Anasayfa / Gebelikte Bakteriyel Vajinozis Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Gebelikte Bakteriyel Vajinozis Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

[adrotate banner=”2″]
Gebelikte Bakteriyel Vajinoz Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi
Gebelikte Bakteriyel Vajinoz Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Gebe kadınların yaklaşık% 10 -% 30’u hamilelik süresince bakteriyel vajinozis (BV) yaşayacaktır. Bakteriyel vajinozis, kadın vajinasında var olan normal bakterilerdeki dengesizlikten kaynaklanır. Cinsel yolla bulaşmaz, ancak vajinal cinsel ilişki ile ilişkilidir. Semptomlarla karşılaşabilirsiniz ya da olmayabilir.

Bakteriyel vajinozis belirtileri olup olmadığını nasıl anlarım?

BV’nin belirtilerinden biri, kötü bir balık kokusuna sahip gri veya beyazımsı bir akıntıdır. Bununla birlikte, bazı kadınlar herhangi bir semptom yaşamazlar. Teşhis pelvik muayene ile yapılır.

Vajinal akıntı ıslak montaj (mikroskobik slayt testi), pH testi (BV genellikle 4.5 veya daha yüksek bir pH seviyesine neden olur), KOH slayt (mikroskobik slayt testi) veya whiff testi (güçlü bir balık kokusuna neden olan bir karışım) ile test edilir.

Bakteriyel vajinozis neden olur?

Bakteriyel vajinoz, bakteriyel türlerin aşırı büyümesine yol açan bakteri dengesizliğidir. Nedeni açıkça tespit edilmemiştir. Cinsel yolla bulaşmaz, ancak vajinal sekse sahip olmakla ilişkilidir. Bu nedenle, araştırdığınızda cinsel yolla bulaşan hastalıklar altında listelenebilir.

[adrotate banner=”2″]

Bakteriyel vajinozis gebeliğimi nasıl etkiler?

Bakteriyel vajinozis ile preterm eylemi ilişkilendiren önemli kanıtlar vardır. Bu bilgiyi doğrulamak ve bir önleme yöntemi bulmak için birçok yeni çalışma yapılmıştır. Diğer çalışmalar da düşükler, düşük doğum ağırlığı ve erken membran rüptürü ile olası bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Eğer hamileysem, bakteriyel vajinozis için taranır mıyım?

BV için semptomatik olmayan gebelerin taranması gerekli değildir. Doğum öncesi bakımınızı alırken, rutin olarak bakteriyel vajinozis taraması yapmazsınız. BV hakkında sahip olabileceğiniz endişeleri sağlık bakım sağlayıcınızla görüşmeniz önemlidir.

Neden bakteriyel vajinozis için taranıyor?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bakteriyel vajinoz semptomları olan tüm hamile kadınların taranıp tedavi edilmesini tavsiye eder. CDC, daha önceki preterm eylemi olan kadınların taranmasını da desteklemektedir. Karar vermek için BV taraması sağlık uzmanınıza bırakılmıştır.

Bakteriyel vajinozisli hamile kadınlar için hangi tedaviler mevcuttur?

[adrotate banner=”2″]

Preterm eylem şansını önlemek için tedavi şiddetle tavsiye edilir.

Aşağıdakileri içeren çeşitli tedaviler vardır:

Oral ilaçlar – 7 gün boyunca günde iki kez 300 mg Klindamisin veya Metronidazol 500 mg

Topikal ilaçlar – Klindamisin 5 g veya 5 gün yatmadan önce Metronidazol (Bu tedavi semptomatik rahatlama sağlayabilir, ancak gebelik komplikasyonlarının önlenmesinde yetersizdir.)

2004 yılında McDonald H, Brococklehurst P ve Parsons J tarafından yapılan araştırmalar, antibiyotik tedavisinin erken doğum öyküsü olan ve BV’si olan kadınlar için erken membran rüptürü riskini ve düşük doğum ağırlığını azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma, tedavinin prematüre emeği azalttığına dair önemli bir kanıt bulamadı.

 

Gebelikte Bakteriyel Vajinoz Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir