Anasayfa / Gebelikte Fıtık Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Gebelikte Fıtık Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

[adrotate banner=”2″]
Gebelikte Fıtık Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi
Gebelikte Fıtık Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Bir fıtık, bir iç organın bir kısmı, bir kasdaki bir açıklıktan dışarıya çıktığı zaman meydana gelen bir tıbbi duruma karşılık gelir. Fıtıkların gelişmesi için en yaygın yerler karın ve kasık bölgesinde bulunur. Hamilelik sırasında bir fıtık geliştirmek, ağrılı hale gelmedikçe her zaman acil bir endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, tedavi edilmediği takdirde, daha ciddi hale gelebilir ve hatta yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Eğer bir fıtık olduğunuzu ve hamile kalmaya ya da zaten hamile kalmaya çalıştığınızı biliyorsanız, doktorunuza bildirmeniz önemlidir, böylece olası komplikasyonlar ya da rahatsızlık tedavisi için muayene edilebilirsiniz. Gebe kalmadan önce bir fıtık için de gerekli olabilir, bu nedenle hamilelik sırasında bir fıtık ile yaşamak konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Fıtık Nedenleri

Fıtıklar, bir kasın duvarındaki zayıflığın ya da asla tam olarak büyümeyen bir kasın sonucudur. İnsanların zaman içinde gelişmesine karşı bu zayıflıkla doğmaları daha yaygındır. Bununla birlikte, bazı durumlar ve sağlık faktörleri, bir fıtığa neden olabilen doku zayıflığına da katkıda bulunabilir. Kaslar hamilelik sırasında germek, zayıflamak ve zayıflamak eğiliminde olduğu için, kadınlar hamilelik sırasında bir fıtık gelişmesine daha yatkındırlar.

[adrotate banner=”2″]

Fıtıkların diğer bazı nedenleri şunlardır:

Ağırlık kaldırma
Karın içinde sıvı
Karındaki artan basınç
Bağırsak hareketleri veya idrara çıkma sırasında süzme
Fazla ağırlık
Kronik hapşırma veya öksürme

Fıtık Belirtileri

Her kadın hamilelik sırasında bir fıtık belirtileri veya semptomları yaşar. Diğerleri için, işaretler hem görülür hem de hissedilebilir. Bir fıtığın gerçek fiziksel yeri ya yattığınız ya da bölgeye bastığınız zaman bir yumru olarak hissedilebilir. Ayrıca, fıtık bölgesinde cildin altında bir şişlik görülebilir, ancak bazıları farkedilemez.

Ayrıca, aktif olduğunuzda, eğildikten, hapşırırken, öksürdüğünüzde veya yoğun bir şekilde güldüğünüzde daha belirgin hale gelen, sıkıcı ağrılı bir ağrı da yaşanabilir. Bazı kadınlar da hamilelik ilerledikçe ve büyüdükçe daha fazla hareket etmekte zorlanıyorlar.

Fıtık Tedavisi

Cerrahi, bir fıtığı düzeltmek için tek etkili yoldur. Organın içinden gelmesini önlemek için kas duvarı cerrahi olarak onarılmalıdır. Bununla birlikte, siz veya bebeğiniz için risk oluşturmazsa, bu ameliyatın hamilelik sırasında yapılmaması önerilir. Aksi takdirde, doğumdan sonra ve tam iyileşmeden sonra, üç ila altı ay arasında sürebilen gecikmeli olmalıdır. Hamilelik sırasında ameliyat gerektiren olgularda ikinci trimesterde olması önerilmektedir.

[adrotate banner=”2″]

Fıtık önlenmesi

Bir fıtığı önlemek için çok az şey yapılabilir. İyi haber, hamileliğin tipik olarak bir fıtığın daha da genişlemesine neden olmamasıdır. Ancak, hapşırırken öksürüğün yerinde iyi fiziksel destek sağlamak, öksürmek ve gülmek, ağırlaştırmayı ve daha fazla rahatsızlığı önleyebilir. Bu desteği sağlamak için, sadece yukarıda bahsi geçen eylemlerden herhangi birinde elinizi kullanabilir ve fıtık üzerine itebilirsiniz. Bir fıtığı ağırlaştırabilecek aşırı fiziksel aktiviteyi en aza indirmek de gerekli olabilir.

 

Gebelikte Fıtık Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir