Anasayfa / Hamilelik Ağrıları

Hamilelik Ağrıları

[adrotate banner=”2″]
Hamilelik Ağrıları
Hamilelik Ağrıları

Hamilelik sırasında vücudunuz bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklediği ve doğum için hazırlandığı için çok sayıda değişiklik geçirir. Bu değişikliklerle, muhtemelen bir çoğu normal olan çeşitli ağrıları ve ağrıları deneyimleyeceksiniz. Bununla birlikte, hangi ağrıların normal kabul edildiğini ve endişe nedeni olabileceğini merak edebilirsiniz.

 

Aşağıda hamilelik sırasında görülen bazı yaygın ağrıları şunlardır:

Kramp

Rahim uzanırken, kramp oluşması normaldir. Diğer kramp nedenleri arasında gaz ve kabızlık olabilir. Eğer kramp, menstruel kramplardan daha kötü hale gelirse, özellikle de kanama ve bel ağrısına eşlik ediyorsa, en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız önemlidir. Hamileliğin erken döneminde bir tarafta şiddetli ağrı yaşarsanız doktorunuza başvurmak önemlidir.

Hamilelikte Baş ağrısı

Hamilelik sırasında baş ağrısı da yaygındır. Bununla birlikte, eğer şiddetliyse ve dinlendikten ya da Tylenol aldıktan sonra gitmiyorsa ya da görme değişiklikleri ya da hafif hassasiyet fark ederseniz, hemen sağlık uzmanınıza başvurun. Hamilelik sırasında Tylenol (acetaminophen) alabilirken, Advil ve Motrin (aspirin ve ibuprofen) almaktan kaçınmak önemlidir.

[adrotate banner=”2″]

Hamilelikte Sırt ağrısı

Vücudunuz yerçekimi merkezini kaydırdığı için alt sırt kaslarınızın gerilmesine neden olarak alt sırt ağrısı da normaldir. Hormonal değişiklikler ve zayıflamış karın kasları da bel ağrısına katkıda bulunabilir. Ağrı iki haftadan uzun sürerse veya şiddetli ise doktorunuzla konuşun. Ağrılı idrara çıkma ve / veya alt sırt ağrısı ile birlikte kanama yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurun, çünkü bunlar komplikasyon belirtileri olabilir.

Hamilelikte Siyatik Sinir Ağrısı

Siyatik sinir ağrısı, bacakların alt kısmından aşağı doğru uzanan uyuşukluk, karıncalanma veya ağrı ile karakterizedir. Rahim büyüdükçe, bacakların arkasından aşağıya doğru uzanan siyatik sinir, üzerine baskı uygulayabilir. Bebeğiniz ve rahatlamış pelvis eklemleriniz siyatik sinir üzerinde ek baskı oluşturabilir.

Bükme, kaldırma ve yürüme gibi belirli hareketler, siyatik ağrıyı şiddetlendirebilir. Siyatik sinir ağrısı genellikle endişe verici bir neden olmasa da, özellikle ağrı devam ederse ya da yürümekte zorluk çekiyorsanız, bu tür bir ağrı yaşıyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz.

Hamilelikte Bacak ağrısı

Bacak krampları, özellikle gece olmak üzere ikinci ve üçüncü trimesterlerde oldukça yaygındır. Ağrılı kramplara ek olarak, bacaklarınızda bir sarsıntı hissi de hissedebilirsiniz. Bu tür kramplar ek gebelik ağırlığından, bebeğinizden kan damarlarına ve bacaklarınıza bağlanan sinirlere ve hamilelik sırasında oluşan dolaşımdaki değişikliklere bağlı olabilir.

Hidratlı kaldığınızdan emin olun ve uzun süre aynı pozisyonda oturmaya veya durmaya çalışmayın. Esnetmek, bacaklarınızı masaj yapmak veya sıcak bir banyo yapmak da yardımcı olabilir. Eğer kramplar şiddetlenirse veya bacağınız kızarsa, şişerse veya ılık hale gelirse doktorunuza en kısa zamanda başvurun.

[adrotate banner=”2″]

Hamilelikte Yuvarlak Ligament Ağrısı

Yuvarlak ligament ağrısı rahim büyüdükçe meydana gelir ve yuvarlak ligamentlerin gerilmesine neden olur. Bu, karın, yan, kalça veya kasık bölgesinde keskin ağrıya neden olabilir ve yatakta dönme veya ayakta durma gibi belirli hareketlerle tetiklenebilir. Bu endişe için bir sebep değil.

Ancak, ağrı birkaç dakikadan fazla sürerse, sağlık uzmanınıza hemen başvurun.

Hamilelikte Braxton-Hicks Kasılmalar

Braxton-Hicks kasılmaları, ikinci trimesterde başlayabilen pratik kasılmalardır (sahte doğum olarak da bilinir). Bu kasılmalar vücudunuzu gerçek emeğe hazırlamaya yardımcı olur ve rahim, alt karın veya kasık bölgesinde sıkılaşma hissi hissi verebilir.

Gerçek emek kasılmalarının aksine, Braxton-Hicks kasılmaları belirli bir düzeni takip etmez ve yoğunluğuna ve uzunluğuna göre değişebilir. Bu kasılmalar genellikle ağrılı olmaktan çok rahatsızlık duymaktadır. Kasılmalarınız ağrılı ise veya bir saat içinde altıdan fazla vaktiniz varsa, bu bir erken doğum eylemi belirtisi olabilir, bu yüzden doğru doğum kasılmaları olup olmadığını belirlemek için doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Hamilelikte Diğer ağrı

Göz ardı etmemesi gereken diğer ağrı türleri arasında, birkaç dakikadan fazla süren keskin bıçaklanma, yanma veya ağrılı idrara çıkma, omuz ağrısı ve genellikle sağ kaburgaların altındaki üst sağ kadran (URQ) karın ağrısı yer alır. Bu veya diğer şiddetli ağrılardan herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

 

Hamilelik Ağrıları sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir