Anasayfa / Gebelikte Epilepsi Belirtileri, Riskleri Ve Etkileri

Gebelikte Epilepsi Belirtileri, Riskleri Ve Etkileri

[adrotate banner=”2″]
Gebelikte Epilepsi Belirtileri, Riskleri Ve Etkileri
Gebelikte Epilepsi Belirtileri, Riskleri Ve Etkileri

Epilepsi, tekrarlayan ve öngörülemeyen nöbetlerle karakterize kronik bir bozukluk veya bozukluk grubudur. Bir nöbet, nöronların aşırı elektriksel deşarj üreteceği beyindeki geçici bir fizyolojik disfonksiyondur. Kronik bir durum olduğu için, birçok kadın hamilelik sırasında epilepsi hakkında bilgi edinmek ister ve bebeklerini nasıl etkileyebilir.

Gebelikte Epilepsi Belirtileri nelerdir

Ne yazık ki, epilepsinin bazı belirtileri hamilelik belirtilerine benzer.

Epilepsinin bazı belirtilerine hızlı bir bakış:

 • Baş ağrısı
 • Ruh halleri veya enerji seviyelerindeki değişiklikler
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • karışıklık
 • Hafıza kaybı
[adrotate banner=”2″]

Epilepsi Hamilelikte Değişecek mi?

Ulusal Nörolojik Bozukluk ve İnme Enstitüsü (NINDS), epilepsinin ABD nüfusunun% 1’ini (yaklaşık 2.5 milyon kişi) etkilediğini tahmin etmektedir. Epilepsili kadınların yaklaşık 1 / 3-1 / 2’sinin gebelikte daha sık nöbet geçireceği tahmin edilmektedir.

Nöbetlerdeki artışın nedeni, antikonvülsan ilaçlardır. Antikonvülsan ilaçlar hamilelik sırasında farklı çalışma eğilimindedir ve sonuç olarak doktorunuz hamilelik sırasında ilaçlarınızı değiştirme ihtiyacını görebilir.

Ek olarak, vücudun içine düzgün bir şekilde emilmeden önce ilacın atılmasına neden olabilecek bulantı ek zorluğu da vardır.

Hamilelikte Epilepsi Bebeğimi Etkiliyor mu?

Epilepsinizle yaşadığınız nöbet tipi, farklı derecelerde komplikasyonlara neden olabilir. Kısmi veya yokluk nöbetleri geçirirseniz, bebek için risk minimumdur. Bir tonik-klonik (büyük mal) nöbet geçirirseniz, bebek ve anneye zarar verme riski artar.

Bir tonik-klonik nöbet sırasında, geçici bir solunum kesintisi vardır; Bu kesinti, anneyi nadiren etkilese de, bebeğinizde oksijen yoksunluğuna yol açabilir. Ek olarak, bebeğinizin kalp atış hızı bir tonik-klonik nöbetin ardından 30 dakika kadar yavaşlayabilir.

[adrotate banner=”2″]

Bu nöbet formu da bebeğe travma riskini artırır. Tonik-klonik nöbetler, bebeğin beyninin daha büyük ve daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu son trimesterde en büyük riski taşır.

Gebelikte Epilepsi Riskleri nelerdir?

Epilepsi, gebeliği çeşitli şekillerde etkileyebilir. Gebelik sırasında nöbetler meydana gelirse, bebeği etkileyen bir takım komplikasyonlar meydana gelebilir:

 • Fetal kalp hızı yavaşlaması
 • Fetal yaralanma
 • Plasentanın uterustan erken ayrılması
 • Nöbet sırasında yaşanan travmaya bağlı düşüklük
 • Erken doğum
 • Erken doğum

Gebelikte antikonvülsan ilaçlar

Anneleri epilepsi ile beklemek için temel bir endişe, ilacın bebeğin sahip olabileceği etkidir. Epileptik kadınlarda, antikonvülzan ilaç kullanımı sonucu doğum kusuru ile doğan bebeklerin% 4-6’sı vardır. Bazıları, bebeğinizin büyümesi muhtemel olan küçük parmaklar ve ayak tırnakları gibi hafif kusurlardır.

Bununla birlikte, spina bifida, yarık dudak, nöral tüp defektleri ve kalp anormallikleri gibi daha büyük doğum kusurları vardır. Hamile kalmaya çalışırken antikonvülsan ilaçlarınız hakkında doktorunuza danışmalısınız. İlaçlarınızı değiştirmenizi veya mevcut ilaçlarınızın dozunu azaltmanızı tavsiye edebilir.

Hiçbir koşulda, bir doktora danışmaksızın ilacınızı almayı bırakmamalısınız.

İhtiyati önlemler

Epileptik iseniz ve mümkün olan en sağlıklı hamileliği sağlamak istiyorsanız atılması gereken adımlar vardır. Hamile kalmadan önce bir doktorla ön bilgilendirme danışmanlığı yapılmalıdır. Doktorunuz, antikonvülzan ilaçlarınızda bir değişikliğin gerekli olup olmadığını belirlemek için tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir.

Antikonvülsan ilaçları alırken folik asit almak konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Gebelik öncesi ve gebelik sırasında folik asit almak bebeğinizin sağlığını artırabilir. Antikonvülsan ilaçlar vücuttaki folik asit seviyelerini etkileyebilir ve düşük seviyelerde folik asit nöral tüp defektlerine yol açabilir. Çalışmalar, gebeliğin ilk üç ayında folik asit almanın spinal bifida riskini azalttığını göstermiştir.

Bununla birlikte, folik asit almadan önce doktorunuza danışmak önemlidir, çünkü bazı antikonvülsan ilaçlarla etkileşime girebilir, onları daha az etkili hale getirebilir ve nöbet geçirme şansınızı arttırabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Ne Yapmalı?

Emek ve doğum, annenin sağlığını ve esenliğini etkileyen vücut üzerinde muazzam bir baskı yaratabilir. Çalışmalar, bebeğin doğumundan sonraki iki gün boyunca, epilepsili kadınların bir nöbet geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Bunun neden olabileceği ile ilgili faktörler şunları içerir:

 • Uyku eksikliği
 • hipervantilasyon
 • Stres
 • Fiziksel acı
 • Kadınların ilaç almakta başarısızlığı / yetersizliği

Annenin bol bol dinlenebilmesi, stressiz kalması ve ilaçlarını doktorunun belirttiği şekilde alması önemlidir. Aile ve arkadaşlardan yardım almak veya doğum sonrası bir doula kullanmak, stresi azaltmanın bazı yollarıdır.

Epileptik olduğumda Emzirebilir miyim?

Epilepsili çok sayıda kadın, anne sütünün bebek için sayısız faydaları nedeniyle emzirmeye teşvik edilmektedir. Bununla birlikte, annenin antikonvülsan ilaç kullanımına karşı emzirmenin faydalarını tartmak için doktorunuzla konuşmak her zaman önemlidir.

 

Gebelikte Epilepsi Belirtileri, Riskleri Ve Etkileri sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir