Anasayfa / Hamilelik (Gebelik) Haftası Hesaplama

Hamilelik (Gebelik) Haftası Hesaplama

[adrotate banner=”2″]

Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama; Hamile bayanların çoğu gebelik haftasını doktorları söylediği halde “kaç aylık hamileyim” sorusunu merak etmektedir. Hamilelikte ay hesabı yapılmaz bu nedenle hafta hesabı yapılmaktadır. Ay hesabı yapıldığında kafa karışıklığına neden olacaktır. Aylar ve haftalar arasında uyumsuzluklar olabilir. Bu nedenlede çoğu hamile bayanların kafasını karıştıran; kaç aylık gebeyim, kaç ay bitti, kaçıncı aya girdim gibi sorulardır. Aslında su kafa karışıklına neden olan durum 1 ayın tam olarak 4 hafta olmamasından kaynaklanıyor. 1 ay yaklaşık olarak 4 hafta 3 gün sürebiliyor. Gebelik süreci genelde 40 haftadır. Ancak bu durum bazı olumsuz şartlarda 40 haftanın altına düşebilir (erken doğum, anne karnındaki bebeğin sıvısının azalmasından gibi olaylardan dolayı).

[adrotate banner=”2″]

Şimdi gebelik haftası hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Öncelikle doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar aşağıdaki gibidir,

Hamilelik (Gebelik) Haftası Hesaplama yaparken kafa karışıklığına meydan vermemek için doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

Hamilelik Süreleri İle İlgili Kabul Edilen Ay/Haftalar

– 4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir.
– 8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir.
– 12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir.
– 16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir.
– 20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir.
– 24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir.
– 28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir.
– 32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir.
– 36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir.
– 40 hafta bittiğinde 9 ay 10 gün tamamlanmıştır.

Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama
Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama

Bu nedenle tekrar hatırlatma fayda vardır. Gebelikte ay hesabı değil hafta hesabı yapılır. Doğumlar genelde 38. ve 40. haftada gerçekleşir. Nadirende dola geç doğum denilen 41. hafta doğumu gerçekleşmektedir.

Hamilelik Yaşının Hesaplanması

hamilelik haftası ultrason ölçümlerine göre hesaplanır. Ultrasonda bebeğin kafa çapı, bacak kemiği uzunluğu gibi ölçümler yapılarak hangi haftaya denk geldiği görülebilir.

Hamileliğin süresi veya bebeğin kaç haftalık/aylık olduğu, annenin son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır. Gebeliğin kesin tarihi neredeyse hiç bilinmediğinden, son adet döneminin ilk günü bebeğin kaç haftalık olduğunu ölçmek için kullanılır.

Son adet tarihi: Annenin düzenli bir dönemi varsa ve son adet tarihinin ilk gününü biliyorsa, gebelik süresi bu tarihten itibaren hesaplanabilir. Gebe kalma tarihinden itibaren hesaplanmaz.

Ultrason: Bebek, annenin son adet döneminden 5 veya 6 hafta sonra ölçülebilir. Bebeği ultrason kullanarak ölçmek en erken hamilelikte doğrudur. Daha sonra gebelikte doğru ölçümlemeyi vermez. Ultrason kullanarak gestasyon yaşını tahmin etmek için en uygun zaman, hamileliğin 8. ve 18. haftaları arasındadır. Gebelik yaşını belirlemenin en doğru yolu, kadının son adet döneminin ilk gününü kullanmak ve bu gebelik yaşını ultrason muayenesiyle ölçmek.

Düzenli bir döneme sahip olan bir kadın için, son adetin ilk gününden yaklaşık 11-21 gün sonra gerçekleşir. Kadınların çoğu, kesin bir doğum tarihini bilmezler çünkü yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini tam olarak bilmek zor olabilir. Bu tarih sadece son adetin ilk gününe dayanan bir tahmindir.

Özel durumlar: Yapay döllenme yani tüp bebek gibi özel prosedürlere maruz kalan kadınlar, tipik olarak kesin gebelik tarihini bilirler.

Hamilelik Yaşının Belirlenmesindeki Zorluklar

Son adet tarihi: Düzensiz adet dönemleri olan veya son adetlerinin ilk gününü hatırlayamayan kadınlarda, bu yöntemi kullanarak gebelik yaşını belirlemek zor olabilir. Bu durumlarda, gebelik yaşını belirlemek için sıklıkla bir ultrason muayenesi gerekir.

Bebeğin büyümesi: Bazı vakalarda, gebelik yaşını belirlemek zordur çünkü bebek olağandışı büyük veya küçüktür. Ayrıca, bazı durumlarda hamileliğin erken döneminde uterusun büyüklüğü veya sonraki gebelikte uterusun yüksekliği, son adet döneminin ilk gününe denk gelmemektedir. Bu olgularla da doğru bir gebelik yaşı elde etmek zordur.

Hamilelik (Gebelik) Haftası Hesaplama sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir