Anasayfa / Ginseng Nedir? Ginseng Faydaları Nelerdir?

Ginseng Nedir? Ginseng Faydaları Nelerdir?

[adrotate banner=”2″]

Ginseng Nedir? Ginseng Faydaları Nelerdir?, Araliaceae familyasındaki Panax cinsine ait yavaş büyüyen çok yıllık bir bitki türüdür. Bitki Çin’in bazı bölgelerinde ve Asya’nın diğer bölgelerinde de Ginnsuu olarak adlandırılmaktadır.

Ginseng terimi Çin rénshēninden türetilmiştir, burada “kişi” anlamına gelir ve sh “n “bitki kökü” anlamına gelir. Bu Çin ifadesi, bitkinin bir çiftine benzeyen bitkinin kökü şeklindeki karakterleri ifade eder. Bitkinin konik kökleri yaklaşık 5 cm ila 30 cm uzunluğunda ve tabaklanmış bir renktedir. İngilizce adı Kantonca telaffuz – “jên shên” ve Hokkien telaffuz “jîn-sim” türetilmiştir. Panax cinsi, Yunanca “hepsi iyileşir” anlamına gelir ve aynı bitkinin “her derde deva” olduğunu söyler. Geleneksel Çin tıbbında kas gevşetici olarak uygulanmasına aşina olan Linnaes tarafından adlandırılmıştır. Ginseng, Kuzey Amerika’da ve Kore, Butan ve Doğu Sibirya gibi bölgelerde Doğu Asya’nın Kuzey Yarıküresinde bulunur. Var olduğu bilinen en güneydeki Ginseng, Vietnam’da bulundu ve “Panax vietnamensis” olarak adlandırılıyor.

Ginseng etli kökleri olan kısa, yavaş büyüyen bir bitkinin on bir farklı çeşidini ifade eder. Ginseng’in refahı yeniden sağlayıp iyileştirdiğine inanılıyor. En popüler bitkisel ilaçlardan biridir.

[adrotate banner=”2″]

Otlar açık renkli, çatallı şekilli bir kök, nispeten uzun bir sap ve oval bir şekle sahip yeşil yapraklar içerir.

Hem Amerikan ginsenginin (Panax quinquefolius, L.) hem de Asya ginsenginin (P. Ginseng) enerjiyi artırdığını, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini düşürdüğünü, stresi azalttığını, rahatlamayı teşvik ettiğini, şeker hastalığını tedavi ettiğini ve erkeklerde cinsel işlev bozukluğunu yönetdiğine inanılmaktadır.

Ginseng, tipik olarak ginsenosidler olarak bilinen bileşiklere sahiptir. Panax ginseng (Asya ginsengi) ve Panax quinquefolius (Amerikan ginsengi) de dahil olmak üzere çeşitli türler ve ginseng türleri vardır. Sibirya kökü, Sibirya ginseng (Eleutherococcus senticosus) ve taç prensi ginseng (Pseudostellaria heterophylla) gibi yaygın örneklerle çeşitli diğer bitkiler ginseng kökü ile karıştırılmaktadır. Gerçek ginseng bitkileri Panax cinsine ait olanlardır.

Ginseng kökleri genellikle kurutulmuş formda, afrodizyak, uyarıcı ve antidiyabetik ajan olarak çeşitli yararlar sağladığı düşünülen geleneksel bir ilaç olarak ve ayrıca erkeklerde cinsel işlev bozukluğu tedavisi olarak satılmaktadır.

Enerji içecekleri, bitkisel çaylar, saç tonikleri ve kozmetik ürünlerine Ginseng de eklenebilir.

[adrotate banner=”2″]

Ginseng Yararları

Ginseng geleneksel olarak bir dizi tıbbi duruma yardım etmek için kullanılmıştır.

Ek olarak faydasını teyit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, ginseng’de bulunan ginsenosidlerin kimyasal bileşenlerinin, bitkinin klinik etkisinden sorumlu olduğu iddia edilmektedir.

Batılı bilim adamları ve sağlık çalışanları sık sık ginseng’in tıbbi özelliklerini sorgulamaktadır. Gerçek etkinliğini belirleyen kesin bir kanıt yoktur.

Ginseng ürünleri kalite ve tıbbi özelliklerine göre değişebilir. Satın almadan önce ginseng ürünlerinin bileşenlerini kontrol etmeniz şiddetle tavsiye edilir. Bazı ürünlerin küçük veya ihmal edilebilir miktarda ginseng içerdiği ve bazılarının başka maddeler içerdiği bulunmuştur.

Araştırmacılar, aşağıdaki sağlık yararlarının ginseng ile bağlantılı olduğunu ileri sürmektedir:

Ginseng Nedir? Ginseng Faydaları Nelerdir?
Ginseng Nedir? Ginseng Faydaları Nelerdir?

Ginseng Artan enerji

Ginseng, zayıf ve yorgun hissetmiş insanlarda fiziksel ve zihinsel aktiviteyi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, ginseng’in, yorgunluğu olan kanser hastalarına yardımcı olmada iyi sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.

Bununla birlikte, ginseng’in enerji artırıcı etkileri sadece şu anda tedavi gören kişilerde görülmüştür. Ginseng, kanser tedavisini bitirmiş olan kişilerde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler göstermedi.

Daha keskin bilişsel işlev

Ginseng düşünme süreçlerini ve bilişi geliştirebilir. Cochrane Library’de yayınlanan araştırma, bu iddianın doğruluğunu inceledi.

Çalışma, ginseng’in biliş, davranış ve yaşam kalitesi için faydalar gösterdiğini söylüyor. Ancak, gözden geçirmenin yazarları, bazı olumlu bulgulara rağmen, sistematik incelemede yer alan çalışmaların, ginseng’in bilişsel güçlendirici olarak etkinliği konusunda ikna edici bir durum oluşturmadığını belirtmiştir.

Columbia Üniversitesi’nde klinik psikiyatri profesörü olan Richard Brown, M.D. çalışma hakkında şunları söyledi:

“Çok dikkatli bir inceleme yapıldı. Ancak, pek çok Çin şifalı bitki ve tedavide olduğu gibi, ginseng milyonlarca insan tarafından kullanılsa da, pek çok titiz modern çalışma yoktur.”

Journal of Dairy Science dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, Amerikan ginsenginin gıdalara dahil edilmesinin mümkün olup olmadığı araştırıldı. Araştırmacılar bilişsel işlevi iyileştirmek için ginseng takviyeli sütleri yeterli ginseng seviyeleri ile geliştirdiler.

Bununla birlikte, bu aşamada, ginseng’in bir gıda ürününe dahil edilmesinin istenen kognitif etkiye sahip olup olmayacağını bilmek mümkün değildir.

Anti-inflamatuar etkiler
Ginsenosides, Journal of Translational Medicine’deki deney sonuçlarına göre antiinflamatuar etkilere sahip olabilir.

Ginseng, inflamasyonu azaltmak için sıklıkla kullanılır. Araştırmacılar, ginsenosidlerin, bağışıklık sistemindeki inflamasyonu azaltabilecek yolların hedeflenmesinden sorumlu olabileceğini ileri sürüyorlar.

Erektil disfonksiyon tedavisi

Erkekler erektil disfonksiyonu tedavi etmek için ginseng alabilir.

2002 Kore çalışması, ginseng kullanan erkeklerin yüzde 60’ının semptomlarında bir iyileşme olduğunu fark etti. British Journal of Clinical Pharmacology dergisinde yayınlanan araştırmada ayrıca “erektil disfonksiyonun tedavisinde kırmızı ginseng’in etkinliğine dair kanıtlar” sağlandığı iddia edildi.

Bununla birlikte, daha yeni bir sistematik inceleme yapılmıştır.

Erektil disfonksiyonun tedavisi için kırmızı ginseng’in etkinliğinin değerlendirilmesinde, gözden geçirme çalışmaların, toplam örneklem büyüklüğünün ve deneysel yöntemlerin kalitesinin devam eden klinik faydayı göstermek için tatmin edici olmadığını göstermiştir.

Ginseng’in erektil disfonksiyon için güvenilir bir tedavi olduğunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Grip önleme

Ginseng’in fareler üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, ginseng ile influenza ve respiratuar sinsityal virüsün (RSV) tedavisi ve önlenmesi arasında olası bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir.

Bulgular, kırmızı ginseng ekstresinin influenza virüsü ile enfekte olmuş insan akciğer epitelyal hücrelerinin hayatta kalmasını geliştirebileceğini gösterdi. Bununla birlikte, ginseng’in virüslere karşı önleyici eylemleri ile ilgili birçok çalışma daha sonra güvenilir olmadığı gerekçesiyle reddedilmiştir.

Kan şekerini düşürmek

Bazı çalışmalar ginseng’in kan şekerini düşürmeye ve diyabet tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ginsenosidler, pankreastaki insülin üretimini etkileyebilir ve diğer mekanizmaları kullanarak insülin direncini arttırabilir.

Ginseng’i diyabet için olası bir tamamlayıcı tedavi olarak düşünmek için daha fazla klinik çalışma ve ginseng kökü standardizasyonuna ihtiyaç vardır. Bu, araştırmacıların spesifik dozların ne kadar etkili olduğunu araştırabilmesidir.

Yan etkiler

Ginseng’in tüm yan etkileri bilinmemektedir. Ginseng’in tüketilmesi güvenli olduğu düşünülse de, aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir:

baş ağrısı
uyku problemleri
Sindirim problemleri
kan basıncında ve kan şekerinde değişiklikler
sinirlilik
sinirlilik
bulanık görüş
şiddetli cilt reaksiyonu
ödem
ishal
kanama
baş dönmesi
kuru ağız
azalmış kalp hızı
konvülsiyonlar ve nöbetler
sayıklama
Kadınlar ayrıca şişmiş göğüsler ve vajinal kanama yaşayabilir.

Etkileşimler

Doktorlar, ginseng’i monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler) adı verilen bir antidepresan sınıfı ile karıştırmamalarını önermektedir. Bu antidepresanları ginseng ile aynı anda almak, manik ataklara ve titremelere neden olabilir.

Ginseng, nifedipin gibi kalsiyum kanal blokerleri dahil olmak üzere kan basıncı, diyabet ve kalp ilaçlarının etkilerini değiştirebilir. İlk önce doktorunuza danışmadan ginseng ve kalp ilaçlarını karıştırmayın.

Bitki ayrıca, warfarin veya aspirin gibi kan inceltici ile alındığında kanama riskini artırabilir.

Ginseng, kafein ve diğer uyarıcıların etkilerini hızlandırabilir ve bu da hızlı bir kalp atışına ve olası terleme veya uykusuzluğa neden olabilir. Morfinin ağrı kesici etkilerini de iptal edebilir.

 

Ginseng Nedir? Ginseng Faydaları Nelerdir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir