gelip gidebilir ve eğer kitle ikinci trimesterde azalırsa, erken hamileliğe bağlı olabilir.

Genellikle biyopsi için kitlenin bir örneğini çıkarmak için cerrahi yapılır (tanı ve evreleme için). Daha ciddi bir ameliyat veya tedaviye başlamadan önce, doktorunuz kitlenin kanserli olup olmadığını doğrulamak isteyecektir. Bu nedenle, laparoskopi ve laparotomi, histoloji dahil olmak üzere biyopsi için kitlenin bir bölümünü çıkarmak için kullanılacaktır ve eğer sıvı varsa (assit veya kitle sıvı içeriyorsa), bu bir sitoloji raporu için çıkarılabilir ve gönderilebilir. Bu testler kitlenin kanserli olup olmadığının yanı sıra malign ise kanserin derecesi ve evresi olup olmadığını belirleyebilir.

Ek görüntüleme testleri gerekiyorsa, bazı güvenli seçenekler vardır. X-ışınları ve MRG’leri (Manyetik Rezonans Görüntüleme) hamilelik sırasında genellikle güvenli kabul edilir. Hamilelikte karın BT taraması önerilmemektedir.

Hamilelik sırasında Yumurtalık Kanseri Tedavisi Hakkında Gerçekler:

Kanser erken evrede tanı konulursa (IA’dan IIC’ye) doğurganlık genellikle korunabilir. Eğer yumurtalık kanseri erken teşhis edilirse (majör metastaz öncesi), tek taraflı salpingo-ooferektomi yapılması, fertiliteyi korumak için yumurtalık ve fallop tüpünü diğer tarafa bırakmak mümkündür.

[adrotate banner=”2″]

Kemoterapi sadece ikinci veya üçüncü trimesterde verilir ve mümkünse doğumdan sonra ertelenir. Kemoterapinin ilk trimesterde verildiğinde ciddi deformiteye (% 83.3) ve / veya düşüklüğe neden olabileceğini gösteren birçok çalışma vardır. Uzun süreli etkiler ve / veya teratojenik etki potansiyeli olmasına rağmen ikinci ve üçüncü trimesterde kemo hakkında birkaç endişe vardır. Bu nedenle, annenin sağlığı için yeterince güvenli sayılırsa doğumdan sonra ertelenir.

Konservatif cerrahi yapılır, ancak genellikle 16-20. Gebelik haftasına kadar devam etmez. Doktorlar ameliyat için gitmeden önce birkaç haftaya kadar ikinci üç aylık döneme kadar beklemeyi tercih ederler. Bunun nedeni, ilk trimesterdeki ameliyatın bir düşük yapma olasılığının daha yüksek olmasıdır (spontan düşük). Bu sonuç, ilk trimesterden sonra konservatif cerrahi ile nadiren görülür.

Tam debulking ameliyatı genellikle hamilelikten sonra planlanır. Kanser çok ilerlemediği ve annenin (veya fetüsün) hayatını tehlikeye atmadığı sürece, tam bir göz kürü ameliyatı (tüm görünür tümörleri ve problem alanlarını ortadan kaldırmak) genellikle doğumdan sonraya ertelenir. Bu, esas olarak fetusun ve annenin hamilelik sırasında daha az istikrarlı durumunu korumaktır. Gerekirse konservatif cerrahi artı kemoterapi, hamilelik sırasında tipik olarak seyrektir.

Kanser ileri evrede ise, genellikle gebeliğin olmadığı bir tedaviye devam edilmelidir. Kanser annelerin (ve fetusun) yaşamını tehdit eden bir noktaya kadar ise, kanser için tam tedavi riskleri fetusun risklerinden ağır basabilir. Tam debulking cerrahisi, fetusu bozmadan hala mümkün olabilir, ancak daha invaziv cerrahi ile ilgili riskler vardır.

Radyasyon tedavisi, hamilelik sırasında herhangi bir zamanda tehlikeli olarak kabul edilir. Çalışmalar, kullanılan yüksek enerjili röntgenlerin, herhangi bir trimesterde fetüse zarar verme potansiyeline sahip olduğunu ve böylece bu tedavi yönteminin hamilelik sırasında yapılmadığını göstermektedir. Doktorlar radyasyon tedavisine başlamak için doğumdan sonra beklemeyi tercih ederler. Gelişmekte olan bebek için risk, doza ve tedavi edilen yere bağlıdır.

Sık sorulan Sorular:

Hamilelik yumurtalık kanseri almak için beni daha hassas yapar mı?

Yumurtalık kanseri her şeyden önce nadirdir ve araştırma çalışmaları hamileliğin yumurtalık kanseri alma olasılığınızı artırdığını göstermemiştir. Aslında, 30 yaşından önce terminale geçmiş kadınlar, yumurtalık kanseri yaşamak için yaşam boyu riskini azaltabilir.

Rutin ultrason prosedürleri sayesinde yumurtalık tümörleri veya kanserli büyümeler gebelik sırasında daha kolay tespit edilebildiği için bu soruya sıklıkla başvurulur. Çoğu zaman, bu sonogramlar aracılığıyla hamileliğin erken döneminde şüpheli bir büyüme tespit edilebilir. Eğer bir yumurtalık kütlesi erken tespit edilirse, siz ve doktorunuz önce teşhis için bir plan oluşturabilir ve sonra tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz.

Hamilelik sırasında hala kemoterapi ameliyatı yapabilir ve kemoterapiye gidebilir miyim?

Kısa cevap evet. Bununla birlikte, tedavi planlarının çoğu, doğumdan sonra, doğumdan sonra debulking cerrahisi ile 16-20 hafta sonra hamilelik sırasında konservatif cerrahi (tipik olarak tek taraflı salpingo-ooferektomi) gerektirir. İlk trimesterde kemoterapi kontrendike olduğundan (önerilmediğinden) sadece o noktadan sonra verilecektir. Genellikle, doktorlar doğumdan sonra kemoterapiyi ertelemeye çalışacaklardır.

Defibrilatör cerrahisinin ve kemoterapinin ertelenmesi, yumurtalık kanserinin büyümeye, yayılmaya ve farklılaşmaya daha fazla zamana izin verilebileceği (kanser hücrelerini / hücresel / DNA değişikliklerini geçiren) olabileceği için sorun yaratabilir. Ancak, erteleme zararı, kanserin aşamasına ve derecesine bağlı olacaktır. Kanser ne kadar agresif olursa, kısa sürede çok daha fazla yayılabilir.

Kanser gelişmekte olan bebeğim için risk oluşturuyor mu?

Çoğu zaman, yumurtalık kanseri büyüyen bebeğinizi etkilemez. Kanser annenin hayatını tehdit ediyorsa, çok büyükse ve fetüsün normal büyümesini veya kan akışını engelliyorsa veya kanser vücutta anormal hormon seviyelerine neden oluyorsa endişeler ortaya çıkar. Hamilelik sırasında fetus, amniyotik kese ya da plasentaya yayılan yumurtalık kanseri ile ilgili çok az belge yoktur, bu yüzden bu muhtemelen endişelenecek bir şey değildir. Doktorunuz özel durumunuzu ve bebeğinizin nasıl etkilenebileceğini veya etkilenmeyeceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Yumurtalık kanseri ve yan etkileri için tedaviler, genellikle fetus için risk teşkil etmektedir. Bu nedenle hamilelik sırasında sadece konservatif cerrahi önerilmektedir ve jinekolojik onkologların neden gebeliğin 16-20. Gebelik haftasından sonra ameliyat yapmasını beklemelerini tercih etmektedirler. Bunun nedeni, ameliyatın ilk trimesterde ve ikincinin başlarında yapıldığında daha yüksek olan düşük (düşük spontan abortus) oranlarıdır. Ayrıca, ilk üç aylık dönemde kemoterapinin verilmemesi ve doktorların neden kemoterapiyi doğumdan sonra ertelemeye çalıştıkları da budur. İlk trimesterde aşırı yüksek teratojenik etki / deformasyon oranı (% 83.3) ve düşükler vardır. Hamileliğin ikinci yarısında kemoterapi, iştahsızlık, bulantı / kusma ve / veya düşük kan sayımı, yani kötü beslenme veya daha fazla enfeksiyon olasılığı (özellikle doğum sırasında) anlamına gelebilir.

Bu bebeğimi nasıl teslim edebileceğimin değişmesi anlamına mı geliyor?

Hamilelik hizmetinizin çoğu, spesifik kanserinizin aşamasına ve derecesine bağlı olacaktır. Birçok kadın normal, vajinal doğum yapabilmektedir. Bazıları planlı bir c-bölümüne sahip olabilir, ancak bu, kanserle ilişkili olmayan diğer faktörlerden kaynaklanabilir. Kanser daha ileri bir aşamadaysa, sağlık hizmeti sunan ekibiniz, o anda debulking ameliyatı yapmaları için bir c-bölüm önerebilir.

Devam etmek ve kendi doğum planınızı oluşturmaktan korkmayın! Oradan sizin için çalışan bir çözüm bulmak ve aynı zamanda kanseri de dikkate almak için OB / GYN ve jinekolojik onkolog ile çalışabileceksiniz. Hiç de değiştirmek zorunda olmayabilirsiniz.

Hamilelik belirtileri ile yumurtalık kanseri belirtileri arasındaki farkı nasıl anlarım?

İnşallah, semptomları hissetmeye başlayacağınız zaman, doktorlarınız düzenli olarak planlanan ultrasonlar sırasında yumurtalıklarda anormal bir kitle görecek ve bir tedavi planına başlamış olacaklar. Ancak, özellikle de aile öyküsü, meme veya kolorektal kanser öyküsü varsa veya ailenizde veya kişisel genetiğinizde bir kanser duyarlılık gen mutasyonunun farkındaysanız, değişen semptomlarla ilgili olarak doktorunuzla konuşmak her zaman önemlidir.

Yumurtalık kanserinin tipik semptomları şişkinlik, sık idrara çıkma veya acil idrara çıkma, karın ağrısını azaltma, yeme sırasında hızlı / zorlu beslenme, yorgunluk, kabızlık, sırt ağrısı ve ağrıdır. Bunların hepsi olmasa da, çoğunun gebelikten de kaynaklanabileceğinden, belirtilerin neden olabileceği şeyleri kendi başınıza çözmek zor olabilir. Doktorunuzu belirtileriniz hakkında güncellemenin çok önemli nedenlerinden biri, üreme kanseri gibi bir komplikasyonun işareti olabileceğidir. Hamilelik sırasında keşfedilen yumurtalık kanseri vakalarının çoğu asemptomatiktir.

Kemoterapi veya radyasyon tedavisi alırsam emzirebilir miyim?

Genel cevap hayır. Kemoterapi ilaçları ve radyoaktif ilaçlar hem çocuğa anne sütüyle geçip hem de ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 

Hamilelik Sırasında Yumurtalık Kanseri sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir